Dziś mija 70 rocznica Powstania Warszawskiego

Prezydent Miasta Norbert Mastalerz wraz z Dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeuszem Zychem, a także swoim zastępcą Łukaszem Dybusem oraz Marią Nabrzeską – Skarbnikiem Miasta, złożyli wieniec na Cmentarzu Wojskowym i oddali hołd poległym w Powstaniu Warszawskim.
 
- Powstanie Warszawskie było najtragiczniejszym z powstań. Z punktu widzenia politycznego czy militarnego - powstanie było klęską. Zaś, jeżeli popatrzymy na tę walkę jako walkę w imię pewnych wartości, to otrzymamy wtedy przekaz, że przychodzą w życiu człowieka takie momenty, w których trzeba zaświadczyć o tych wartościach, które są ważniejsze w życiu niż ludzkie zdrowie, albo życie. To właśnie w obronie takich wartości, jak honor czy miłość oraz państwo – naród, warto ponieść ofiarę, nawet największą – mówił historyk dr Tadeusz Zych Dyrektor Muzeum Historycznego m. Tarnobrzega. 
 
W dniu dzisiejszym zapraszamy na dalszą część obchodów, które odbędą się o godzinie 17 w Zamku Dzikowskim (sala wielka), gdzie odbędzie się spotkanie ku pamięci Zbigniewa Kabaty „Boba” – legendarnego żołnierza „Jędrusiów”. 
 

Lato w mieście! Atrakcje dla najmłodszych!

 

Budżet obywatelski 2014. Wszystko jasne

Modernizacja przytuliska dla zwierząt. Budowa wież lęgowych dla ptaków jerzyków. Budowa kortów tenisowych na terenie byłego basenu odkrytego. To projekty, które zwyciężyły w drugiej edycji budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział 2190 tarnobrzeżan, o tysiąc więcej niż przed rokiem.
 
Oto projekty, które spośród 33 zakwalifikowanych do głosowania,  zdobyły najwięcej głosów: 
 
1. „Dom dla psów – modernizacja siedziby przytuliska dla zwierząt na terenie byłej Kopalni Machów – 378  - szacunkowy koszt:  90 tys. zł
2. „Oto wieża jest dla jerza”, czyli ekologiczne odkomarzanie Tarnobrzega poprzez budowę wież lęgowych dla jerzyków – 347, koszt - 150 tys. zł
3. Realizacja I etapu budowy hali sportowej i dwóch kortów tenisowych na terenie byłego basenu odkrytego – 343, koszt - 960 tys. zł
 
Tarnobrzeżanie, którzy oddali w sumie 2190 głosów, w tym 4 nieważne (dla porównania w roku ubiegłym było ich 1197, w tym 2 nieważne)  wysoko ocenili też projekty opracowania koncepcji zagospodarowania Lasku Bulońskiego (297 głosów), budowy ścieżek rowerowych (282) i  boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 10 (236).   
Przeliczenia głosów dokonała dzisiaj ośmioosobowa komisja, w której uczestniczyli także radni Stanisław Uziel i Leszek Ogorzałek.
 
- Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w  ideę budżetu obywatelskiego, pomysłodawcom projektów i tarnobrzeżanom, którzy oddali na nie swoje głosy. W tym roku było ich o tysiąc więcej niż poprzednio, co  świadczy dobitnie, że nasi mieszkańcy  coraz lepiej odrabiają tę ważną lekcję demokracji bezpośredniej.  Że warto było dać im możliwość, aby wprost zadecydowali na co przeznaczyć ich milion złotych – mówi Prezydent Norbert Mastalerz. 

Wykaz Podmiotów-Partnerów realizujących Program „Bon Rodzinny 3+”

Gmina Tarnobrzeg realizuje Program „Bon Rodzinny 3+” na podstawie Uchwały Nr LV/692/2014 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 27 lutego 2014 roku w sprawie przyjęcia Programu „Bon Rodzinny 3+” na terenie miasta Tarnobrzega oraz na podstawie Zarządzenia Nr 157/2014 Prezydenta Miasta Tarnobrzega z dnia 21 maja 2014r. w sprawie realizacji Programu „Bon Rodzinny 3+” na terenie miasta Tarnobrzega.

PROGRAM „BON RODZINNY 3+”

Prezydent Miasta Tarnobrzega dostrzegając niekorzystną sytuację demograficzną, o której świadczy niski wskaźnik dzietności, niegwarantujący zastępowalności pokoleń oraz doceniając ogromny wkład rodziców w wychowanie młodego pokolenia, w szczególności w rodzinach wielodzietnych, przygotował Program „Bon Rodzinny 3+”, który został przyjęty jednogłośnie w drodze uchwały przez Radę Miasta Tarnobrzega.


DO KOGO SKIEROWANY JEST PROGRAM?

Program jest adresowany do wszystkich rodzin wielodzietnych, tj. takich, które mają na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia, w której wszystkie dzieci i rodzice zamieszkują pod wspólnym adresem na terenie Miasta Tarnobrzega.

W ramach Programu wydawany jest „Bon Rodzinny 3+” uprawniający do dokonywania płatności za zakup towarów lub usług oraz dokonywanie innych opłat w podmiotach działających na terenie miasta Tarnobrzega, które przystąpią do programu.

