Ogólnopolskie wybory książek

Biblioteka Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu odpowiedziała na apel czasopisma „Biblioteka w Szkole” i 23 marca 2015 r. zorganizowała OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK pod patronatem minister Edukacji Narodowej pani Joanny Kluzik - Rostkowskiej.

Uczniowie wszystkich klas „Jedynki” (328 osób) głosowali na najciekawsze ich zdaniem książki. Blisko dwieście tytułów pojawiło się na kartach do głosowania wrzucanych do specjalnej urny wyborczej. Wśród nich najpopularniejsze były te z zakresu literatury fantasy, obyczajowe, młodzieżowe, a przede wszystkim takie, które w ostatnim czasie zostały zekranizowane. Komisja wyborcza w składzie złożona z naszych uczennic czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów i opracowała wyniki. W pierwszej dwudziestce znalazły się między innymi Gwiazd naszych wina Johna Greena, Igrzyska śmierci Suzanne Collins oraz stary, dobry Tolkien.  

Wybory odbywały się w związku z zapowiadanymi na najbliższe lata programami zakupów książek do bibliotek szkolnych. Spis książek, który powstał w wyniku wyborów w naszej bibliotece, przesłany został do organizatora. W ten sposób uczniowie będą mieli wpływ na doposażenie szkolnych księgozbiorów
 

Kiermasz Wielkanocny

Gimnazjum nr 1 jak co roku w Niedzielę Palmową  zorganizowało kiermasz świąteczny. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowali na tę okazję stroiki, palmy, ciasta i inne ozdoby na świąteczne stoły. Pogoda sprzyjała przedsięwzięciu. Tarnobrzeżanie dopisali – mieszkańcy naszego miasta byli zainteresowani przygotowanymi rzeczami. Dużym powodzeniem cieszyły się wspaniałe domowe wypieki, oryginalne palmy i stroiki. Nasz kiermasz na stałe wpisał się w krajobraz miasta i stał się tradycją. Zebrane pieniądze wesprą proces dydaktyczny w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie uczestniczyli w kiermaszu świątecznym.
 

Nowy dyrektor MOSiR-u

Adam Strumiński został nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Zastąpił na tym stanowisku Marka Grąza. Dziś Prezydent Grzegorz Kiełb i wiceprezydent Józef Motyka spotkali się z pracownikami MOSiR-u i przedstawili nowego szefa placówki.

- Proszę o wsparcie dla nowego dyrektora. Wiem, że oczekiwaliście Państwo tej zmiany. Jestem też przekonany, że to dobra decyzja - mówił podczas dzisiejszego spotkania Prezydent Kiełb. - Myślę, że MOSiR pod nowymi skrzydłami będzie się rozwijał i podążał w dobrym kierunku. Liczę na to, że dzięki tej decyzji poprawie ulegną również Państwa nastroje i przede wszystkim atmosfera w pracy. Uważam, że pan Adam Strumiński, jest tego gwarantem - dodał Prezydent.

- Gorąco dziękuję Panu Prezydentowi za zaufanie. Zrobię wszystko, aby spełnić oczekiwania, zarówno władz miasta jak i pracowników. Miło jest wrócić do tego miejsca. Nigdy nie musiałem się wstydzić podejmowanych przed laty decyzji, dlatego dzisiaj mogę śmiało popatrzeć każdemu z Państwa w oczy. Deklaruję, że w swojej pracy zawsze kierowałem się i będę kierować dobrem jednostki. Raz jeszcze dziękuję Państwu za wsparcie i zaufanie - mówił do zebranych Adam Strumiński.

Adam Strumiński ma 46 lat. Jest absolwentem LO im. Kopernika w Tarnobrzegu i AWF w Krakowie. Przez 18 lat pracował w MOSiRze Tarnobrzeg na różnych stanowiskach. Był między innymi: Kierownikiem Obiektów Sportowych OSiR w Tarnobrzegu, Specjalistą ds. organizacji imprez MOSiR Tarnobrzeg. W 2012 roku, przez 11 miesięcy, pełnił funkcję dyrektora ośrodka.

