Znaleziono psa

W dniu 18.09.2014r. Straż Miejska odłowiła bezdomnego biało – czarnego  teriera (suczka), który przebywał w okolicy Hotelu na ul. Kochanowskiego 12. Pies jest bardzo łagodny, dobrze utrzymany, ma lśniącą sierść. Bardzo towarzyski, pięknie chodzi na smyczy i wykonuje podstawowe komendy. 
 
Kto rozpoznaje swojego pupila prosimy o kontakt  z Wydziałem Spraw Komunalnych  Urzędu Miasta Tarnobrzega tel.kontaktowy  15/ 822-65-70 wew 211 lub  kontakt ze Strażą Miejską w Tarnobrzegu  tel.kontaktowy 986.
 

Rodzinny piknik w "Dziesiątce"

Bardzo serdecznie zapraszamy na Piknik Rodzinny "Dziesiątki" w niedzielę, 21 września w godzinach od 11 do 14. Rada Rodziców, nauczyciele i uczniowie przygotowali wiele wyjątkowych atrakcji dla naszych młodszych i starszych gości. Nasze pikniki są świetną okazją do miłego spędzenia czasu oraz obejrzenia , wysłuchania dorobku artystycznego naszych uczniów i spróbowania wyjątkowych smakołyków. Dzięki wspaniałym sponsorom tegoroczne licytacje będą nie lada gratką i niespodzianką. Zapraszam w imieniu całej społeczności naszej szkoły i gwarantuję wiele wrażeń i dobrą zabawę.


Paweł Paradowski
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu
 

Znaleziono psa

W dniu 19.09.2014r. Na terenie Urzędu Miasta przy ul. Mickiewicza 7 znaleziono czarnego psa rasy Terier. Pies jest młodziutki, bardzo łagodny, dobrze utrzymany, ma lśniącą sierść. Bardzo towarzyski, pięknie chodzi na smyczy i wykonuje podstawowe komendy. 
 
Kto rozpoznaje swojego pupila prosimy o kontakt  z Wydziałem Spraw Komunalnych  Urzędu Miasta Tarnobrzega tel.kontaktowy  15/ 822-65-70 wew 211 lub  kontakt ze Strażą Miejską w Tarnobrzegu  tel.kontaktowy 986.
 

Zapraszamy na otwartą dyskusję na temat działania Orlików

Zapraszamy na otwartą dyskusję na temat działania Orlików, która odbędzie się we wtorek 23 września o godzinie 18tej w Szkole Podstawowej Nr 3 na ul. Kochanowskiego w Tarnobrzegu. Na spotkaniu będzie można wskazać swoje uwagi o mocnych i słabych stronach funkcjonowania Orlików w naszym mieście, a także co powinno się dziać na Orlikach, komu mają służyć i na jakich zasadach. Można także dowolnie zgłaszać inne sprawy związane z działalnością Orlików.
 
Celem spotkania jest wskazanie rekomendacji dla Ministerstwa Sportu
i Turystyki w ramach ogólnokrajowych konsultacji. Ponadto wnioski ze
spotkania zostaną przekazane władzom miasta.
 
Spotkanie jest organizowane w ramach Krajowej Sieci Konsultacyjnej
Liderów (KSKL) - ogólnopolskiego projektu, którego celem jest zbieranie opinii lokalnych społeczności na sprawy publiczne. Opinie te są przekazywane instytucjom mającym realny wpływ na zmiany przepisów. Organizatorem spotkania jest Iwona Dybus - Grosicka - przedstawiciel KSKL w Tarnobrzegu.

Informacja

Prezydent Miasta, kultywując wieloletnią tradycję, jak co roku zamierza ustawić choinkę na Placu Bartosza Głowackiego. 
Rokrocznie drzewko przybierane jest kolorowymi lampionami i stanowi element tradycyjnej świątecznej dekoracji miasta.
W związku z tym, Urząd Miasta poszukuje choinki najlepiej gdyby drzewko miało 12-15 metrów wysokości. 
Choinka powinna być jak najładniejsza, istotny jest więc kształt korony oraz odpowiednia sztywność gałęzi. Preferowany byłby świerk kanadyjski (srebrny).
Drzewo musi też spełniać warunki ustawowe kwalifikujące je do wycięcia. 
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Wydziałem Spraw Komunalnych i Środowiska Urzędu Miasta pod numerem 158226570 wew. 263 lub 223 lub drogą elektroniczną na adres email komunalny@um.tarnobrzeg.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 października 2014 r. Po tym terminie dokonany zostanie wybór drzewka.
Prezydent Miasta zobowiązuje się zapewnić wycięcie i transport drzewka, Zastrzega jednak, że choinka musi być udostępniona nieodpłatnie. 