JAK MOŻNA OTRZYMAĆ „BON RODZINNY 3+”:

1. Należy złożyć wniosek o wydanie” Bonu Rodzinnego 3+”
2. Wnioski można pobrać i złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu, przy ul. Kopernika 3, w pokoju nr 221 - II piętro, od poniedziałku do piątku w godzinach: od 7.30 do 15.30.
Wnioski o wydanie „Bonu Rodzinnego 3+” dostępne są również na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu www.mopr.pl
3.Składając wniosek o wydanie „Bonu Rodzinnego 3+” należy załączyć następujące dokumenty:
1) w przypadku rodziców – kserokopię dowodu tożsamości,
2) w przypadku dzieci w wieku szkolnym – kserokopię aktualnej legitymacji szkolnej, jeśli ukończyły 18 lat również zaświadczenie o kontunuowaniu nauki,
3) w przypadku studentów do 25 roku życia – zaświadczenie o kontynuowaniu nauki,
4) w przypadku meldunku czasowego dokument potwierdzający czasowe zameldowanie na terenie miasta Tarnobrzega.


WAŻNA INFORMACJA

WNIOSKI NA BONY RODZINNE BĘDĄ PRZYJMOWANE OD DNIA 16 CZERWCA 2014 ROKU W MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY RODZINIE W TARNOBRZEGU, UL. KOPERNIKA 3 W POKOJU NR 221 – II PIĘTRO.


BONY WYDAWANE BĘDĄ OD 10 LIPCA 2014 ROKU.

„BON RODZINNY 3+” JEST WAŻNY OD DNIA WYDANIA DO DNIA 30 LISTOPADA 2014ROKU.

KTO MOŻE ZOSTAĆ PARTNEREM PROGRAMU?

Program ma charakter otwarty. Mogą do niego przystąpić podmioty z terenu miasta Tarnobrzega. W tym celu zainteresowane podmioty składają wstępną deklarację przystąpienia do programu określającą zakres proponowanych towarów, usług i opłat. Następnie podpisują z Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu stosowne porozumienie.
Partnerem programu można zostać na każdym etapie jego funkcjonowania.
Partnerzy programu otrzymają specjalne naklejki promujące „Bon Rodzinny 3+”, które zamieszczają jako informację o swoim udziale w Programie w miejscach świadczenia usług, przyjmowania opłat.
Do Programu mogą przystąpić nie tylko jednostki budżetowe Miasta Tarnobrzega, ale również podmioty działające na terenie miasta Tarnobrzega.
Wykaz Podmiotów -Partnerów Programu będzie umieszczony na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu www.mopr.pl.

Siarka Tarnobrzeg przed inauguracją sezonu 2014/2015

Na dzisiejszej konferencji prasowej KS Siarka Tarnobrzeg S.A. została przedstawiona piątka nowych zawodników, którzy w sezonie 2014/2015 reprezentować będą barwy tarnobrzeskiego zespołu. Są nimi: Bartosz Walencik, Marcin Bochenek (obrońcy), Marcin Stefanik i Robert Chwastek (pomocnicy) oraz Michał Paluch (napastnik).
 
-Ta piątka nowych zawodników została sprowadzona do Siarki po to by podnieść jakość gry zespołu -mówi Tomasz Tułacz, trener Siarki Tarnobrzeg. Bardzo na nich liczę. Wierzę , że pomogą zespołowi w realizacji założonych celów. Odeszło od nas siedmiu piłkarzy. Przyglądamy się jeszcze trójce zawodników, którzy z nami trenują ale na dzień dzisiejszy nie będę zdradzał szczegółów Do piątku podejmiemy decyzję. Nie jest tajemnicą, że szukamy wartościowych młodzieżowców. Zrobimy wszystko, żeby ten zespół był jak najsilniejszy. Cele na nadchodzący sezon są jasne. W sporcie wszystko może się wydarzyć. My zakładamy wariant optymistyczny i robimy wszystko by tym celom podołać. Liga będzie zdecydowanie mocniejsza niż przed rokiem .Chciałem podkreślić, że Klub idzie w bardzo dobrym kierunku jeśli chodzi o organizację i funkcjonowanie.  Oceniając okres przygotowawczy, mogę stwierdzić , że jesteśmy zadowoleni. Co prawda nie wszystko poszło po naszej myśli ale tak to już bywa.
 
- Patrząc przez pryzmat wyników z ubiegłego sezonu, w nadchodzącym postaramy się powalczyć o jak najwyższe cele. Interesują nas miejsca premiowane awansem-zapowiada Dariusz Dziedzic, prezes Siarki. Jeśli chodzi o sferę finansową klub przeszedł transformację. Powstała spółka akcyjna przejęła sekcję piłki nożnej. Nie ma  żadnych zaległości finansowych. Bieżący budżet jest zbliżony do zeszłorocznego. 
 
W związku z realizacją i adaptacją trybuny głównej, przewidziany jest system identyfikacji kibiców. Jeśli chodzi o polskie warunki system jest bardzo dobry i praktykowany przez większość klubów naszej ekstraklasy. System cały czas jest dopracowywany wiec w pierwszej fazie może być troszeczkę uciążliwy. Niemniej jednak wszystko to służy podniesieniu bezpieczeństwa na naszym obiekcie. Wprowadzamy w związku z identyfikacją karty kibica, które będą spersonalizowane. Będą zawierać zdjęcie, imię, nazwisko oraz  PESEL. Zastąpi to dokumenty tożsamości. Karta będzie elektroniczna, z wbudowaną anteną, która pozwala na płynne wejście na obiekt. Bramki będą otwierać się automatycznie, jeżeli karta zostanie doładowana poprzez bilet lub karnet. Myślę, że karty będzie można doładować w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. W tym celu zostanie uruchomiona aplikacja internetowa. Posiadacz karty kibica, która będzie ważna przez trzy lata będzie miał możliwość doładowywania jej w kasie klubowej. Wyrobienie karty kosztuje 10 złotych. Od sezonu 2014/2015 zmianie ulegną również ceny biletów.Za bilet normalny zapłacimy 14 złotych, za ulgowy 10 złotych. Kibice przyjezdni, chcący obejrzeć spotkanie na stadionie w Tarnobrzegu, zapłacą za wejściówki 14 złotych.
 