Rozmawiali o problemach drogowych

O braku dojazdów do nowopowstałych posesji na ulicach Jędrala i Węgla na tarnobrzeskim osiedlu Zakrzów rozmawiali w piątek mieszkańcy tych ulic z Prezydentem Grzegorzem Kiełbem, a także urzędnikami i przedstawicielem wykonawcy inwestycji.

Prezydent Kiełb wspólnie z Arturem Aniołem - naczelnikiem Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Małgorzatą Matyką – zastępcą naczelnika,  Waldemarem Kwietniewskim - inspektorem budowy oraz kierownikiem robót z ramienia wykonawcy inwestycji firmy SKANSKA, spotkali się z mieszkańcami dwóch zakrzowskich ulic.

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z pismami i wnioskami mieszkańców dotyczącymi wykonania dodatkowych zjazdów i dojść do nowopowstałych zabudowań przy tych ulicach, które nie zostały ujęte w dokumentacji projektowej.

Jak wyjaśnia naczelnik Artur Anioł, dokumentacja na w/w zadanie została wykonana jeszcze w roku 2013, co oznacza iż nowe zabudowania, które powstały w ciągu tych lat nie mogły być ujęte w dokumentacji projektowej.

- Rozumiem problem mieszkańców, którzy niestety nie mają podjazdu do swojej posesji. Jestem pewien, że wspólnie wypracujemy jakieś rozwiązanie – dodaje Prezydent Kiełb.

11 cennych obrazów z Kolekcji Dzikowskiej powróciło "do domu"

Dzięki ogromnej życzliwości Pana Jana Tarnowskiego, który 21 marca przekazał w długoletni depozyt 11 obrazów, Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega wzbogaciło się o dodatkową atrakcję i ofertę turystyczną.

Wszystkie obrazy pochodzą ze słynnej Kolekcji Dzikowskiej, która uległa rozproszeniu w 1939 roku. Wśród przekazanych dzieł są obrazy takich mistrzów jak: Carracci, Dossi i Schalken. Na szczególną uwagę zasługują; portret twórcy dzikowskiej kolekcji Jana Feliksa Tarnowskiego malowany przez Landiego, Portret młodzieńca przypisywany Rembrandtowi oraz dwa płótna Wojciecha Kossaka malowane w Dzikowie: Róża Tarnowska na tle dzikowskiego stada i polujący na dzika Zdzisław Tarnowski. Wizerunek tego ostatniego widnieje także na przekazanym  medalionie autorstwa znakomitego rzeźbiarza Konstantego Laszczki.

Portrety Kossaka można już oglądać w tarnobrzeskim Muzeum, zaś reszta dzieł po połączeniu z innymi, które niebawem trafią do Dzikowa z Muzeum Narodowego w Krakowie będą udostępnione zwiedzającym w maju b.r.
 

Wizyta przedstawicieli z ZSP nr 1 w Tarnobrzegu w Wenecji

Od 16 do 21 marca 2015r. w ramach projektu INTERNETless Comenius nauczyciel j. angielskiego w ZSP nr 1 w Tarnobrzegu Piotr Gospodarczyk oraz uczennice Anna Saja z klasy 4 TKR oraz Ksjusza Sałata z klasy 2 TF uczestniczyli w spotkaniu, które odbyło się w szkole I.T.I.S. „C. Zuccante” w Wenecji. Przedstawiciele 8 krajów: Islandii, Turcji, Bułgarii, Litwy, Włoch, Polski, Portugalii oraz Wysp Kanaryjskich już po raz siódmy spotkali się, aby podzielić się efektami swojej pracy na rzecz projektu.

Omówione zostały  zrealizowane zadania ujęte we wniosku złożonym do Narodowej Agencji, poruszono  sprawy organizacyjne związane  z przeprowadzeniem ostatecznej ankiety wśród uczniów nt. kształtowania umiejętności rozsądnego korzystania ze środków komunikacyjnych oraz masowego przekazu, a także dokonano ustaleń nt. wizyty podsumowującej cały projekt, która odbędzie się pod koniec kwietnia w Turcji. Podczas gdy nauczyciele poświęcali  się pracy  uczniowie korzystali  z wielu atrakcji przygotowanych  przez włoskich  partnerów. Młodzież uczestniczyła w tradycyjnych lekcjach tanecznych, zajęciach z ręcznego wytwarzania weneckich masek oraz grach na orientację w terenie. Wenecja jest miejscem wyjątkowym, o bogatej historii, która jest widoczna w architekturze, malarstwie i rzeźbie.