Chodniki w remontach

Do 30 września powinien zakończyć się remont chodnika przed pawilonem przy ulicy Piłsudskiego. Na ukończeniu jest także remont chodnika przy ulicy Mickiewicza.

Chodnik przed pawilonem handlowym Dzikowiak od dawna wymagał gruntownego remontu. Ułożona tam dość dawno kostka niestety w niektórych miejscach zapadła się. Zakres remontu obejmuje wykonanie podbudowy i nawierzchni chodnika z kostki betonowej oraz kostki integracyjnej (z wypustkami) na przejściach dla pieszych, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, a także ustawienie barier łańcuchowych na słupkach.

Wykonawcą inwestycji jest Klub Sportowy „SIARKA" Zakład Działalności Gospodarczej Sp z o.o. Koszt przeprowadzonych prac to 31 981,01 zł.

Nowy chodnik jest także układany przy ulicy Mickiewicza, nieopodal księgarni i apteki. Ta inwestycja prowadzona jest w ramach bieżącego utrzymania dróg.

Wielkie święto dla przyszłości środowiska niepełnosprawnych

Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nowy obiekt Warsztatów to budynek, przy ulicy Sandomierskiej, w którym do niedawna mieścił się ZSP nr 2. Obiekt posiada wszelkie możliwe udogodnienia w zakresie prowadzenia terapii. Została w nim także wybudowana winda. 
 
- Bardzo cieszę się, że udało mi się znaleźć miejsce, w którym wszyscy będą się świetnie czuli. Dziś pracownicy, mają o wiele lepszy komfort pracy i sami podopieczni, którzy spędzają tutaj czas, mają zapewnione godne warunki – mówił Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega.
 
Warsztat terapii zajęciowej jest przygotowany dla 60 osób. -Dziś na terapię oczekuje kilkoro nowych uczestników, dlatego zastanawiamy się czy nie rozbudować warsztatu o kolejne 5 miejsc – mówi Cezary Jakubik, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu.
 
Warsztaty Terapii Zajęciowej są formą rehabilitacji zawodowej i społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które ukończyły naukę szkolną i nie mogą podjąć pracy. Uczestnictwo w WTZ umożliwia kontakty z rówieśnikami i innymi ludźmi oraz aktywność w różnego rodzaju pracowniach.
 
- Niepełnosprawni mogą uczestniczyć w terapiach na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to rehabilitacja społeczna, która ma za zadanie naukę samodzielności. To możliwość włączenia się do świata osób. Korzystanie z tego jest gwarancją kolejnego kroku, odnalezienia się na innej płaszczyźnie, którą jest rynek pracy – dodaje Cezary Jakubik.
 
Warsztaty są dla osób dorosłych, ponieważ jest to terapia zawodowa. Nie mogą w niej uczestniczyć osoby poniżej 16 roku życia. Dziś dziesięć osób z warsztatów terapii odbywa staże zawodowe i bardzo prawdopodobne jest, że czworo z nich po ich zakończeniu podejmie zatrudnienie. 
 
-To naprawdę nie jest tylko sukces, to jest rewolucja – nie krył zadowolenia kierownik warsztatów.
 
Nowa siedziba Warsztatów to budynek, w którym do niedawna mieścił się ZSP nr 2, przy ulicy Sandomierskiej. Jest to budynek wolnostojący, częściowo podpiwniczony, 2-kondygnacyjny, przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Sukces w Mistrzostwach Świata zawodników IKS Jezioro Tarnobrzeg

Z Mistrzostwach Świata osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym w Pekinie Reprezentacja Polski wróciła do kraju z rekordową liczbą medali. Zdobyli ich aż 10, trzy złote, sześć srebrnych i jeden brązowy medal co daje drużynie Polski trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej całych zawodów po Chinach i Korei Południowej. Udało się naszej reprezentacji wyprzedzić takie potęgi w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych jak Francja, Ukraina czy Turcja. 
 