Na stadionie miejskim cały czas trwają prace budowlane. O ich postępach mówi Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz.
 
- Dobiega końca trzeci etap rozbudowy stadionu. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych tygodni  firma zgłosi gotowość odebrania realizacji. Na ukończeniu są już pomieszczenia, szatnie, gabinety odnowy biologicznej- wylicza Prezydent. Oczywiście pozostaje kwestia dotycząca wyposażenia tych pomieszczeń. Postanowiliśmy również, że w pomieszczeniu w którym pierwotnie miała znajdować się kawiarnia a jest to pomieszczenie o kubaturze 200m2, co naszym zdaniem nieco za dużo. Stąd nasza decyzja o zagospodarowaniu owego pomieszczenia na poczet przyszłych pomieszczeń biurowych i pomeczowej sali konferencyjnej. Chcemy by całe zaplecze, począwszy od magazynów sprzętu , zaplecza dla działającej spółki piłkarskiej, gabinetów odnowy, szatni piłkarskich dla obydwu zespołów , sauny  znajdowało się pod trybunami. Myślę, że realny czas realizacji wyżej wymienionych projektów to końcówka rundy jesiennej. Również od przyszłego roku zgodnie z wymogami licencyjnymi planujemy montaż czterech słupów oświetleniowych. Mamy także nowego partnera, związanego  z branżą gastronomiczną. Firma „ Bocianówka” będzie w trakcie spotkań serwować swoje produkty.
 
O nowej formie prawnej sekcji piłkarskiej mówi viceprezes zarządu KS Siarka Tarnobrzeg S.A. – Paweł Sabat.
 
- Od czerwca tego roku przez grupę akcjonariuszy została powołana Spółka Akcyjna KS Siarka Tarnobrzeg. Po złożeniu stosownego wniosku do KRS-u w Rzeszowie, uzyskaliśmy wpis. Kolejnym krokiem przekształcenia na niwie przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej-u była procedura tocząca się przed Podkarpackim Związkiem Piłki Nożnej. Uzyskaliśmy uchwałę przyjmującą nas w poczet członków . Kolejnym krokiem była uchwała Polskiego Związku Piłki Nożnej, która przyjęła Klub w szeregi członków. W efekcie po tej uchwale, wszelkie licencje, prawa udziału w rozgrywkach należą już do Spółki Akcyjnej  KS Siarka Tarnobrzeg. Grupa akcjonariuszy liczy 23 osoby. Są to ludzie dotychczas związani ze środowiskiem sportowym, wspierający klub . Liczymy na to , że nowa forma prawna w jakiejś mierze umożliwi ona bardziej sprawne funkcjonowanie, zwłaszcza pod kątem organizacyjnym.
 
Piłkarze są gotowi do gry i z niecierpliwością oczekują na inaugurację sezonu, która będzie miała miejsce w najbliższą sobotę ( 02.08) o godzinie 17.00 na Stadionie Miejskim przy al. Niepodległości 2. Przeciwnikiem Siarkowców będzie KS Rozwój Katowice. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców na ten mecz.
 
Fot. Dariusz Bajor

Policjanci świętowali swój jubileusz

Doroczne Święto Policji i jubileusz 95-lecie powstania Policji – były okazjami do uroczystej zbiórki tarnobrzeskich stróżów prawa na Zamku Dzikowskim.
 
Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie policyjne odebrało 35 policjantów, wręczono też odznaczenia resortowe. 
 
W miejskich obchodach Święta Policji wzięli  udział m.in.  Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie inspektor Andrzej Sabik,  Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz,  Poseł RP Mirosław Pluta, Prezydent Miasta Norbert Mastalerz i  Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra. 
 
- Dziewięćdziesiąt pięć lat polskiej, w tym i tarnobrzeskiej Policji,  to historia chwalebna, zapis szlachetnej służby drugiemu człowiekowi, w którym dominują najświętsze ludzkie wartości, jak:  odwaga, poświęcenie, przyjaźń, współpraca i pomoc potrzebującym – mówi Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz 

Program kina WISŁA Tarnobrzeskiego Domu Kultury

KINO WISŁA Tarnobrzeskiego Domu Kultury
zaprasza na filmy
 
POWSTANIE
WARSZAWSKIE
reż. Jan Komasa, Polska, 2014, dramat wojenny, dokumentalizowany, czas: 76 min.
"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction - film fabularny zmontowany w całości
z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów.
1 - 6.VIII.2014 r., godz. 17.00
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł
 
STEP UP: ALL IN – 3D, napisy
reż. Trish Sie, USA, 2014, melodramat, muzyczny, czas: 112 min.
Uczestnicy turniejów tanecznych z poprzednich części serii stają do rywalizacji we wnętrzach luksusowego hotelu Valhalla w Las Vegas.
1 - 6.VIII.2014 r., godz. 18.45
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
 