Pobyt w takich miejscach jak Plac Św. Marka, Bazylika Św. Marka, Palazzo Ducale (gotyckiej siedzibie władców i rządu Wenecji), lub na wyspach Murano (słynącej z wyjątkowych wyrobów ze szkła)   lub Burano (gdzie znajdują się pastelowe kamienice), a także Lido (skąd można oglądać panoramę miasta) był wyjątkową atrakcją     dla przyjezdnych uczniów i nauczycieli. Wenecja to przede wszystkich piękna architektura oraz liczne mosty i kanały. Włoscy partnerzy, którzy są rodowitymi mieszkańcami Wenecji, oprowadzili uczniów po  ciekawych zakątkach miasta, które mogli poznać zarówno przemierzając uliczki pieszo lub podróżując wodną taksówką. Wizyta w tym miejscu pozostawiła  niezapomniane wspomnienia i pozwoliła nawiązać nowe przyjaźnie.

 

Spacer z Prezydentem

Pan Grzegorz Kiełb – Prezydent Miasta Tarnobrzega, pani Jolanta Kociuba – Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia, pani Paulina Długoń – Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa spacerowali razem z grupą uczestników I Tarnobrzeskiego Spaceru Badawczego, który odbył się w piątkowe popołudnie, 27 marca 2015 r.

To wszystko z inicjatywy Agnieszki Dzierzkowskiej i Pauliny Marczak – dwóch uczennic Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, które postanowiły wziąć los części miasta w swoje ręce. – Spacer z prezydentem. Tego jeszcze u nas nie było – mówi jedna z uczestniczek I TSB – To świetna okazja, aby porozmawiać z władzami miasta, wymienić się spostrzeżeniami, wrażeniami. Takich inicjatyw nam brakowało. Tym bardziej, że dorośli słuchali tego, co mieliśmy do powiedzenia. Gimnazjalistki opracowały przestrzeń badawczą od Placu Bartosza Głowackiego do parku Zamku Dzikowskiego i do badania zaangażowały mieszkańców Tarnobrzega. Miały jedno ważne pytanie: jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież Tarnobrzega?

Chodziło im głównie o parkprzy Zamku Tarnowskich. W stworzonej przez siebie karcie badawczej pytały mieszkańców o to, co im się podoba i czego im brakuje w wytyczonej trasie. Pojawiały się różne spostrzeżenia: brak dostępu do sieci Wi-Fi, brak ławek i koszy na śmieci w dolnej części parku, problem z oświetleniem czy bezpieczeństwem na terenie badanego miejsca. Teraz czas na wyciągnięcie wniosków ze spaceru
i stworzenie planu działań.

– Bardzo nas to podbudowało, że władze miasta uczestniczyły w spacerze. Pan prezydent i naczelnicy wydziałów obiecali nam pomoc w realizacji działań zmierzających do ulepszania zagospodarowania przestrzeni naszego miasta. Cieszymy się, że władze chcą słuchać młodych ludzi. Zainteresowanie spacerem i całą akcją przerosło nasze oczekiwania.

A dlaczego spacer? Bo spacerując, chodzimy wolniej niż zwykle, dlatego możemy zauważyć więcej – mówi Agnieszka Dzierzkowska. Gimnazjalistki swoją inicjatywą chciały uświadomić mieszkańcom, że to, co wspólne, nie oznacza „niczyje”, ale także „nasze”. Same stworzyły logo  I TSB, ulotki, plakaty
i zaproszenia, a całą akcję nagłośniły odpowiednio wcześniej, żeby dotrzeć do jak największej ilości osób. Tarnobrzeski spacer uczennice gimnazjalnej „trójki” zrealizowały w ramach ogólnopolskiego projektu Kancelarii Sejmu RP i Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej „XXI Sejm Dzieci i Młodzieży”. Choć było to zadanie rekrutacyjne, Agnieszka z Pauliną potraktowały je jako pilotaż tego typu akcji w przyszłości na terenie naszego miasta. Wnioski opracują wspólnie z opiekunem projektu i w formie pisemnej przekażą odpowiedzialnym instytucjom. Już osiągnęły sukces: władze miasta obiecały im, że młodzież sama wskaże miejsca w parku, gdzie będą postawione ławki.