Dwa medale srebrne w turnieju drużynowym i tytuły Wicemistrzów Świata wywalczyli zawodnicy IKS Jezioro Tarnobrzeg. Wicemistrzem Świata została drużyna mężczyzn  z  IKS w  klasie 4  „wózki” Krzysztof Żyłka i Maciej Nalepka oraz Rafał Czuper Start Białystok. Natomiast drugi tytuł Wicemistrzów Świata wywalczyła drużyna kobiet w klasie łączonej 9-10 w składzie z Karoliną Pęk IKS Jezioro Tarnobrzeg, Natalią Partyką Szansa-Start Gdańsk, Małgorzatą Jankowską IKS AWF Warszawa oraz Dajaną Jastrzębską Start Katowice.Drużyna mężczyzn w klasie 4 pokonała Australię 3:0, Egipt 3:2 i uległa Korei Południowej 1:3. Drużyna kobiet w klasie łączonej 9-10 w drodze do finału nie odniosła żadnej porażki. W fazie grupowej pokonała 3:1 Turcję, 3:1 Holandię, 3:0 Węgry.W półfinale wygrała 3:2 z Brazylią. Natomiast w finale uległa 2:3 reprezentantkom Chin. Tak nie wiele brakowało do wywalczenia złotego medalu.
 
Trójka naszych zawodników odniosła ogromny sukces w swoim debiucie w tak dużej imprezie sportowej jaką były Mistrzostwach Świata a dwa srebrne medale wywalczone w Pekinie to doskonała promocja Tarnobrzega, naszego regionu, klubu i sponsorów. Te dwa medale to kolejne medale w dorobku IKS Jezioro Tarnobrzeg a jest ich ponad 200 zdobytych w ciągu ośmiu lat startów zawodników w zawodach krajowych i międzynarodowych.

Nowy sprzęt dla tarnobrzeskiego szpitala

O nowy laparoskop wzbogacił się dziś tarnobrzeski szpital. Nowoczesny sprzęt dyrekcja szpitala zakupiła dzięki dotacji, jaką w tym roku przekazał placówce Prezydent Miasta.
 
- Jest to bardzo potrzebny sprzęt. Myślę że będzie służył nam bardzo długo. Ten zakup był możliwy dzięki dobrej współpracy z Panem Prezydentem Mastalerzem. Otrzymaliśmy jako szpital wsparcie ze strony budżetu miasta Tarnobrzega, w kwocie 300 tysięcy złotych. Te środki przeznaczyliśmy na zakup laparoskopu. Udało się go kupić taniej, więc reszta pieniędzy zostanie przekazana na sprzęt bardzo potrzebny dla oddziału ortopedycznego.
 
Chcę bardzo mocno podziękować za to wsparcie, za tą współpracę z samorządem, która służy nam, mieszkańcom Tarnobrzega. Mam nadzieję, że kolejne wspólne inwestycje będą możliwe do realizacji w kolejnych latach – mówi Wiktor Stasiak, Dyrektor Szpitala.
 
Laparoskop to sprzęt medyczny, który służy do wykonywania zabiegów operacyjnych m. in. z zakresu chirurgii oraz ginekologii. Laparoskop jest mniej traumatyczny dla pacjentów, dlatego ich pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy. Wiąże się to także z mniejszymi kosztami hospitalizacji. 20-30 procent zabiegów z tego zakresu jest wykonywane taką metodą.
Laparoskop daje przede wszystkim możliwość wykonania małego cięcia, zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań i co za tym idzie zmniejsza także stres u pacjenta.Koszt zakupu nowego sprzętu to ok. 230 tysięcy złotych. 
 
- Bardzo cieszymy się, że dostaliśmy nowej generacji laparoskop i sądzimy, że dzięki niemu rozszerzymy zakres operacji laparoskopowych. Jest to jeden z elementów który nam pomoże w rozszerzeniu zakresu naszych zabiegów – mówił Wojciech Wiśniewski Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 
- Już po raz trzeci w tej kadencji wspieramy tarnobrzeski szpital dotacją w wysokości od 200 do 300 tysięcy złotych. Środki zostały m. in. przekazane na zakup wyposażenia sterylizatorni, oraz niezbędny sprzęt potrzebny do leczenia chorób układu krążenia. W tym roku przeznaczyliśmy 300 tysięcy złotych na zakup laparoskopu oraz sprzętu na oddział ortopedii – mówi Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz.

Podziękowania za postawę obywatelską

– Gdybym miała skrzydła to poleciałabym, żeby szybciej niż straż pożarna uratować to dziecko – mówi tarnobrzeżanka pani Beata Kowalik. Dzięki jej szybkiej reakcji kilkanaście dni temu nie doszło do tragedii, kiedy czteroletni chłopczyk spacerował po zewnętrznym parapecie na czwartym piętrze jednego z tarnobrzeskich bloków.
 
We wtorek Prezydent Norbert Mastalerz podziękował pani Beacie Kowalik za godną naśladowania postawę obywatelską i zaangażowanie w niesienie pomocy.
 
- Ta niezwykle odpowiedzialna i wzorowa postawa zasługuje na słowa uznania i z pewnością może być wzorem do naśladowania dla innych mieszkańców miasta – mówił Prezydent Miasta Norbert Mastalerz
 
Przypominamy, że pani Beata Kowalik widząc 4-letniego chłopca spacerującego po zewnętrznym parapecie na czwartym piętrze jednego z tarnobrzeskich bloków od razu zawiadomiła służby ratownicze. Dzięki szybkiej interwencji i godnej naśladowania postawie obywatelskiej udało się uniknąć tragedii. 
 
Strażacy po wejściu do mieszkania zastali pijaną, 24-letnią matkę, która „opiekowała” się dwójką dzieci, z których jedno miało zaledwie roczek. 
 

X Jubileuszowy Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu w dniu 11 wzreśnia 2014r. organizował X Jubileuszowy Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Honorowy Patronat nad Przeglądem przyjęli Pani Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska, Pan Prezydent Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz, Pan Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego – Krzysztof Pitra. Współorganizatorami Przeglądu byli Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Jacht Klub Kotwica w Tarnobrzegu.
 
Spotkanie było okazją do promowania sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie , chorujących psychicznie w wielu jej wymiarach; teatr, poezja, piosenka, taniec. Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz konkurs literacki. W tegorocznym Przeglądzie uczestniczyło ogółem około 500 osób i 41 placówek z całego Podkarpacia. W konkursie literackim wzięło udział 9 osób, jury pod przewodnictwem Pani Janiny Szul, przyznało 3 główne nagrody pierwsze, drugie i trzecie miejsce, oraz 6 wyróżnień. Atrakcją dla uczestników jubileuszowego spotkania był pokaz oraz warsztaty baniek mydlanych przygotowane przez Pracownię Warsztatów Edukacyjnych Figaro z Krakowa oraz występ zespołu tanecznego Nibooda ze Stalowej Woli.
 
Tegoroczny Przegląd rozpoczęło przedstawienie przygotowane przez uczestników zajęć ŚDS Tarnobrzeg pt. „Być jak Leonardo da Vinci” . Spektakl mówił o pięknie tworzenia, talentu, możliwościach jakie stwarza sztuka, nauka nowych umiejętności dla zmiany samego siebie, własnego życia a przez to świata obok nas.
 
Realizacja artystycznego spotkania integracyjnego cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem uczestników oraz całego środowiska osób zaangażowanych w pracę na rzecz integracji i aktywizacji niepełnosprawnych. Inicjatywa jest ważnym elementem rehabilitacji społecznej, pozwala ukazać, odmienny od naznaczonego krzywdzącym stereotypem , wizerunek osoby niepełnosprawnej.
 
Spotkanie przyczynia się do tego by pomóc osobom niepełnosprawnym pokonywać swoją chorobę, wzbogacać osobowość, rozwijać talenty, poznawać i otwierać się na innych ludzi.
 
Podczas Przeglądu organizatorzy wręczyli wyróżnienia przyznawane przez społeczność uczestników i pracowników placówki - Statuetkę „Ludzi Wielkiego Serca”. W ten sposób podziękowano wyróżnionym za wieloletnią, owocną współpracę, zaangażowanie i okazywaną pomoc, w tym także przy organizacji wielu podejmowanych przez ŚDS inicjatyw. A także uhonorowano ich działalność zawodową, społeczną, polityczną na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Statuetkę otrzymali Państwo : Małgorzata Chomycz – Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Anna Czaplińska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Tarnobrzega, Renata Kostępska – Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, Tomasz Stróż – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu, Janusz Bobula i Monika Domańska – Prezes i Wiceprezes Jacht Klubu Kotwica w Tarnobrzegu. W tym roku nagodzone zostały również lokalne media Miejska Telewizja Tarnobrzeg, Redakcje „Tygodnik Nadwiślański”, „Echo Dnia”, „Radio Leliwa”. 
Honorowym Laureatem statuetki została również Pani Anna Dymna, m.in. za swą codzienną pracę na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych w Fundacji „Mimo Wszystko” 
 
Spotkanie było okazją do wielu wzruszeń i radości. Uczestnicy zajęć zachwycili kreacjami scenicznymi, talentem i wrażliwością.

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza do udziału w zajęciach i warsztatach

Tarnobrzeski Dom Kultury
  zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych
 na zajęcia  zespołów i pracowni oraz do udziału w warsztatach:
 
 
 
WARSZTATY TEATRALNO- LOGOPEDYCZNE- dla dzieci w wieku 4-6 lat. 
 Spotkanie organizacyjne 18 września 2014 r. (czwartek), godz. 16.00.
zajęcia prowadzi Pani Agnieszka Mroczka
 
TEATRZYK „MAGIK”- zajęcia odbywają się w grupach wiekowych: kl. I-III i IV-VI szkół podstawowych.
 Spotkania organizacyjne 18 i 25 września 2014 r. (czwartki), godz. 16.00.
Zajęcia prowadzą Pani Agnieszka Mroczka i Pan Sylwester Łysiak
 
CHÓREK „ŁAPU-CAPU” – zajęcia dla dzieci 6-12 lat. 
Spotkanie organizacyjne  25 września 2014 r. (czwartek), godz. 16.00
Zajęcia prowadzi Pani Anna Pintal
 
RYTMIKA DLA PRZEDSZKOLAKÓW 
Spotkanie organizacyjne  25 września 2014 r. (czwartek), godz. 16.00.
zajęcia Prowadzi Pani Anna Pintal
 
PRACOWNIA PLASTYCZNA „MALARNIA” dla młodzieży
Spotkania organizacyjne 16, 17 września 2014 r. (wtorek, środa) od godz. 14.00.
zajęcia prowadzi art. plastyk Bożena Wójtowicz- Ślęzak
 
STUDIO PIOSENKI
Spotkanie organizacyjne  25  września 2014 r. (czwartek), godz. 16.00
zajęcia Prowadzi Pani Anna Pintal
 
MŁODZIEŻOWY TEATR AMATORSKI
Spotkanie organizacyjne 25września 2014 r. (czwartek), godz. 17.00.
zajęcia prowadzi Pan Sylwester Łysiak
 
TEATR DRAMATYCZNY 
Spotkanie organizacyjne 25  września 2014 r. (czwartek), godz. 18.00.
zajęcia prowadzi Pan Sylwester Łysiak
 
PRACOWNIA PLASTYCZNA „MALARNIA”- OTWARTA DLA DOROSŁYCH
Zajęcia organizacyjne 17 września 2014 r. ( środa) w godz. 17.00-19.00
zajęcia prowadzi art. plastyk Bożena Wójtowicz- Ślęzak
 
CHÓR KAMERALNY 
Spotkanie organizacyjne  21 października 2014 r. (wtorek, godz. 19.00.
Chór prowadzi Pan Mariusz Ryś
 
 

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na koncert "Nade mną się pochylasz"

Nowy System Gospodarowania Odpadami

 

Harmonogram odbioru odpadów od mieszkańców

Przypomnienie ws. gospodarowania odpadami komunalnymi

Ogłoszenie dot. opłaty za śmieci

Informacja dot. pojemników na śmieci

 

 

Nowy System Gospodarowania Odpadami

Szanowni Państwo,
poniżej znajdziecie wszelkie niezbędne informacje dot. nowego systemu gospodarowania odpadami.

Klikając TUTAJ znajdziecie Państwo Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Tarnobrzega.

 

 • Informacja dotycząca nowych zasad gospodarowania odpadami
 • Akty prawne związane z problematyką gospodarowania odpadami
 • Wypowiedzenie umowy na odbiór odpadów
 • Podstawowe zasady selektywnego gromadzenia odpadów
 • Słownik pojęć związanych z gospodarką odpadami
 • Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące nowych zasad
 • Wzór prawidłowo wypełnionej delegacji
   

Sejmik Województwa Podkarpackiego Uchwałą Nr XXIV/409/12 z dnia 27 sierpnia 2012r. przyjął przekazany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie projekt Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego i uchwalił Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego (kliknij TUTAJ).

 

Krajowy plan gospodarki odpadami 2014 został przyjęty uchwałą Nr 217 Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2010 r. w sprawie "Krajowego planu gospodarki odpadami 2014" (M. P. Nr 101, poz. 1183). Można się z nim zapoznać na stronie Ministerstwa Środowiska (kliknij TUTAJ).

Nowy System Gospodarowania Odpadami

Szanowni Państwo,
poniżej znajdziecie wszelkie niezbędne informacje dot. nowego systemu gospodarowania odpadami.

Klikając TUTAJ znajdziecie Państwo Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Tarnobrzega.

 •     Informacja dotycząca nowych zasad gospodarowania odpadami
 •     Akty prawne związane z problematyką gospodarowania odpadami
 •     Wypowiedzenie umowy na odbiór odpadów
 •     Podstawowe zasady selektywnego gromadzenia odpadów
 •     Słownik pojęć związanych z gospodarką odpadami
 •     Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące nowych zasad
 •     Wzór prawidłowo wypełnionej delegacji


Sejmik Województwa Podkarpackiego Uchwałą Nr XXIV/409/12 z dnia 27 sierpnia 2012r. przyjął przekazany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie projekt Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego i uchwalił Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego (kliknij TUTAJ).

Krajowy plan gospodarki odpadami 2014 został przyjęty uchwałą Nr 217 Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2010 r. w sprawie "Krajowego planu gospodarki odpadami 2014" (M. P. Nr 101, poz. 1183). Można się z nim zapoznać na stronie Ministerstwa Środowiska (kliknij TUTAJ).

Informacja dot. pojemników na śmieci

Firma SanTa – EKO Sp.j., która od 1 lipca br. odpowiedzialna będzie za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, informuje, że istnieje możliwość zakupu w siedzibie firmy odpowiednich pojemników do gromadzenia śmieci.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Obsługi Klienta mieszczącym się w Tarnobrzegu przy ul. Sienkiewicza 16 oraz pod numerem tel. 15 8236941 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.

Ogłoszenie dot. opłaty za śmieci

Dnia 21 czerwca 2013 r. Rada Miasta Tarnobrzega podjęła Uchwałę Nr XLIII/561/2013 zmieniającą uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty /Dz. U. Woj. Podkarpackiego z dnia 4 lipca 2013 r., poz. 2629/.

Nowe stawki opłat za odpady będą wynosić:
• 6,00 zł od os/m-c przy selektywnej zbiórce odpadów
• 10,00 zł od os/m-c przy nieselektywnej zbiórce odpadów

W związku z wprowadzonymi zmianami każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do złożenia (korekty) deklaracji w terminie do dnia 31 lipca 2013 r. (na podstawie art. 6m Ustawy z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /Dz. U. z 2012 r., poz. 391/).
Wypełniony druk (korekty) deklaracji należy złożyć w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg  pokój nr 5 /parter/ w godz. od 7:30 do 15:30 bądź przesłać pocztą.

W dniu 23 maja 2013 r. Rada Miasta Tarnobrzega podjęła Uchwałę Nr XLI/545/2013 zmieniającą uchwałę w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi /Dz. U. Woj. Podkarpackiego z dnia 26 czerwca 2013 r., poz. 2250/, w której dokonano zmiany częstotliwości opłaty z kwartalnej na miesięczną oraz zmiany terminów płatności opłaty, która to będzie pobierana z dołu do ostatniego dnia każdego miesiąca za dany miesiąc kalendarzowy.
Pierwszą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wpłacić bez wezwania do 31 lipca 2013 r. Następne opłaty należy uiszczać także bez wezwania raz na miesiąc, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca za dany miesiąc kalendarzowy.
Dopuszcza się możliwość uiszczania opłaty z góry w terminach:
- rocznych (do 31 stycznia),
- półrocznych (do 31 stycznia za I półrocze i do 31 lipca za II półrocze)
- kwartalnych (do ostatniego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału tj.:
31 stycznia, 30 kwietnia, 31 lipca, 31 października).

Opłatę należy wpłacać na konto w Banku PEKAO S.A. I O/ Tarnobrzeg
Nr 18 1240 2744 1111 0000 3990 9547 lub w kasie Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. Mickiewicza 7. Opłatę można także regulować bez prowizji w siedzibie Banku PEKAO S.A. I O/Tarnobrzeg ul. Piłsudskiego 8.

Dodatkowe informacje udzielane są pod nr tel. 15  822 – 65 - 70  wew. 225.