EWOLUCJA PLANETY MAŁP – 3D
reż. Matt Reeves, USA, 2014, dramat, akcja, Sci-Fi, czas: 130 min.
Kontynuacja “Genezy planety małp”, w której poznamy dalszą historię przejęcia przez inteligentne małpy panowania nad naszą planetą i upadku cywilizacji człowieka. Rosnąca w siłę rasa genetycznie zmutowanych małp pod wodzą Cezara zmaga się z grupą ludzi, którzy przetrwali atak śmiertelnego wirusa, siejącego spustoszenie dziesięć lat wcześniej. Rozejm, który udaje im się osiągnąć, okazuje się krótkotrwały. Świat staje na krawędzi wojny, której zwycięzcy staną się dominującym gatunkiem na Ziemi. 
1 - 6.VIII.2014 r., godz. 20.30
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
 
TARZAN. KRÓL DŻUNGLI – 2D, dubbing
reż. Reinhard Kloos, Niemcy, 2013, animacja, familijny, przygodowy, czas: 88 min.
Sympatyczna małpa Kala znajduje w dżungli opuszczone ludzkie niemowlę. Mimo początkowej nieufności stada, postanawia zaopiekować się dzieckiem. Chłopiec dorasta pod okiem górskich goryli jako jeden z nich, powoli ucząc się praw dżungli. Pod ich opieką wyrasta na silnego młodego mężczyznę znanego jako Tarzan.
8 - 13.VIII.2014 r., godz. 15.00 i 16.45
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł
 
HERCULES – 3D
reż. Brett Ratner, USA, 2014, przygodowy, czas: 98 min.
Ziemia, czternaście tysięcy lat temu. Udręczona dusza półboga błąka się po świecie. Herkules (Johnson), syn potężnego Zeusa, przez całe życie nie zaznał niczego prócz cierpienia. Po wykonaniu dwunastu ciężkich prac i utracie rodziny, poświęca się krwawym bitwom. Tylko one przynoszą mu ukojenie. Za towarzyszy ma szóstkę podobnych mu straceńców, których łączy zamiłowanie do wojny i nieustająca bliskość śmierci. 
8 - 13.VIII.2014 r., godz. 18.30
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
 
STRAŻNICY GALAKTYKI – 3D, dubbing
reż. James Gunn, USA, 2014, akcja, Sci-Fi, czas: 121 min.
Zuchwały awanturnik Peter Quill kradnie tajemniczy artefakt stanowiący obiekt pożądania złego i potężnego Ronana, którego ambicje zagrażają całemu wszechświatowi. Chcąc uniknąć gniewu Ronana, Quill zmuszony jest zawrzeć niewygodny sojusz z czterema niemającymi nic do stracenia outsiderami: Rocketem – uzbrojonym szopem, Grootem
– drzewokształtnym humanoidem, śmiertelnie niebezpieczną i tajemniczą Gamorą i żądnym zemsty Draxem Niszczycielem. Kiedy główny bohater odkrywa prawdziwą moc artefaktu i zagrożenie, jakie stanowi on dla kosmosu, musi zmobilizować swoich niesubordynowanych towarzyszy do ostatniej bitwy, od której zależą losy galaktyki. 
15 - 20.VIII.2014 r., godz. 18.15
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
 
DZWONECZEKI TAJEMNICA PIRATÓW – 2D i 3D
reż. James Gunn, USA, 2014, akcja, Sci-Fi, czas: 78 min.
Dzwoneczek i jej utalentowane przyjaciółki wyruszają na pełną przygód wyprawę, by odzyskać magiczny pył, skradziony z Przystani Elfów przez tajemniczą Zarinę. W trakcie poszukiwań cały świat Dzwoneczka, Jelonki, Widii, Różyczki, Mgiełki i Iskierki staje na głowie, kiedy pod wpływem zaklęcia zostają zamienione ich talenty. A to jeszcze nie wszystko… Wróżki czeka bowiem spotkanie z piratami.
15 - 20.VIII.2014 r., godz. 15.00 – wersja 2D
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł
 15 - 20.VIII.2014 r., godz. 16.40 – wersja 3D
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
22 - 27.VIII.2014 r., godz. 14.30 – wersja 2D
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł
22 - 27.VIII.2014 r., godz. 16.00 – wersja 3D
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
 
 PODRÓŻ NA STO STÓP
reż. Lesse Hollström, USA, 2014, dramat, czas: 122 min.
Dystyngowana Madame Malory (Helen Mirren) od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność. A przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki
w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Bombaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Malory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe nuty curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. 
15 - 20.VIII.2014 r., godz. 20.30
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł
 
WAKACJE MIKOŁAJKA
reż. Laurent Tirard, Francja, 2014, familijny, komedia, czas: 97 min.
Koniec szkoły to najszczęśliwszy dzień w roku dla Mikołajka i paczki jego oddanych przyjaciół. Wystarczy spakować walizki i można ruszać w wymarzoną wakacyjną podróż. A ta zaprowadzi bohatera w sam środek malowniczej Bretanii. Od partyjki golfa w urokliwym pensjonacie, przez rejs do Wyspy Mgieł, na harcerskim obozie skończywszy – wszędzie, gdzie pojawi się Mikołajek, czeka go moc niezapomnianych przygód.
22 - 27.VIII.2014 r., godz. 17.30 i 19.15
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł 
 
 
 