 

Sukcesy sportowe uczniów z Gimnazjum nr 2

W ostatnim tygodniu uczniowie Dwójki odnieśli dwa cenne sukcesy sportowe.  W dniu 24 marca  odbyła się w Tarnobrzegu rejonowa gimnazjada w siatkówce dziewcząt w której wystąpiły drużyny Gimnazjum nr 4 ze Stalowej Woli, Gimnazjum nr 1 z Nowej Dęby, Gimnazjum z Rudnika nad Sanem oraz  Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu. W ciągu kilkugodzinnej rywalizacji rozegrano 6 pojedynków, systemem „każdy z każdym”. Dziewczęta z Dwójki pokonały  drużyny z Rudnika nad Sanem  i Nowej Dęby w stosunku 2:0 i przegrały z siatkarkami ze Stalowej Woli. Ostatecznie zajęły w turnieju drugie miejsce, dzięki czemu awansowały do półfinału wojewódzkiego gimnazjady.

Końcowa klasyfikacja rejonowej gimnazjady w siatkówce dziewcząt:
1.    Gimnazjum nr 4 w Stalowej Woli.
2.    Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu,
3.    Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie,
4.    Gimnazjum  w Rudniku nad Sanem.
Gimnazjum nr 2 reprezentowały: Justyna Mortka,  Aleksandra Mortka, Kinga Tomczyk, Anna Hynowska, Oliwia Sorbian, Gabriela Duda, Adrianna Bąk, Wiktoria Sierżęga, Anna Wolak i Natalia Szkutnik.

Dzień później, 25 marca, koszykarze z Dwójki  uczestniczyli w turnieju barażowym o wejście do finału wojewódzkiego gimnazjady w koszykówce chłopców, który odbył się w Przemyślu.  W pierwszym meczu pokonali młodych koszykarzy z Gimnazjum nr 4 z Sanoka, natomiast w decydującym  meczu, po zaciętej walce przegrali z Gimnazjum  Morawa z Przemyśla. Ostatecznie w turnieju zajęli drugie miejsce co jest równoznaczne z zajęciem piątego miejsca na Podkarpaciu. Koszykarze z Gimnazjum  nr 2 potwierdzili wysoki poziom sportowy i po raz kolejny znaleźli się wśród najlepszych drużyn Podkarpacia.  W  drużynie „Dwójki” grali: Mateusz Pawełek, Maciej Dominik, Szymon Walski, Bartosz Walas, Natan Stadnik, Dawid Fryc, Kamil Hamryszczak i Sebastian Cabaj.
 

organizacja urzędu

Wydziały Urzędu Miasta mieszczące się w budynku przy ulicy Kościuszki 32

Gabinet Prezydenta Miasta Tarnobrzega

Doradca Prezydenta ds. organizacyjnych
Jolanta Majchrzak

Doradca Prezydenta ds. oświatowych
Jolanta Kociuba

Doradca Prezydenta ds. zdrowia
Barbara Zych
 

Wydział Promocji, Sportu i Kultury
Naczelnik Wydziału: Renata Domka
tel. 15 822 65 70 wew. 589
e-mail: rzecznik@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Organizacyjny
Naczelnik Wydziału: Agnieszka Bogdańska
tel. 15 822 65 70 wew.
e-mail: organizacyjny@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Budżetu i Finansów
Naczelnik Wydziału: Krzysztof Walczyk
tel. 15 822 65 70 wew. 555
Z-ca Naczelnika: Elza Chelińska
tel. 15 822 65 70 wew. 581
e-mail: finanse@um.tarnobrzeg.pl

Biuro Rady Miasta
Przewodniczący Rady Miasta: Kamil Kalinka
kierownik: Sylwia Witczak
tel. 15 822 71 39, 15 822 67 75, wew. 587
fax: 15 822 50 42

