Witajcie w domu!

Od 4 sierpnia na Zamku Dzikowskim można zwiedzać Gabinet Miniatur. Zgromadzono tu 86 niewielkich formatem, ale ogromnie zachwycających arcydzieł malarskich. Uroczyste otwarcie było jednym z elementów Zjazdu rodu Tarnowskich.
To był historyczny dzień. Do domu – na zamek, po ponad 70. latach nieobecności, wróciła duża część dzikowskiej kolekcji miniatur. Liczący ponad 200 sztuk zbiór zgromadziła Waleria ze Strojnowskich Tarnowska ze swoim mężem, Janem Feliksem. Eksponaty, które na stałe zagościły w zamku, zostały przywiezione z Muzeum Narodowego w Krakowie. Pozostała część kolekcji miniatur znajduje się w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jak podkreślał dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, dzikowski zbiór miniatur to zbiór unikatowy na skalę europejską, historyczny, stojący na bardzo wysokim poziomie wykonania. Większość obrazków namalował spolszczony artysta Wincenty Leserowicz (de Lesseour), jeden z największych polskich miniaturzystów, kilka sztuk wyszło spod ręki Walerii Tarnowskiej. Mają one oryginalną oprawę, począwszy od szkła, skończywszy na wspaniale zdobionych ramach.
Dr Tadeusz Zych przywitał ponad 60-ciu członków rodu Tarnowskich i mówił: – Dzików jest matką wszystkich gałęzi rodu Tarnowskich, to tu wypuściły one liście i rozeszły się po całym kraju, a potem i świecie. Spotykamy się, bo otwieramy słynny Gabinet Miniatur dzikowskich. Tego gabinetu nie byłoby, gdyby nie wielki dar i decyzja rodziny, głównie Jana Tarnowskiego. Bez Dzikowa i rodziny Tarnowskich nie można zrozumieć historii miasta Tarnobrzega i całej okolicy. To, co się wydarzyło na przestrzeni ostatnich pięciu wieków jest nierozerwalnie związane z działalnością tego rodu na tych terenach, to czynnik miastotwórczy i cywilizacyjny.
Prezydent Grzegorz Kiełb dziękował wszystkim Tarnowskim: – Dzięki Wam tarnobrzeskie muzeum jest jedną z dwóch najciekawszych placówek muzealnych na Podkarpaciu oraz jedną z ciekawszych w kraju. Witam was w swoim domu, jesteście jego duchowymi gospodarzami, duszą tego zamku. Gdyby nie wy, pomieszczenia byłyby odnowione, ale puste. Jesteście częścią miasta, tożsamości historycznej Tarnobrzega. Witajcie w domu.
Paweł Tarnowski, szef Związku Rodu Tarnowskich: – To dla nas piękny dzień, bo Dzików staje się miejscem historycznym dla naszej całej rodziny. Staje się też centrum kulturalnym i społecznym mieszkańców nie tylko tego miasta. To niesamowite osiągnięcie mojego starszego brata, Jana. Zamek został odnowiony i przygotowany pod muzeum, dziękujemy za to.
Hrabia Jan Tarnowski, najstarszy syn Artura Tarnowskiego, ostatniego pana na Dzikowie mówił: – Powrót miniatur to spełnienie marzeń mego ojca, który zawsze żywił nadzieję na scalenie wszystkich obrazów i miniatur z kolekcji dzikowskiej w jednym miejscu.  Nawet nie śmiał marzyć, że tym miejscem będzie Dzików. Udało się to dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami miasta. Dzięki temu miniatury wróciły do domu. Towarzyszący temu wydarzeniu zjazd rodziny daje szanse na pokazanie młodym, skąd pochodzą, bo większość jest rozproszona po całym świecie.
Przypomnijmy, że w majestatycznych wnętrzach zamku można od dawna już podziwiać unikatową kolekcję dzieł rodu hr. Tarnowskich herbu Leliwa. Składa się nań, obok portretów rodowych, galeria malarstwa europejskiego z XVI – XIX w. Znajdują się tu płótna takich mistrzów jak: Rembrandt van Rijn, Anthon Van Dyck, Canaletto, Tycjan, Bonifazio Veronese, Agostino i Lodovico Carraci, Francesco Trevisani, Salvador Rosa, Jacopo Tintoretto, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Jean Norblin, Juliusz i Wojciech Kossakowie. Warta zwiedzenia jest biblioteka starodruków oraz archiwum rodowe. Uzupełniają je cenne pamiątki po bohaterach narodowych i znanych postaciach historycznych, m.in. po hetmanie Janie Tarnowskim, księciu Józefie Poniatowskim oraz cesarzu Napoleonie Bonapartem. Jest tu wiele cennych, autentycznych mebli i bibelotów z dawnego Dzikowa oraz ciekawostki, np. fortepian, na którym grywał Franciszek Liszt czy stół z kaplicy zamkowej w Olesku, na którym chrzczono przyszłego Jana III Sobieskiego. Jest tu antyczna, marmurowa wanna oraz mozaika – fragment zdobienia ściany jednego z budynków stojącego w starożytnych Pompejach, który ma ponad 2 tysiące lat i jest jedyną pompejańską mozaiką w naszym kraju!