 Kino „WISŁA” TDK zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.
INFORMACJE I SPRZEDAŻ BILETÓW: TDK - Dział Organizacji Imprez, tel. 15 822 21 10, w. 32
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu
ul. Kopernika 3
39-400 Tarnobrzeg
tel. 15 823-07-38, 822-60-97
www.mopr.pl

e-mail: mopr@mopr.pl 
 

Działalność adresowana jest do rodzin i osób wymagających wsparcia (dotyczy środowiska lokalnego). O pomoc można zgłaszać się indywidualnie lub za pośrednictwem innej upoważnionej osoby. Sprawy diagnozowane są przez pracownika socjalnego w środowisku Klienta.
Godziny pracy: poniedziałek - piątek 7.30 – 15.30.
RODZAJ DZIAŁALNOŚCI
Pomoc osobom i rodzinom, które własnym staraniem nie są w stanie pokonać swoich trudności.
Rodzaj pomocy:
- finansowa,
- w naturze,
- poradnictwo prawne,
- socjalne,
- pedagogiczne.

Ośrodek zapewnia usługi opiekuńcze dla osób starszych w domu chorego.
Kierowana jest pomoc terapeutyczna na rzecz dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.
Praca z rodzinami zastępczymi.
Koordynacja placówkami pomocowymi.
Realizacja zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Praca socjalna.
Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw
Świadczenia pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Diagnozowanie spraw odbywa się w oparciu o wywiad środowiskowy (rodzinny w terminie 14 dni, a w sprawach nagłych w terminie 2 dni. Decyzje w sprawach świadczeń pomocy społecznej są wydawane w formie pisemnej.
 

Pomoc udzielana jest w szczególności z powodu:
-ubóstwa,
-sieroctwa,
-bezdomności,
-potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności
-bezrobocia,
-niepełnosprawności,
-długotrwałej choroby lub ciężkiej choroby,
-przemocy w rodzinie,
-bezradności w sprawach opiekuńczo - wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
-alkoholizmowi lub narkomanii,
-trudnościach w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego,
-brak umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowacze,
-klęski żywiołowej lub ekologicznej,
-trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy,
-zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
oraz spełnieniu kryteriów dochodowych.


Osoby mogą ubiegać się o pomoc w formie:
-zasiłku stałego, który przysługuje osobie całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub inwalidztwa,
-opłacanie składek zdrowotnych,
-zasiłku celowego na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołowa lub ekologiczną,
-zasiłku celowego na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego,
-usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób starszych, samotnych i chorych w miejscu zamieszkania,
-zasiłku celowego i w naturze,
-zapewnienia schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania,
-posiłków dla dzieci i młodzieży w okresie nauki w szkole,
-sprawienie pogrzebu,
-udzielania specjalistycznego poradnictwa dla rodzin w zakresie:
-rozwiązywania problemów rodziny,
-zapobiegania przemocy w domach,
-terapii dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym i narkomanii,
-kierowanie do domu pomocy społecznej,
-opiniowanie kandydatów na rodzinę zastępczą,
-udzielanie pomocy pieniężnej rodzinom zastępczym,
-usamodzielnianie pełnoletnich wychowanków z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Ośrodek prowadzi świetlicę socjolterapeutyczną, która realizuje zadania profilaktyki obejmując opieką dzieci zagrożone niedostosowaniem społecznym z powodu różnorodnych dysfunkcji środowiska rodzinnego.
Systematycznie organizowane są zajęcia dydaktyczno-rekreacyjne. Prowadzone są m.in. akcje „LATO W MIEŚCIE” podczas, których świetlica otwarta jest dla wszystkich dzieci nie wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek.
Poza wymienionymi formami pomocy wzrasta ilość rodzin objętych pracą socjalną, poradnictwem oraz pomocą ośrodków wsparcia takich jak:
Dom Dziennego Pobytu, który swym zasięgiem obejmuje osoby III wieku. Działalność domu koncentruje się wokół integracji osób ze środowiskiem lokalnym w zakresie kulturalnego spędzenia czasu oraz zapewnienia niezbędnych potrzeb.
Środowiskowy Dom Samopomocyjest ośrodkiem wsparcia dziennego dla osób psychicznie chorych. Główną przesłanką pracy jest w miarę możliwości przywrócenie klienta do samodzielnego funkcjonowania w środowisku.
Terapia prowadzona jest poprzez m.in. zajęcia gospodarcze, plastyczne, stolarsko-ślusarskie, kulinarne, rehabilitację ruchową, psychoterapię i rozmowy indywidualne, prowadzona jest również praca z rodziną podopiecznego.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej, głównym celem pracy prowadzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest pomoc w znalezieniu nowych sposobów radzenia sobie z sytuacją trudną. W ramach tej instytucji udzielana jest natychmiastowa specjalistyczna pomoc psychologiczna, pedagogiczna, socjalna i prawna, a w uzasadnionych przypadkach osoby w kryzysie mogą uzyskać krótkoterminowe schronienie.

Do zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu należy również koordynacja działań placówek pomocowych tj.
Dom Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu ul. Kurasia 7

- przeznaczony jest dla 60 osób przewlekle, somatycznie chorych wymagających całodobowej opieki. Świadczy usługi w zakresie zabezpieczenia potrzeb bytowych (mieszkanie, wyżywienie, odzież, obuwie), opiekuńczych, wspomagających, religijnych oraz umożliwia korzystanie z opieki i usług medycznych.