 


Wydziały Urzędu Miasta mieszczące się w budynku przy ulicy Mickiewicza 7

Biuro Obsługi Interesantów
e-mail: um@um.tarnobrzeg.pl; boi@um.tarnobrzeg.pl

Sektor A  Sala 1
Kierownik  Biura Obsługi  Interesantów

Lidia Staszczyk
tel/fax: 15 822 52 81
tel. 15 822 65 70 wew. 242

Sektor A  Sala 2
Urbanistyka, Architektura
i Budownictwo
tel. 15 822 65 70 wew. 275

Sektor A  Sala 1 St. 2
Wydział. Geodezji  i Gospodarki  Gruntami – GODGiK

Mirosław  Szewc
tel. 15 822 65 70 wew. 276

Sektor A  Sala 1  St. 3
Ewidencja  Gruntów i Budynków

Marian Niemiec
tel. 15 822 65 70 wew. 277

Sektor A  Sala 1 St. 4
Gospodarka  Nieruchomościami

Elżbieta Grodzka
tel. 15 822 65 70 wew. 278

Sektor A  Sala1  St. 5
Edukacja, Zdrowie, Kultura, Środowisko
, Fundusze Pomocowe
Monika Ruszowska
tel. 15 822 65 70 wew. 279

Sektor A  Sala 1  St. 7
Podatki  i Opłaty Lokalne

Marta Zagórska
tel. 15 822 65 70 wew. 270

Sektor A  Sala 2  St. 1
Wydział  Komunikacji  Rejestracja  pojazdów

Janina Jugo, Elżbieta Wolska
tel. 15 822 65 70 wew. 271

Sektor A  Sala 2  St. 2
Wydział Komunikacji  Rejestracja pojazdów

tel. 15 822 65 70 wew. 280

Sektor A  Sala 2  St. 3
Wydz. Komunikacji Transport, Licencje, Ośrodki Szkolenia Kierowców

Mariusz Dadia
tel. 15 822 65 70 wew. 237

Sektor A Sala 2 St. 3
Wydział Komunikacji  Prawa Jazdy

Dorota Obara
tel. 15 822 65 70 wew. 237

Sektor A  Sala 3  St. 1
Centrum Obsługi Inwestora

Mateusz Bąk
tel. 15 81 81 299
tel. kom. 602 248 280
e-mail: coi@um.tarnobrzeg.pl

Sektor A  Sala 3  St. 2
Ewidencja  działalności gospodarczej. Zezwolenie na alkohol

Grzegorz Grabski
tel. 15 822 65 70 wew. 282

Sektor A  Sala 3 St. 3
Miejski Rzecznik Praw Konsumenta

Robert Kwiatkowski
tel. 15 822 65 70 wew. 516

Sektor B  Sala1  St. 1, 2
Wydz. Spraw Obywatelskich, Dowody Osobiste

Anna Skubida
tel. 15 822 65 70 wew. 281

Sektor B  Sala 1  St. 3
Wydz. Spraw Obywatelskich, Ewidencja Działalności Gospodarczej

Jerzy Panek,  Magdalena Korczak
tel. 15 822 65 70 wew. 230

Sektor B  Sala 2
Wydz. Spraw Obywatelskich, Ewidencja Ludności

Maria Słonina
tel. 15 822 65 70 wew. 243

KASA
tel. 15 822 65 70 wew. 201

Informacja  Kancelaria
tel. 15 822 65 70 wew. 200

Wydział Edukacji i Zdrowia
p.o. Naczelnik Wydziału: Agnieszka Kopeć
tel. 15 822 65 70 wew.
e-mail: edukacja@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Naczelnik Wydziału: Piotr Pawlik
tel. 15 822 65 70 wew.
e-mail: komunalny@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Środowiska i Rolnictwa
Naczelnik Wydziału: Paulina Długoń
tel. 15 822 65 70 wew.
e-mail: srodowisko@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Techniczno - Inwestycyjny i Drogownictwa
Naczelnik Wydziału: Artur Anioł
tel. 15 822 65 70 wew. 213
e-mail: inwestycje@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa
Naczelnika: Anna Feręs - Niezgoda
tel. 15 822 65 70 wew. 253
e-mail: 