Przypomnienie ws. gospodarowania odpadami komunalnymi

Już prawie trzy miesiące funkcjonuje nowy system gospodarowania odpadami. Jak wszystko co nowe musi się „dotrzeć”. Przypominamy więc, że w nowym systemie również na właścicielu nieruchomości ciążą obowiązki wynikające zarówno wprost z ustawy jak też z „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Tarnobrzega” przyjętego Uchwałą Nr XXXIII/469/2012 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 13 grudnia 2012 roku, zmienioną Uchwałą Nr XXXVII/494/2013 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 31 stycznia 2013 roku.

Wspomniany „Regulamin ...” w rozdziale 2 zawiera wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości a wśród nich obowiązek spoczywający na Właścicielu nieruchomości dotyczący wyposażenia tejże nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Natomiast rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zostały określone w rozdziale 3. W myśl tam zawartych zapisów do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych terenie Miasta Tarnobrzega dopuszczono:
a)    kosze uliczne o pojemności od 35 do 70 l;
b)    pojemniki na odpady o pojemności:

w zabudowie jednorodzinnej - 120 l, 240 l,
w zabudowie wielorodzinnej – 1100 l, 7000 l;
nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy - 120l do 7000l;

Segregowane odpady komunalne winny być gromadzone:
a) W zabudowie jednorodzinnej worki o pojemności 120 l;
b) W zabudowie wielorodzinnej pojemniki o pojemności 800l do 7000l;
c) Na terenie nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy – worki o pojemności 120 l do 240 l lub pojemniki o pojemności od 120 l do 7000 l;
d) Do selektywnego gromadzenia odpadów należy stosować worki lub pojemniki o następujących ujednoliconych kolorach:

    NIEBIESKI z przeznaczeniem na papier i makulaturę;
    ŻÓŁTY z przeznaczeniem na metal, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe;
    ZIELONY lub BIAŁY z przeznaczeniem na szkło i opakowania szklane;


Liczba pojemników na odpady komunalne powinna być wystarczająca do umieszczenia w nich wszystkich odpadów komunalnych powstających na nieruchomości.
Z zacytowanych zapisów jednoznacznie wynika, że niedopuszczalne jest zbieranie zmieszanych odpadów komunalnych w workach. Podyktowane to jest także koniecznością zapewnienia ładu i porządku. Worki są mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, a ich zawartość może być powodem rozdzierania np. przez psy lub koty, co w konsekwencji powoduje zaśmiecanie terenu.
Niewystarczające do zgromadzenia powstających odpadów komunalnych zarówno segregowanych jak i zmieszanych ilości bądź rodzaje pojemników, to także przyczyna zaśmiecania terenu wokół miejsc gromadzenia odpadów komunalnych.
Sytuacja na rynku pojemników do gromadzenia odpadów na dzień dzisiejszy znacznie się poprawiła. Także operator systemu posiada w sprzedaży takie pojemniki.

Dlatego też przypominamy o obowiązku gromadzenia odpadów komunalnych zgodnie z zapisami „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Tarnobrzega”. Jednocześnie informujemy, że jak każde prawo również „Regulamin...” podlega kontroli i takowe będą prowadzone, oraz odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie.

Harmonogram odbioru odpadów od mieszkańców

Firma SanTa-EKO Sp.j. przedstawia harmonogram odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zabudowie jedno i wielorodzinnej.

Aby zobaczyć harmonogram proszę kliknąć TUTAJ.

Bezpieczna droga do szkoły

12 września br. uczniowie kl. I SP nr 6 uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach, w ramach szkolnego programu profilaktyki bezpiecznych zachowań, które prowadził p. S. Ciba  - sierżant sztabowy z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
 
Dzieci uczyły się zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz takich sposobów zachowania, aby droga do i ze szkoły była bezpieczna dla każdego z nich. Chętnie brały też udział w klasowej dyskusji, odpowiadały na wszystkie pytania policjanta i bezbłędnie podawały numery telefonów alarmowych. W nagrodę za aktywny udział w spotkaniu wszyscy otrzymali od Misia - Rysia (policyjnej maskotki niespodzianki) znaczki odblaskowe oraz kolorowe plany lekcji. 
 
Zajęcia z sierżantem były dla pierwszaków niezwykle interesujące, a zdobyte umiejętności na pewno okażą się pomocne w bezpiecznym uczęszczaniu do szkoły i zachowaniu na drodze.