Dom Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu ul. Sienkiewicza 211
- przeznaczony jest dla 60 dzieci niepełnosprawnych umysłowo prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Dom świadczy usługi w zakresie zabezpieczenia potrzeb bytowych, pielęgnacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych. Prowadzona jest nauka czynności dnia codziennego, terapia zdjęciowa, zajęcia sportowe i rehabilitacyjne.

Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza w Tarnobrzegu ul. św. Barbary 1
- do placówki kierowane są dzieci pozbawione częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej. W strukturze placówki funkcjonuje zespół interwencyjny i zespół socjalizacyjny. Placówka zapewnia dziecku całodzienny pobyt, opiekę i wychowanie. Przygotowuje diagnozę psychofizyczną, prowadzi zajęcie socjalizacyjne, logopedyczno - terapeutyczne itp.

Rodzinny Dom Dziecka w Tarnobrzegu ul. Słoneczna 17
- placówka zapewnia dzieciom całodobową opiekę i wychowanie w warunkach zbliżonych do domu rodzinnego. Do placówki przyjmowane są dzieci w wieku do 18 lat.

Publiczny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Tarnobrzegu ul. św. Barbary

- prowadzi działalność diagnostyczno - konsultacyjną, której celem jest pozyskiwanie, szkolenie i kwalifikowanie osób zgłaszających gotowość prowadzenia rodzinnej opieki zastępczej, a także szkolenie i wspieranie psychologiczno-pedagogiczne rodzin zastępczych oraz rodziców naturalnych dzieci umieszczonych w palcówkach opiekuńczo wychowawczych i rodzinnej opiece zastępczej. Prowadzi sprawy adopcji i przysposobienia dzieci.

Rodziny zastępcze
- to forma pomocy rodzinie i dziecku. W przypadkach zaniedbywania lub trudności wychowawczych rodziców naturalnych obowiązki opieki i wychowania przejmują rodzice zastępczy. Rodziną zastępczą mogą być osoby obce i spokrewnione. Każda rodzina zastępcza ustanowiona przez sąd lub sprawowana w ramach umowy z prezydentem miasta może otrzymywać pomoc finansową na częściowe pokrycie kosztów utrzymania przyjętego dziecka do rodziny.
Wysokość pomocy uzależniona jest od ustawowej kwoty bazowej określonej w ustawie o pomocy społecznej, dochodów dziecka, wieku i stanu zdrowia dziecka.  Z chwilą ukończenia 18 - roku życia wychowankowi opuszczającemu rodzinę zastępczą, placówkę opiekuńczo - wychowawczą lub młodzieżowy ośrodek wychowawczy może być przyznana pomoc na jego usamodzielnienie. Wielkość, formy i zakres pomocy ustala się indywidualnie dla każdego wychowanka w programie usamodzielnienia.
Kierowana jest pomoc dla osób niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych.
W zakresie rehabilitacji społecznej finansowane są:

- warsztaty terapii zajęciowej mieszczące się przy ul. Wiślanej 11 i Alei Niepodległości 2,
-dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych,
-dofinansowanie kosztów zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
-likwidacja barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych,
-dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.


Poprzez rehabilitację zawodową:
-pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
-zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności zatrudnionych osób oraz rozpoznaniem przez służby medycyny pracy tych potrzeb,
-finansowanie kosztów szkoleń osób niepełnosprawnych,
-finansowanie kosztów poniesionych przez pracodawcę na szkolenie zatrudnionych osób niepełnosprawnych,
-zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu.

Zapraszamy na mecz! Siarka Tarnobrzeg - Rozwój Katowice

W ramach inauguracji rozgrywek II Ligi sezonu 2014/2015 zapraszamy na mecz Siarka Tarnobrzeg - Rozwój Katowice, który zostanie rozegrany w sobotę  - 2 sierpnia, godz. 17, stadion przy Al. Niepodległości 2.
 
 

Informacja

Wzorem ubiegłych lat, dla podkreślenia rangi wydarzenia jakim jest rocznica Powstania Warszawskiego  w dniu 1 sierpnia o godzinie 17.00 w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci uczestników oraz cywilnych ofiar Powstania, na terenie miasta Tarnobrzega włączone zostaną syreny alarmowe na okres 1 minuty.

Przerwa w dostawie wody

Tarnobrzeskie Wodociągi Spółka z o.o. uprzejmie informuje, że związku z  budową  parkingu  przy ulicy  Słomki  i  konieczną modernizacją sieci wodociągowej w tym rejonie w dniu 31 lipca (czwartek) od godziny 10.00 do godziny 13.00  wystąpi  przerwa w dostawie wody  dla całego Osiedla Podłęże za wyjątkiem  budynków przy ulicy Kwiatowej a także do budynków przy ulicy Paderewskiego numery parzyste 2 do 18 i nieparzyste 1 do 59.  

Pobiegli z Tarnobrzega na Jasną Górę

Ponad 200 kilometrów w upale, deszczu w walce z własnymi słabościami. Tak w skrócie wygląda biegowa pielgrzymka, która w sobotni poranek ruszyła z Tarnobrzega do Częstochowy.
 
Wzorem lat ubiegłych Parafia MBNP w Tarnobrzegu oraz Klub Biegacza WITAR zorganizowały  XVIII Pielgrzymkę Biegową Tarnobrzeg - Częstochowa (Jasna Góra). 
 
Tradycyjnie,  pielgrzymkę poprzedziła wspólna msza święta, a peleton ulicami Tarnobrzega poprowadził ks. Michał Józefczyk. 
 