Wydział Komunikacji
Naczelnik Wydziału: Adam Napieracz
tel. 15 822 65 70 wew. 238
e-mail: komunikacja@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Spraw Obywatelskich
Naczelnik Wydziału: Danuta Papiernik
tel. 15 822 65 70 wew. 233
e-mail: obywatelski@um.tarnobrzeg.pl


Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
p.o. Naczelnika: Przemysław Rawski
tel. 15 823 57 43
e-mail: obywatelski@um.tarnobrzeg.pl

Urząd Stanu Cywilnego
Kierownik: Krystyna Rycombel
tel. 15 822 65 70 wew. 274
Z-ca Kierownika: Anita Zachariasz
z-ca Kierownika: Adam Siek
tel. 15 822 65 70 wew. 272, 273
e-mail: usc@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami
Naczelnik Wydziału: Elżbieta Bochyńska
tel. 15 822 65 70 wew. 240
Z-ca Naczelnik, Geodeta Powiatowy: Wiesław Możdżeń
tel. 15 822 65 70 wew. 210
Z-ca Naczelnika: Stanisław Czuchara
tel. 15 822 65 70 wew. 210
e-mail: geodezja@um.tarnobrzeg.pl

Wydział Rozwoju Miasta i Programów Pomocowych
Naczelnik Wydziału: Joanna Kozub
tel. 15 822 65 70 wew. 236
e-mail: fundusze@um.tarnobrzeg.pl

 

Budynek przy ul. Mickiewicza 7a
Straż Miejska

p.o. Komendanta: Piotr Sawa
tel. 15 822 75 43
tel. alarmowy: 986
e-mail: straz@um.tarnobrzeg.pl

Banner

Zaproszenie na koncert " Te Deum Laudamus"

Spotkanie z Andrzejem Sarwą

Andrzej Juliusz Sarwa jest autorem nie tylko powieści, opowiadań dla dzieci, poradników, przewodników, ale również publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu teologii, religioznawstwa oraz licznych przekładów tekstów źródłowych odnoszących się do historii różnych wierzeń.

O tak szerokim wachlarzu zainteresowań pisarza mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania autorskiego, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Od lat interesowały go demonologia, okultyzm, ale widziane z pozycji osoby wierzącej, co znalazło odbicie w trylogii, obejmującej powieści: „Uwikłany”, „Szepty i cienie” oraz „Ziarna ocalenia”.

-Moje książki, o których tu ma być mowa, należą do gatunku theological thriller, który w Polsce jest prawie nieobecny - wyjaśnił pisarz. - Z naszych rodzimych autorów tym nurtem param się tylko ja. Wcześniej interesowała mnie powieść gotycka, od której droga zawiodła mnie do theological thriller, znanego i dość popularnego gatunku na Zachodzie. Chciałbym podkreślić, iż przed publikacją trylogii, konsultowałem je od strony merytorycznej z ks. dr. hab. Leonem Siweckim, specjalistą z zakresu teologii dogmatycznej. Zresztą wszystkie uzyskały przyzwolenie strony kościelnej.
Wieczór poprowadziła córka pisarza Joanna Sarwa, dziennikarka Radia „Leliwa”.
Głos też, zabrała pani Marta Żurawiecka, Dyrektor Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu, gdzie trylogia została wydana.


 

Jan Paweł II w literaturze polskiej

Co? Gdzie? Kiedy?

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu

WYSTAWY

24.03.2015 – 30.04.2015
Biblioteka Głowna
„Jan Paweł II w literaturze polskiej”
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 17.00

25.02 2015 – 30.03.2015
Biblioteka Główna, Galeria OKNO
„Wiosenna mozaika”- wystawa zbiorowa

11.02.2015 - 30.03.2015
Filia nr 5 (os. Wielowieś)
„Zapowiedź wiosny” - malarstwo Małgorzaty Wójtowicz

    
30.03.2015 ( poniedziałek)

Biblioteka Główna, Oddział dla dzieci, godz. 9,30 - „Zawitała wiosna” - spotkanie dla
pięciolatków z Przedszkola nr 2 poprowadzi Katarzyna Opioła