Spotkanie uświetnił występ młodego uzdolnionego tarnobrzeżanina Krzysia Michalskiego, który powrócił ze stypendium muzycznego w Kolumbii.

JL/PSK
 

TDK zaprasza na wystawę malarstwa

Kiermasz "Książka za cegiełkę"

Na pohybel złodziejowi kości

Setki tarnobrzeżan skorzystały z darmowych badań profilaktycznych, jakie na Placu Bartosza Głowackiego można było wykonać bezpłatnie w specjalnym „osteobusie”.

Badania gęstości kości były prowadzone przez całą sobotę 1 sierpnia: od godz. 9 do 20. Pobyt w specjalnym osteobusie, wyposażonym w aparat rentgenowski, trwał ok. 10 minut i był bezbolesny: diagnoza była stawiana na podstawie prześwietlenia rentgenowskiego szyjki kości udowej lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wedle zapewnień radiologów, to jedna z najbardziej wiarygodnych i miarodajnych metod sprawdzania, czy kości są odpowiednio bogate w wapń. Badanie nie było przesiewowe, ale w pełni szpitalne. – Dlatego wynik jest stuprocentowo wiarygodny. Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Najczęściej dotyka pań w wieku menopauzalnym, osób, które mają bardzo mało ruchu lub są po dłuższym unieruchomieniu, zmagają się z chorobami tarczycy lub mają niedobór witaminy D3 – wyjaśniał Arkadiusz Smyl.

Tarnobrzeżanie chętnie skorzystali z darmowych badań w kierunku osteoporozy, która przebiega praktycznie bezobjawowo, a diagnozowana jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium, gdy dana osoba doznaje jakiejś kontuzji. Jak zapewniał prezydent Grzegorz Kiełb, to nie pierwsze, ale i nie ostatnie darmowe badanie profilaktyczne dla mieszkańców miasta. O potrzebach prezydent rozmawiał z przybyłymi na plac. – Bardzo nam zależy na zdrowiu mieszkańców. Dlatego rozpoznajemy potrzeby i staramy się zapewnić darmowe badania profilaktyczne w kierunku chorób, najczęściej zgłaszanych nam przez mieszkańców – mówił prezydent.
Barbara Zych, doradca prezydenta ds. zdrowia, mówiła: – Na Dniach Tarnobrzega uruchomiliśmy namiot zdrowia. Była już akcja „Ciśnienie na życie”, podczas której badaliśmy mieszkańców kardiologiczne, wyznaczany był wiek biologiczny serca i poziom cholesterolu. Dzisiaj badamy w kierunku osteoporozy i ze względu na wynik albo ją leczymy, albo wykluczamy. Kolejne badania najprawdopodobniej będą dotyczyły odżywiania się. Za każdym razem podkreślamy, jak ważna jest profilaktyka. Wszystkich tarnobrzeżan zapraszamy do dalszego korzystania z badań. Na badanie stawił się także poseł Kazimierz Gołojuch.
PSK/ JL
 

Od latawca do szybowca

Jak przygotować sie na upał?

Uff, jak gorąco! Także w Tarnobrzegu słupek rtęci wędruje coraz wyżej. Jak przygotować się do upałów? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prezentuje kilka porad.

Jak przygotować się na upał?
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.


Jak upał wpływa na ludzki organizm:
Temperatura powietrza
Zagrożenie życia 41 C
Groźba udaru 39 C
Wysychanie gruczołów potowych 38 C
Reakcja systemu termoregulacji 35 C
Próg upału 30 C

OCHRONA
* należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne;
* dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;
* w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać
nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają;
* należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego;
* pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 5 - ;
* należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu;
* należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej;
* należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu;
* osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową;
* jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce;
* należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok
termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi;
* będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć;
* będąc w podróży, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację;
* w upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać
tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony  upałem organizm;
* należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.
DZIECI
* należy ubierać dziecko w lekką, przepuszczającą powietrze, jasną odzież oraz zakładać mu czapeczkę z daszkiem;
* należy chronić dziecko przed słońcem, m.in. używając parasolki nad wózkiem nawet wtedy, kiedy ten stoi w ocienionym miejscu;
* należy podawać dziecku letnie, lecz nie zimne napoje, w szczególności ziołowe i/lub owocowe herbatki, a także wodę mineralną lub sok;
* należy kąpać dziecko w letniej (nie zimnej) wodzie;
* nie należy nosić dziecka w nosidełku, gdyż w upalne dni może być mu niewygodnie i gorąco;
* przed wyjściem z dzieckiem na spacer, należy zabrać ze sobą nawilżone chusteczki oraz butelkę z napojem;
* należy smarować dziecko kremami z wysokim filtrem;
* nie należy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz w porze, kiedy jest najbardziej gorąco;
* wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego też należy unikać pokarmów z surowych jajek, a także często myć dokładnie ręce.

STARSI
* osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, stężenie leków w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu.
W związku z tym powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowanie podczas upałów.

Info: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
 

Tarnobrzeg pamiętał o powstańcach.

W 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tarnobrzeżanie oddali hołd walczącym o wolność.

1 sierpnia o godz. 17, godzinie „W”, miasto zamarło. Przy wtórze syren alarmowych, mieszkańcy oddali hołd powstańcom, którzy walczyli i nierzadko tracili życie w boju o wolną Polskę. To był także początek uroczystości na Cmentarzu Wojennym, w trakcie której do zebranych przemawiał m.in. prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb. – Ta garstka nastolatków, harcerzy i studentów, porwała się na Goliata. Odważnie stanęła z zawadiacko zarzuconą na głowie czapką przeciwko potężnemu, okrutnemu i brutalnemu wojsku, którego jedynym celem była eksterminacja wszystkiego, co stanie na jego drodze. Powstańcy wpadli w tryby koła historii i masowo oddawali swoje zdrowie i życie. Robili to bez wahania, do walki pchał ich głęboki patriotyzm, z przekonaniem, że nie można już patrzeć, jak wrogowie rozrywają nasz kraj, zabijają naszą polskość. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę: swojego życia. Ale warto było. Bo dzisiaj żyjemy w wolnym kraju. I dzisiaj wyrażamy naszą wdzięczność dla żołnierzy, powstańców, bohaterów – mówił prezydent.

Historyk Tadeusz Zych przypomniał, że powstanie to jedno z najbardziej dramatycznych, ale też najważniejszych wydarzeń w polskiej, ponad tysiącletniej historii. Podkreślił, że decyzję o jego rozpoczęciu podjęli znakomicie wyszkoleni w swojej sztuce oficerowie, a nie dyletanci i nie był to akt szaleńczy, ale głęboko przemyślany.
Okolicznościowy wiersz własnego autorstwa wyrecytował Kazimierz Wiszniowski, a wspólną modlitwę poprowadził ks. prałat Michał Józefczyk. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta. Członkowie Klubu Gazety Polskiej wykonali pieśni patriotyczne, zachęcając do śpiewu także wszystkich zgromadzonych na placu tarnobrzeżan.

PSK/ JL
 

Pierwsze budki lęgowe dla jerzyków już zamontowane

Pierwsze budki lęgowe dla jerzyka zwyczajnego już zamontowane.
Pierwsze cztery budki lęgowe pojawiły się dzisiaj na budynku Przedszkola nr 13 w Tarnobrzegu. Wkrótce pojawią się na budynkach większości tarnobrzeskich placówek oświatowych. Docelowo będzie ich sto sztuk.
Jerzyk jest ptakiem nieuciążliwym, który swoje potrzeby fizjologiczne realizuje w locie a swe gniazdo utrzymuje w czystości . Ponadto, co bardzo istotne żywi się komarami i meszkami w sposób znaczący przyczyniając się do zmniejszenia populacji tych uciążliwych owadów.
Do akcji ogłoszonej przez Prezydenta Tarnobrzega, zgłosiło się ponad trzydzieści placówek oświatowych z terenu miasta. Ostatecznie wybrano dziewiętnaście z nich, spełniających odpowiednie kryteria lęgowe.

Zadanie dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej w Rzeszowie pod nazwą" Ochrona jerzyka zwyczajnego Apus apus,poprzez stworzenie miejsc lęgowych w formie budek zamontowanych na budynkach komunalnych". Kwota brutto 9 999,33 zł z czego 4 050,00 zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na tę czynność.

Dariusz Bajor
Wydział PSK
 

Dołącz do sieci Ośrodków " Działaj Lokalnie "

Działasz w organizacji pozarządowej w miejscowości liczącej do 50 tys. mieszkańców? Potrafisz skutecznie pozyskiwać finanse z różnorodnych źródeł na swoją działalność? Współpracujesz z różnymi partnerami w swojej społeczności? Chcesz wspierać aktywność mieszkańców i przyznawać dotacje na inicjatywy obywatelskie? Zgłoś się do konkursu Programu „Działaj Lokalnie”,  w którym poszukujemy nowych kandydatów na Ośrodki Działaj Lokalnie. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na wnioski do 10 września.

Do konkursu na Ośrodki Działaj Lokalnie mogą przystąpić stowarzyszenia oraz fundacje, zainteresowane prowadzeniem lokalnych programów grantowych na obszarze od 4 do kilkunastu gmin z wyłączeniem obszarów, na których działają dotychczasowe ODL.   
Od zainteresowanych organizacji oczekujemy między innymi umiejętności pozyskiwania środków finansowych oraz doświadczenia w realizacji projektów społecznych. Ważne jest również, aby misja organizacji była zbieżna z celami Programu „Działaj Lokalnie”, dlatego też szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizacje działające na rzecz rozwoju lokalnego – zachęca koordynatorka Programu Iwona Olkowicz.

Zasady rekrutacji
We wrześniu br. spośród nadesłanych zgłoszeńokoło 10 organizacji (kandydatów na ODL), przejdzie do drugiego etapu rekrutacji. Będzie to spotkanie z zespołem powołanym przez PAFW i ARFP służącemu poznaniu bliżej potencjału organizacji i planu uruchomienia konkursu. W drugim etapie ostatecznie wybranych zostanie 3-5 organizacji, które w listopadzie 2015 przejdą cykl szkoleń poświęconych prowadzeniu lokalnych programów grantowych w ramach „Działaj Lokalnie”. Począwszy od 2016 roku nowe ODL będą corocznie realizowały lokalne konkursy grantowe wspólnie z obecnymi członkami Sieci ODL.  Ponadto w lipcu PAFW i ARFP uruchomią pilotażowo nabór na tzw. Afiliowane ODL.
Czym są ODL-e?
Ośrodki Działaj Lokalnie (60 w całej Polsce) to wyłaniane w otwartych konkursach stowarzyszenia oraz fundacje organizujące konkursy grantowe dla mniejszych organizacji i grup nieformalnych .Jednocześnie pozyskują dodatkowe fundusze na dotacje lokalne, przekazują pieniądze na realizację nagrodzonych projektów i czuwają nad ich prawidłowym rozliczeniem. Wśród osób będących w składzie komisji grantowych są niezależne autorytety i darczyńcy. Gwarantuje to, że dotacje przyznawane są organizacjom i grupom nieformalnym, które mają pomysł na działania odpowiadające na faktyczne potrzeby mieszkańców. Wspólnym mianownikiem wspieranych inicjatyw jest dobro wspólne oparte na lokalnej aktywności oraz angażowaniu do projektów różnych środowisk i partnerów. Jak mówi Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju filantropii w Polsce: 15 lat temu wyszliśmy z założenia, że „z bliska widać lepiej” i powierzyliśmy przeprowadzenie małych konkursów grantowych lokalnym organizacjom, które znają najlepiej potrzeby i zasoby swoich społeczności. Wiedzą, jak dotrzeć do naprawdę potrzebujących, kogo wesprzeć, z kim współpracować.
O „Działaj Lokalnie”

"Działaj lokalnie” to niezwykłe projekty, pełne wyobraźni, nowych idei, powstające w małych miastach i wsiach. W działania włączają się  obywatele, wspierają je samorządy lokalne, przedsiębiorcy. Zmienia się życie całych społeczności. Poprzez wspieranie projektów obywatelskich, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do  budowania kapitału społecznego. Działania kierowane są przede wszystkim do mieszkańców miejscowości liczących do około 20 tysięcy osób.

„Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Więcej informacji oraz lista ODL na www.dzialajlokalnie.pl
Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/DzialajLokalnie
***
Kontakt:
Katarzyna Kunert
k.kunert@filantropia.org.pl
tel: 22 622 01 22 wew. 22

 

Uwaga! Zawyją syreny

W sobotę 1 sierpnia br. o godz. 17 w całym Tarnobrzegu włączone zostaną na okres jednej minuty syreny alarmowe. Ich uruchomienie związane jest z symboliczną datą w polskim kalendarzu. W tym dniu cała Polska czci pamięć i oddaje hołd bohaterskim żołnierzom Powstania Warszawskiego oraz mieszkańcom stolicy poległym w czasie powstania.

Nowy system elektroniczny MBP w Tarnobrzegu

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu wdraża nowy system biblioteczny. Dzięki niemu tarnobrzeżanie będą mogli korzystać z ponad 16 milionów książek, zlokalizowanych w „zmakowanych na plus” bibliotekach w niemal całym kraju!
MAK+ to elektroniczny system biblioteczny. – Jego zalety to centralne tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników, rejestracji wypożyczeń i udostępnień zbiorów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Coraz więcej bibliotek pracuje w tym systemie, a spełnia on wszystkie wymogi nowoczesnych systemów bibliotecznych i jest przystępny dla czytelników oraz bibliotekarzy. Dzięki niemu czytelnicy mają dostęp do bibliotecznych zbiorów w niemal każdym zakątku kraju – wyjaśnia Tomasz Cieślik, szef projektu MAK+. Jak dodał, skatalogowany w MAK+ zbiór na dzień dzisiejszy liczy ponad 16 milionów woluminów i z każdym kolejnym dniem wzrasta o kolejne, wprowadzane do systemu, tysiące.
Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej od początku roku pracują nad wprowadzeniem systemu MAK+, w miejsce dotychczas wykorzystywanego MAK BN. – Nowy system daje czytelnikom możliwość logowania się na swoim koncie, sprawdzania wypożyczonych zbiorów, elektronicznego zamawiania i rezerwowania książek. System wysyła również e-maile, przypominające o terminie zwrotu książek. Czytelnicy MBP będą mogli korzystać z jednej karty bibliotecznej w Bibliotece Głównej oraz wszystkich filiach na terenie miasta – mówi Stanisława Mazur, dyrektor MBP.

Od lipca MAK+ funkcjonuje w filiach bibliotecznych na osiedlach Przywiśle, Miechocin, Sobów, a 29 lipca „odpalił” w filii nr 1, działającej na Serbinowie. W Bibliotece Głównej i pozostałych filiach nowy system zostanie wprowadzony do końca roku.

Joanna Lewicka

Wydział PSK

Wyniki IX turnieju Tetra Top 2015

Turniej TOP 10
1.Krzysztof Żyłka - Polska IKS Jezioro Tarnobrzeg
2.Rafał Lis - Polska Szansa-Start Gdańsk
3.Vasyly Petruniv – Ukraina
4.Maciej Nalepka - Polska IKS Jezioro Tarnobrzeg
5.Vitaliy Popok – Ukraina
Turniej TETRA TOP
1.Jiri Suchanek - Czechy
2.Rafał Czuper - Polska Start Białystok
3.Martin Ludrovsky - Słowacja
4.Tomasz Jakimczuk - Polska Start Zielona Góra
5.Lukas Klizan – Słowacja


Turniej TOP KOBIET
1.Barbara Rompa - Polska Szansa-Start Gdańsk
2.Emilia Kotarska - Polska IKS Jezioro Tarnobrzeg
Turniej Pocieszenia TOP 10
1.Anatolij Seniut – Litwa
Turniej Pocieszenia TETRA TOP
1.Marian Kamien - Słowacja
MOST VALUABLE PLAYER - Najlepszy gracz Turnieju
Krzysztof Żyłka - Polska IKS Jezioro Tarnobrzeg
Nagrody rzeczowe dla zawodników (wymienionych powyżej) ufundował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Nagrody finansowe ufundował IKS Jezioro Tarnobrzeg i sponsorzy turnieju.
Dziękuje sędziom, obsłudze zawodów i wszystkim, którzy pomagali przy organizacji naszego turnieju i w czasie turnieju.
Podziękowania dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki/Polskiego Związku Tenisa Stołowego,
Urzędu Miasta Tarnobrzeg oraz sponsorów za wsparcie finansowe, które umożliwiło nam organizację naszych zawodów.
Nasz turniej jest doskonalą promocją Tarnobrzega, regionu, sponsorów w kraju i Europie a przede wszystkim promocją Sportu Paraolimpijskiego.
Dziękuje Wiceprezydentowi Wojciechowi Brzezowskiemu za przybycie i udział w otwarciu zawodów i uroczystym zakończeniu turnieju.
Wiceprezydent Wojciech Brzezowski wręczał puchary, nagrody wraz z Anetą Englot Wiceprezes IKS Jezioro Tarnobrzeg oraz z Andrzejem Jakubowiczem byłym Reprezentantem Polski w tenisie stołowym.
Podziękowania dla redaktora Jacka Zakrzewskiego i ekipy TVP Sport oraz ekipy TVP Rzeszów.
Pozdrawiam tenisistów stołowych na wózkach, przyjaciół z Reprezentacji Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Polski i dziękuję za przyjazd i grę w tak ogromnym sobotnim upale.
Zapraszam z rok po raz kolejny bo już na dziesiąty, jubileuszowy turniej do Tarnobrzega - Rajmund Zięba Prezes IKS Jezioro Tarnobrzeg, organizator zawodów.
Zdjęcia Jarosław Bielak
 

Wielkimi krokami zbliża sie XVII Jarmark Dominikański

71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Mistrzostwa Tarnobrzega w Piłce Siatkowej

Andrus kręci

27 i 28 lipca w Tarnobrzegu można spotkać Artura Andrusa. Ten znany radiowiec, tekściarz, kabareciarz i pieśniarz, wraz z ekipą Telewizji Polskiej przemierza miasto i opowiada o jego atrakcjach turystycznych.
Film ma zaprezentować miasto widzom telewizji ogólnopolskiej z jak najlepszej strony. Rynek, Zamek Dzikowski, Jezioro Tarnobrzeskie – m.in. te miejsca zostaną utrwalone podczas dwóch dni bytności ekipy telewizyjnej, która kręci materiał do „Ilustrowanego przewodnika po Tarnobrzegu”. Jest on częścią większego cyklu telewizyjnego, noszącego tytuł „Ilustrowany przewodnik po Galicji”. Artur Andrus opowiada o najciekawszych miejscach w mieście, w przerwach chętnie robiąc sobie zdjęcia z mieszkańcami i odpowiadając na różne pytania.
Jak przyznał pochodzący z Podkarpacia Artur Andrus, czuje on delikatną więź z Tarnobrzegiem. Wychował się w Sanoku, ale ojciec tego wszechstronnego twórcy przez dwa lata pracował w Kopalni Siarki „Machów”. Zapytany o to, co zrobiło na nim największe wrażenie odparł, że Jezioro Tarnobrzeskie – i fakt, że powstało ono w miejscu dawnego kopalnianego wyrobiska.
Film będzie emitowany w kanałach Telewizji Polskiej, a odcinek o Tarnobrzegu zostanie wyemitowany jako pierwszy.
 

Joanna Lewicka

Wydział PSK

Darmowe szczepienia

Już wkrótce mali mieszkańcy Tarnobrzega zostaną zaszczepieni przeciwko pneumokokom. Poinformował o tym na dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.
- W tym roku rozpoczniemy darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom. Wspólnie z panią Barbarą Zych, która jest moim doradcą do spraw zdrowia, opracowaliśmy plan profilaktyki przeciwko pneumokokom na lata 2015-2018. Program został zaakceptowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Od tego roku ruszymy z darmowymi szczepieniami, na które w budżecie mamy zarezerwowane 80 tysięcy złotych. Połowa z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na szczepienia przeciwko pneumokokom a druga połowa na szczepienia dla seniorów przeciwko grypie. Z naszych wyliczeń wynika, że dzięki temu będziemy mogli zaszczepić ok. 300 dzieci rocznie - tłumaczył Prezydent Grzegorz Kiełb.
W pierwszej kolejności będą szczepione dwulatki. Obecnie tarnobrzeski magistrat zbiera informacje z ośrodków zdrowia na terenie gminy zgłaszających zapotrzebowanie na dane szczepionki. Dokładne dane powinny być znane pod koniec tego tygodnia.
Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne. Tarnobrzeg będzie jednym z nielicznych miast w Polsce, które wprowadzają taki program. Jak podkreślił Prezydent, doświadczenia tych miejscowości pokazują, że warto, bo znacznie mniej maluchów zapada tam na ciężkie choroby i powikłania, które powodują pneumokoki.

Dariusz Bajor
Wydział PSK
 

Zbadaj swoje kości

Nowy Brzeg - Nowa Fala

Pierwsze posiedzenie Miejskiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Dziś w siedzibie Urzędu Miasta w Tarnobrzegu odbyło się pierwsze posiedzenie Miejskiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych. W spotkaniu uczestniczył Prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb, który otworzył obrady i przekazał zgromadzonym swoje sugestie dotyczące współpracy.
 
- Niezmiernie cieszę  się, że spotykamy się w takim gronie. Przyświeca nam troszeczkę inny cel, niż to miało miejsce w latach ubiegłych. Do tej pory w radzie zasiadały osoby niepełnosprawne z konkretną dysfunkcją. W nowej Radzie są przedstawiciele różnych środowisk, różnych instytucji, które doskonale znają środowisko niepełnosprawnych i codziennie z nimi współpracują. Jesteście Państwo fachowcami i na Państwa doświadczeniu my jako samorząd chcemy polegać. Myślę, że dzięki temu działanie rady będzie bardziej efektywne i przyniesie o wiele więcej korzyści zainteresowanym osobom-mówił Prezydent Grzegorz Kiełb.
 
Głównym przedmiotem posiedzenia było głosowanie i wybór prezydium. Przewodniczącą Miejskiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych została Barbara Zych, zastępcą Teresa Małek-Konieczna, zaś sekretarzem Aleksandra Południak.
 
Oprócz wybranych osób w skład Rady wchodzą Cezary Jakubik oraz Agnieszka Orłowska.
 
Posiedzenia  będą odbywać się przynajmniej raz na kwartał. Do zakresu działań Miejskiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych należy inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacja ich praw, opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ocena realizacji programów oraz opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Miasta pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
 
 
Kim są członkowie Rady?
 
Teresa Małek-Konieczna jest dyrektorem Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno- Wychowawczego. Posiada szeroką wiedzę i doświadczenie. Była członkiem poprzedniej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
 
Aleksandra Południak pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tarnobrzegu. Pomaga  osobom niepełnosprawnych w tym przewlekle chorującym psychicznie. Na swoim koncie ma również współpracę z Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Szczególnej Troski „ Nadzieja” w Stalowej Woli. Posiada rekomendację Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Chorujących Psychicznie „ Ogniwo”.
 
Agnieszka Orłowska jest prezesem Stowarzyszenia „Maja” , które jako organizacja pozarządowa wspiera środowisko niepełnosprawnych mieszkańców Tarnobrzega i ich rodzin.
 
Cezary Jakubik w przeszłości zawodowo związany z pracą w działach rehabilitacji szpitala i tarnobrzeskich poradni rehabilitacyjnych. Od 1993 roku pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu. W latach 2002-2010 przez dwie kadencje uczestniczył w pracach Miejskiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
 
 
Dariusz Bajor
Wydział PSK