Trasa pielgrzymki wynosi 219,5km i składa się z trzech etapów: 1. Tarnobrzeg – Staszów – Chmielnik (81,9km), 2. Chmielnik – Jędrzejów- Szczekociny (73,1km), 3. Szczekociny – Częstochowa (64,5km). 
 
W tym roku wystartowało 35 uczestników, wśród których znaleźli się między innymi biegacze z Tarnobrzega (Klub Biegacza WITAR), Przemyśla (Przemyski Klub Biegacza), Rzeszowa, Trześni, i Samborca. 
 
Tak samo jak rok temu, pielgrzymka biegaczy, zatrzymała się jeszcze na krótko na tarnobrzeskim cmentarzu, by uczcić minutą ciszy jej wielokrotnego uczestnika  Kazimierza Sławka.
 
Prezydent Norbert Mastalerz wspólnie z peletonem przebiegł dystans kilku kilometrów.
 
 

II Długodystansowe Zawody Pływackie

W sobotę 26 lipca na Jeziorze Tarnobrzeskim odbyły się II Długodystansowe Zawody Pływackie o puchar Prezydenta Miasta Norberta Mastalerza. 
 
W zawodach wystartowali pływacy z UKS „Delfin”, „Masters” oraz niezrzeszeni sympatycy pływania. Młodzi (do 18 lat) uczestnicy zawodów rywalizowali na dystansie 1000 metrów, pozostali na dwukrotnie dłuższym. 
 
Wśród panów najszybszym okazał się Konrad Safin, tuż za nim dopłynął Konrad Kadrow a trzecia lokata przypadła dla Jakuba Karolkiewiczowi. Rywalizacje wśród kobiet wygrała Renata Osmola, przed Agatą Meksułą oraz Anną Duduś.
 
W rywalizacji młodszej grupy na 1000m, na starcie pojawiło się siedem osób, najlepszy wśród chłopców okazał Łukasz Sadowski, przed Szymonem i Piotrem Tymułą, zaś rywalizacje dziewcząt wygrała Woźniak Barbara, tuż po niej kolejno na mecie pojawiły się : Maja Nowak,  Magdalena Bogacz oraz  Marta Meksuła. 
 
Nagrody wręczyli Prezydent Miasta Norbert Mastalerz, oraz Dyrektor MOSiR Marek Grąz, a na zakończenie zawodów uczestnicy spotkali się przy ciepłym posiłku.
 
Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Uczniowski Klub Sportowy „Delfin”oraz Tarnobrzeskie Towarzystwo Pływackie. 

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

Jeśli jesteś:

• pełnoletni,

• odpowiedzialny,

• chcesz mieć realny wpływ na zmianę najbliższego otoczenia

• czerpiesz radość z bezinteresownego pomagania

• potrafisz nawiązać kontakt z drugim człowiekiem

• lubisz podejmować nowe wyzwania

• jesteś samodzielny i wytrwały w dążeniu do celu,

• bierzesz odpowiedzialność za swoje działania i ich efekty,

• lubisz pracę na wysokich obrotach i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych, zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki!!!

Do zadań wolontariusza należy m.in. spotkanie z rodzinami w trudnej sytuacji materialnej i dobór tych, dla których pomoc materialna może być realną szansą na poprawę sytuacji; współpraca z darczyńcami przygotowującymi paczki oraz współpraca z innymi wolontariuszami w rejonie m.in. poszukiwanie darczyńców, organizacja magazynu, transport paczek. Wolontariusze Paczki przechodzą specjalne szkolenie, które ma ich przygotować do tej niezwykle ważnej roli. To oni są pomostem między osobami, które potrzebują wsparcia, a tymi, którzy chcą je dać. Wolontariusze Szlachetnej Paczki działają w okresie od października do początku stycznia.

To dzięki wolontariuszom SUPER PACZKI, najbardziej potrzebujące rodziny w regionie, już w grudniu otrzymają konkretną, mądrą pomoc. Wolontariusz Paczki, czyli SuperW, dociera do prawdziwej biedy, wchodzi tam, gdzie inni nie chcą, albo się boją się wejść. SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt, który już od 14 lat w przemyślany sposób łączy potrzebujących, wolontariuszy i darczyńców przygotowujących paczki. SZLACHETNA PACZKA dociera do rodzin w potrzebie, czyli do osób żyjących w niezawinionej biedzie - osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych.

Zgłoszenia przyjmowane będą od 01 sierpnia 2014 r. na stronie internetowej www.superw.pl, gdzie należy wypełnić formularz i zarejestrować się. Zapraszamy serdecznie!

Dołącz do drużyny SuperW, POŁĄCZ BIEDNYCH I BOGATYCH.

Więcej informacji:

www.szlachetnapaczka.pl

www.superw.pl

Beata Grzywacz Lider rejonu Tarnobrzeg beata49@poczta.onet.pl

XVI Jarmark Dominikański

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

LXII sesja Rady Miasta Tarnobrzega

Zawiadamiam Mieszkańców Miasta Tarnobrzega, że w dniu 31 lipca 2014r. /czwartek/ 
o godz. 13.00 w sali kameralnej  Tarnobrzeskiego Domu Kultury w Tarnobrzegu przy ul. Słowackiego odbędzie się LXII sesja Rady Miasta Tarnobrzega.
 