Filia nr 1 (os. Serbinów), godz.12.00 - „Sercem Polak, a talentem – świata obywatel”- lekcję biblioteczną dla uczniów kl. IV Szkoły Podstawowej nr 10 poprowadzą Iwona Ziemba i Maria Świerszcz pracownicy Oddziału muzyczno - fonograficznego

        
01.04.2015 (środa)

Biblioteka Główna, Oddział dla dzieci, godz. 10.00 - „Okruszek poznaje wielkanocne
zwyczaje” - spotkanie dla czterolatków z Przedszkola nr 5 poprowadzi Katarzyna Opioła

Filia nr 5 (os. Wielowieś), godz. 16.00 - „Spotkania małych artystów ” - zajęcia plastyczne dla dzieci poprowadzi Sylwia Bornos, kierownik filii

        
 

Turniej wiedzy o przepisach ruchu drogowego "Bezpieczna Szkoła"

24.03.2015 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu odbył się XI  Drużynowy Turnieju Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego  „ Bezpieczna droga do szkoły”.
Turniej zorganizowany został przez nauczycieli  Szkoły Podstawowej nr 8  w Tarnobrzegu(  p. Annę Tymuła, p. Justynę Sitek oraz  p. Tomasza Gospodarczyka), WORD w Tarnobrzegu przy współudziale Komendy Miejskiej Policji  w Tarnobrzegu oraz Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. Patronat nad konkursem objął  Prezydent Miasta Tarnobrzeg Pan Grzegorz Kiełb.


Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I – III ze szkół podstawowych nr 6,7,8,11 w Tarnobrzegu oraz Szkoły Podstawowej w Furmanach i Trześni.
Wymienione  szkoły położone są w osiedlach, w których występuje wysokie zagrożenie bezpieczeństwa dzieci, wynikające z usytuowania szkół w pobliżu dróg głównych o wysokim natężeniu ruchu.
Dlatego głównym celem konkursu było:
- promowanie rozwagi i ostrożności dzieci na drodze

Reprezentanci szkół ( 4- osobowe drużyny) zmierzyli się w  konkurencjach zarówno teoretycznych jak i sprawnościowych. Zaprezentowali wysoki poziom znajomości  znaków drogowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach. Świetnie radzili sobie również w konkurencjach sprawnościowych wymagających szybkości, spostrzegawczości oraz umiejętności jazdy na rowerze i hulajnodze.
Natomiast dla kibiców (uczniów kl. I – III) konkurs był atrakcyjną lekcją, z której dowiedzieli się jak powinien zachowywać się wzorowy pieszy i rowerzysta.

Laureatami turnieju zostali:

I miejsce – Szk. Podst. nr 8 w Tarnobrzegu
II miejsce – Szk. Podst. nr 6 w Tarnobrzegu
III miejsce – Szk. Podst. nr 7 w Tarnobrzegu

 Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Tarnobrzeg Pana Grzegorza Kiełba oraz WORD w Tarnobrzegu.

Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że tego typu działania podniosą poziom bezpieczeństwa dzieci na polskich drogach oraz uczynią hasło „Bezpieczna droga do szkoły” priorytetem w działalności  edukacyjno – wychowawczej szkół.


 

Nie wypalajmy traw!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu informuje:

Przełom zimy i wiosny, oraz przedwiośnie, to okresy w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Za ponad 94% przyczyn powstania tego typu pożarów odpowiedzialny jest człowiek. Nadal bowiem, wśród znacznej części społeczeństwa panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Tymczasem tego typu pożary niosą ze sobą tylko i wyłącznie straty dla środowiska naturalnego.