Porządek obrad :
 
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Informacja Przewodniczącego Rady Miasta o działaniach podejmowanych między sesjami.
5. Sprawozdanie Prezydenta Miasta z prac pomiędzy sesjami.
6. Ocena stanu funkcjonowania komunikacji miejskiej.
    -Lokale komunalne i socjalne w zasobach miasta. Stan i sposób wykorzystania na cele mieszkaniowe i inne.
7. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:
 
1) ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości na której zamieszkują mieszkańcy,
2) ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty,
3) ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
4) zmieniająca uchwałę w sprawie podziału miasta Tarnobrzega na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów i granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych,
5) zmiany Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu,
6) zmiany Statutu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnobrzegu,
7) sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowej położonej w Tarnobrzegu przy ul. Sikorskiego,
8) sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowej położonej w Tarnobrzegu przy ul. Bolesława Chrobrego,
9) wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy części nieruchomości gruntowej położonej w Tarnobrzegu ul. Przy Zalewie,
10) wyrażenia zgody na wystąpienie z wnioskiem do Wojewody Podkarpackiego o przekazanie na rzecz Gminy Tarnobrzeg prawa własności nieruchomości gruntowej położonej 
w Tarnobrzegu obręb Miechocin,
11) sprzedaży w drodze przetargu nieruchomości gruntowej położonej w Tarnobrzegu przy ul. Sikorskiego,
12) nadania nazwy rondu położonemu w Tarnobrzegu – obręb Zakrzów,
13) sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowej położonej w Tarnobrzegu przy ul. Zamkowej obręb Mokrzyszów,
14) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów poprzemysłowych przy Jeziorze Tarnobrzeskim w Tarnobrzegu,
15) zmian w budżecie na 2014 rok,
16) zmian w budżecie na 2014 rok.
    
8. Sprawy bieżące.
9. Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji.
10. Interpelacje i zapytania radnych.
11. Wnioski i oświadczenia radnych.
12. Zamknięcie sesji.
 
 
Przewodniczący Rady
 
Dariusz Kołek
 

XVIII Pielgrzymka Biegowa Tarnobrzeg - Częstochowa (Jasna Góra)

Wzorem lat ubiegłych Parafia MBNP w Tarnobrzegu oraz Klub Biegacza WITAR organizują w dniach 26-28 lipca 2014 roku XVIII Pielgrzymkę Biegową Tarnobrzeg - Częstochowa  (Jasna Góra). Trasa wynosi 219,5km i składa się z trzech etapów: 1. Tarnobrzeg – Staszów – Chmielnik (81,9km), 2. Chmielnik – Jędrzejów- Szczekociny (73,1km), 3. Szczekociny – Częstochowa (64,5km). 
W tym roku będzie ok. 35. uczestników, wśród których znajdą się między innymi biegacze z Tarnobrzegu (Klub Biegacza WITAR), Przemyśla (Przemyski Klub Biegacza), Rzeszowa, Trześni, Samborca. 3 dni aktywnego pielgrzymowania rozpoczną w sobotę (26.lipca) mszą świętą o godz. 8.00 w kościele Matki Boże Nieustające Pomocy w Tarnobrzegu, w trakcie której ks. Proboszcz Michał Józefczyk udzieli im błogosławieństwa. O godz. 9.30 wybiegną spod kościoła i ulicami miasta skierują się na Wisłostradę. 
Wzorem lat ubiegłych Parafia MBNP w Tarnobrzegu oraz Klub Biegacza WITAR organizują w dniach 26-28 lipca 2014 roku XVIII Pielgrzymkę Biegową Tarnobrzeg - Częstochowa (Jasna Góra). Trasa wynosi 219,5km i składa się z trzech etapów: 1. Tarnobrzeg – Staszów – Chmielnik (81,9km), 2. Chmielnik – Jędrzejów- Szczekociny (73,1km), 3. Szczekociny – Częstochowa (64,5km). 
 
W tym roku będzie ok. 35. uczestników, wśród których znajdą się między innymi biegacze z Tarnobrzegu (Klub Biegacza WITAR), Przemyśla (Przemyski Klub Biegacza), Rzeszowa, Trześni, Samborca. 3 dni aktywnego pielgrzymowania rozpoczną w sobotę (26.lipca) mszą świętą o godz. 8.00 w kościele Matki Boże Nieustające Pomocy w Tarnobrzegu, w trakcie której ks. Proboszcz Michał Józefczyk udzieli im błogosławieństwa. O godz. 9.30 wybiegną spod kościoła i ulicami miasta skierują się na Wisłostradę. 
 

Program "Bon Rodzinny 3+"

Wykaz Podmiotów - Partnerów  realizujących Program "Bon Rodzinny 3+"

Harmonogram dyżurów aptek

K O M U N I K A T

Prezydenta Miasta Tarnobrzega


Uprzejmie informuję mieszkańców miasta, że w dniach od 28.07.2014r. do 03.08.2014r. dyżur nocny pełniony będzie przez Aptekę „Słoneczna”, zlokalizowaną w Tarnobrzegu przy ul.Moniuszki 1.

Zmiana spowodowana jest nagłą informacją o remoncie sklepu „Biedronka” przy ul. Kopernika 15,  w którym mieści się Apteka „Na Zdrowie”, która Uchwałą Rady Miasta wskazana była do pełnienia dyżuru w powyższym terminie.                          
                            
Tarnobrzeg, dnia 23.07.2014r.
 

Harmonogram dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie miasta Tarnobrzega w 2014 r.