Podczas pożaru trawy powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla ludzi z uwagi na możliwość zaczadzenia. Zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i pala się bardzo szybko, a powiewy wiatru wzmagają szybkość rozprzestrzeniania się ognia. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i Przenosza na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem suchych traw na terenie całego kraju giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!! Wypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych jest bardzo niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Określa to m.in. ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach, w których zawarto zapisy dotyczące zakazu wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Za tego typu przewinienia grożą surowe sankcje karne określone w kodeksie wykroczeń oraz kodeksie karnym. Osoba, która dopuszcza się tego czynu podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosićdo 5000zł., a nawet karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, podjęła współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która , może nakładać  na rolników dotkliwe kary finansowe, oprócz kar nakładanych przez Policję czy Prokuraturę. Zakaz wypalania traw jest jednym z „Wymogów dobrej kultury rolnej”, których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Celowe wypalanie suchej trawy może skutkować obniżeniem płatności bezpośrednich do 20%, a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

 

 

 

 

 

 

Zaproszenie na I Edycję Warsztatów Zdrowia w Tarnobrzegu

Prezydent Miasta Tarnobrzega zaprasza na I edycję Warsztatów Zdrowia, które odbędą się  w dniu 31.03.2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiegoprzy ul. Kopernika 49 w Tarnobrzegu o godz. 12.00

Tematyką warsztatów będzie:

-omówienie zdrowego stylu życia

-przedstawienie produktów zdrowego żywienia

-degustacja przygotowanych potraw

-pokaz mody dla każdej grupy wiekowej

-propozycje aktywności fizycznej

-część artystyczna

                                 

Kwalifikacje wstępne do XX konkursu piosenki "Wygraj Sukces"

Trwają kwalifikacje wstępne XX Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” organizowanego przez Tarnobrzeski Dom Kultury i Studio Pro – Media w Tarnobrzegu pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega Grzegorza Kiełba. Od wielu lat Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem  młodych wokalistów. W tym roku weźmie w nim udział 2060 solistów w wieku 6-19 lat, którzy wystąpią w pierwszym etapie Konkursu w 56 ośrodkach kultury w całej Polsce.

Zapraszamy do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na kwalifikacje wstępne w dniu 28 marca o godzinie 11.00. Na scenie zaprezentuje się 30  młodych artystów z Tarnobrzega
i okolic. Najlepsi soliści wyłonieni w kwalifikacjach wstępnych, które zakończa się 30 marca  przejdą do drugiego etapu Konkursu – kwalifikacji regionalnych. Finał Konkursu zaplanowano na 4-6 czerwca. Na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury 120 finalistów powalczy na głosy o nagrodę Grand Prix – 6 – dniową wycieczkę do Eurodisneylandu pod Paryżem ufundowaną przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega, oraz o cenne nagrody rzeczowe.
 
 

Uczniowie ZSP nr 2 w Tarnobrzegu na stażu w Hiszpanii

16 uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 wraz z nauczycielami przebywa obecnie w Sewilli na południu Hiszpanii. „To piękne i  jakże egzotyczne dla nas miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie, jednak najważniejsze, że oprócz bagażu czysto turystycznych wrażeń przywieziemy cenne doświadczenie zawodowe” – mówią uczennice.

Uczennice przebywają w Sevilli od 1 marca. Ich staż w hiszpańskich firmach potrwa łącznie miesiąc. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Erasmus+ „ Staże zawodowe w Unii Europejskiej szansą na  ponadnarodową karierę zawodową”.  Uczennice Technikum Architektury Krajobrazu, Technikum Hotelarstwa oraz Technikum Ekonomicznego poznają realia pracy w hiszpańskich hotelach, firmach oraz ogrodach.
Oprócz stażu w ramach projektu przewidziano czas na naukę języka hiszpańskiego. Jak zwykle, w czasie tego typu wyjazdów, uczennice wezmą udział w wycieczkach  krajoznawczych.

Pobyt i praca za granicą to finał wielkiego przedsięwzięcia jakim jest cały projekt. Aby mogło dojść do wyjazdu uczennice przez pół roku przechodziły specjalne przygotowanie. Brały udział w kursach językowych, kulturoznawczych i innych
Każdy absolwent technikum odbywa  praktykę zawodową, ale absolwent  technikum z zagranicznym stażem to nowa jakość na rynku pracy. Przyszli pracodawcy zapewne to docenią.
W ramach tego samego projektu  kolejne grupy uczniów wyjadą na staże do Anglii i Włoch
 

Budżet miasta


Dokument budżetu na 2015 rok i Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasta Tarnobrzega dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej.