Pasowanie pierwszoklasistów w Gimnazjum nr 2

Najmłodsi uczniowie Gimnazjum nr 2 zostali uroczyście przyjęci do braci uczniowskiej.
W dniu 17 października w obecności dyrektora, nauczycieli oraz zgromadzonych gości ślubowali na sztandar Dwójki. Oficjalnego włączenia w poczet społeczności szkolnej dokonał dyrektor szkoły, Pan Grzegorz Kokoszka „pasując” przedstawicieli poszczególnych klas.
Było uroczyście, odświętnie, podniośle.
A potem przyszedł czas na zabawę, przygotowaną przez uczniów klasy III B. Ponieważ motywem przewodnim otrzęsin były dekady lat 60-tych, 70-tych i 80-tych XX wieku, więc nic dziwnego, że pojawiły się motywy związane z tamtymi latami. Była więc muzyka popularnych zespołów Skaldowie, Czerwone Gitary czy Abba. Poza tym klasy pierwsze przedstawiły charakterystyczne dla danych dekad wydarzenia, zwyczaje i życie codzienne ówczesnych ludzi. A wszystko to było okraszone dobrym humorem, więc zabawa była przednia. Do charakteru przedstawień artystycznych klas dopasowali się również uczniowie klasy IIIB, którzy przygotowali dwa zabawne skecze kabaretów Dudek i Tey. Poza tym pierwszoklasiści zmagali się z zadaniami,
w których mogli wykazać się sprytem i wiedzą dotyczącą minionych lat. Odgadywali nazwy dawnych nośników dźwięku i wraz z wychowawcami i rodzicami czas powstania przebojów muzycznych. Najokazalej wypadł jednak pokaz mody, w czasie którego młodzi gimnazjaliści zaprezentowali kolorowe stroje sprzed 30-tu, 40-tu a nawet 50-tu lat.
Jury miało bardzo trudne zadanie przy wytypowaniu zwycięscy rywalizacji. Ostatecznie zwyciężyła klasa IB,  która wraz z wychowawcą Panią Beatą Grabowską, przygotowała program nawiązujący do lat 80-tych.
 

Trójka szkoli od pół wieku

W ubiegłą środę w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyły się miejskie uroczystości z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, połączone z uroczystym jubileuszem 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu. Oprócz życzeń od wielu ważnych gości, wszyscy ci którzy pojawili się na miejskich obchodach mogli zobaczyć specjalnie przygotowany program artystyczny.

Na wstępie dyrektor „trójki” Anetta Martyniuk przybliżyła historię swojej placówki. Okolicznościowe życzenia pracownikom złożyli m. in. Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas, Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

Z okazji przypadającego święta Podkarpacki Kurator Oświaty wręczył Medale KEN oraz swoje nagrody i złożył życzenia wszystkim pracownikom oświatowym Tarnobrzega. Nagrody nauczycielom, wyróżniającym się pedagogom i pracownikom tarnobrzeskiej oświaty wręczył także Prezydent Norbert Mastalerz. Po wystąpieniach zaproszonych gości, nauczyciele i uczniowie z SP3 zaprezentowali specjalnie przygotowaną część artystyczną. W występie wzięli także udział również absolwenci „Trójki” oraz przyjaciele szkoły.

Za to w murach sportowej „trójki” byli dyrektorzy placówki odsłonili specjalną pamiątkową tablicę. Z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia szkoła wydała także książkę pt. Tarnobrzeska „Trójka”. 

Dzień Inwalidy Wzroku za nami

W miniony wtorek w restauracji Sonata odbyły się dwudzieste pierwsze obchody związane z Międzynarodowym Dniem Inwalidy Wzroku. W tarnobrzeskich uroczystościach udział wzięło kilkudziesięciu zaproszonych gości. W tym dniu środowisko niepełnosprawnych chce przekazać sygnał, że są obecni. 
 
Międzynarodowy Dzień Inwalidy wzoru to dzień szczególny, ponieważ osoby zdrowe nie zauważają białej laski. Środowisko niepełnosprawnych chce mówić o tym problemie i dać sygnał, że potrzebują pomocy. Pani Beata Baran lekarz okulista, dała jasny sygnał, że w ich trudnym świecie trzeba się nauczyć ich zaakceptować - Od początku zaprzyjaźniłam się prawie z wszystkimi członkami, bo ja bardzo długo już tutaj pracuję i znam pacjentów, znam ich dzieci oraz wnuki. Staram się im propagować nowe metody leczenia. Jestem dla nich przede wszystkim człowiekiem a potem lekarzem – mówiła Pani Beata Baran. 

Promocja Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych

Teatrzyk Żywego Planu - Tańcząca choinka

Dodatkowe kursy autobusów

P.H.U.  POLKAR  informuje pasażerów korzystających ze środków komunikacji miejskiej w Tarnobrzegu o dodatkowych kursach autobusów w dniach od 27 października 2014 do 07 listopada 2014 roku. 
 
Wszelkie informacje znajdują się w załączniku poniżej.

jak załatwić sprawę w urzędzie - box

Jak załatwić sprawę w urzędzie? Zobacz

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego

Co? Gdzie? Kiedy?

WYSTAWY
 
10.09.2014 – 22.10.2014
„ Widzenie świata – twórczość Stanisława Piętaka”
wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 17.00
 
 
Galeria OKNO
01.10 2014 – 31.10.2014
„Grafika Marii Pelc ” 
 
 
13.10.2014 (poniedziałek)
Biblioteka Główna, Oddział dla dzieci, godz. 16.00 - „ Poniedziałkowe spotkania z plastyka”- zajęcia plastyczne dla dzieci poprowadzi Mariola Gadowska
 
14.10.2014 (wtorek)
 
Filia nr 1(os. Serbinów), godz.11.00 - „Witamy w Książkolandii” - lekcję biblioteczną dla uczniów kl. I  poprowadzą Teresa Rawska i Alina Szczepanik, 
pracownicy Oddziału dla dzieci
 
15.10.2014 (środa)
 
Filia nr 1 (os. Serbinów), godz. 10.00 - „Ratunku emocje! – czyli jak sobie z nimi radzić” - spotkanie poprowadzi psycholog Bożena Kozieł
 
Filia nr 5 (os. Wielowieś), godz. 16.00 - „Spotkania małych artystów ” - zajęcia 
plastyczne dla dzieci poprowadzi Sylwia Bornos, kierownik filii
 
Filia nr 6 ( os. Sobów), godz.10.00 - „Urodziny Kubusia Puchatka”- spotkanie z przedszkolakami poprowadzi Alina Kasztelewicz, kierownik filii
 
 
16.10.2014 (czwartek)
 
Biblioteka Główna, godz.18 - „Via pulchritudinis” – piękno drogą poznania” - 
O dawnych obrazach opowiada o. Andrzej Bielat OP 
Filia nr 7 ( os. Dzików),  godz. 15.00 - „Konkurs czterech pytań”- poprowadzi 
Marlena Średzińska,  kierownik filii
 
 
17.10.2014( piątek)
 
Filia nr 1 (os. Serbinów), godz. 10.30 - „Bajeczki Jedyneczki” – spotkanie dla przedszkolaków poprowadzi Teresa Rawska, pracownik Oddziału dla dzieci
 
Filia nr 1 (os. Serbinów), godz. 11.00 - „Bajka z lektorem” - spotkanie poprowadzą Iwona Ziemba i Maria Świerszcz, pracownicy Oddziału muzyczno – fonograficznego
Filia nr 5 (os. Wielowieś), godz. 16.00 - „W barwach jesieni” - zajęcia plastyczne dla dzieci poprowadzi Sylwia Bornos, kierownik filii

"Via pulchritudinis" - piękno drogą poznania

Spotkanie z „Wyklętym”

Gimnazjum nr 3 im. kpt. Józefa Sarny zaprasza na wieczór historyczny poświęcony pamięci tarnobrzeskiego bohatera Hieronima Dekutowskiego, jednego z „Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie odbędzie się 16 października 2014 r. o godzinie 17.45 w Tarnobrzeskim Domu Kultury.  Uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć film dokumentalny zrealizowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 oraz wysłuchać prelekcji na temat ogólnej sytuacji politycznej w Polsce w latach 1944-1949. 

Sportowa "trójka" w nowych barwach

Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu od dłuższego czasu wymagał remontu. Dlatego samorząd tarnobrzeski zdecydował się na przeprowadzenie termomodernizacji obiektu. Dzięki wykonanym pracom poprawią się warunki do nauki, a także zmniejszą się koszty ogrzewania obiektu. Szkoła również nabrała nowego wyglądu, kolorystyka elewacji nawiązuje do barw Klubu Sportowego Siarka Tarnobrzeg.

Sportowa „trójka”, to kolejna placówka edukacyjna w tej kadencji samorządu, w której udało się wykonać kompleksową termomodernizację. W 2011 roku wykonano termomodernizacje całego Przedszkola nr 12, Zespołu Szkół Specjalnych wraz ze Szkołą Podstawową nr 10, a w kolejnym roku przeprowadzono termomodernizacje Przedszkola nr 3 i Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika.

- Kończymy już termomodernizacje Szkoły Podstawowej nr 3. Kolory budynku nie są przypadkowe, ponieważ szkoła podstawowa kiedyś miała status szkoły sportowej i w tej szkole oprócz rozwoju ucznia w kwestiach intelektualnych, stawiany jest mocny nacisk na uprawianie sportu oraz na rozszerzoną liczbę godzin wychowania fizycznego. Kolorystyka szkoły nawiązuje do Klubu Sportowego Siarka –  mówił Prezydent Miasta Norbert Mastalerz.   

- Docieplone zostały ściany budynku oraz dach, nowa instalacja centralnego ogrzewania została zamontowana w każdym pomieszczeniu, dodatkowo zamontowano nawiewy mechaniczne oraz nowe oświetlenie na salach gimnastycznych. Jest ślicznie oraz nowocześnie, a na pewno będzie bardzo ciepło – mówiła Dyrektor Szkoły Podstawowej Anetta Martyniuk.

Częściowy zakres prac jakie zostały przeprowadzone w ramach projektu modernizacji Szkoły Podstawowej nr 3 to docieplenie ścian, wymiana okien i drzwi, wymiana instalacji c.o., wentylacja mechaniczna sal gimnastycznych, remont instalacji p. poż. czy remont wejść i tarasów.

Wykonawcą prac była firma BRUK-DAR z miejscowości Czermin, a koszt inwestycji to 1 619 102,15 zł.  
Oprócz „trójki” trwa także termomodernizacja Przedszkola nr 4.
 

Speedball w Dwójce

W Gimnazjum nr 2 na zajęciach wychowania fizycznego odbył się pokaz nowej dyscypliny sportu „SPEEDBALL”.
Pokaz i trening przeprowadził reprezentant Polski, zdobywca 6- ego  miejsca na ostatnich Mistrzostwach Świata, Pan Przemek Wolan.

Speedball jest pierwszą i jedyną grą z wykorzystaniem piłki i rakiet w której występują konkurencje:
• rozgrywane na czas,
• w których zawodnicy zobowiązani są do gry obiema rękami,
• z elementami gry sztafetowej.
To gra w której zawodnicy mogą uderzać piłkę w praktycznie dowolnym kierunku i z dowolną siłą, pamiętając jedynie o zachowaniu właściwego kierunku rotacji piłki wokół stojaka.
W Speedball można grać w każdym wieku, jest to świetny pomysł na niedrogą a skuteczną rekreację. Speedball jest sposobem na rozwijanie swojej sprawności fizycznej oraz refleksu.
Pan Przemek podarował Gimnazjum nr 2 dwa stanowiska do gry w nadziei, że spośród uczniów szkoły wyłoni się przyszły reprezentant Polski.  
 

Spotkanie młodzieży z Polski i Izraela

09.10.2014 po raz szósty w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika odbyło się spotkanie młodzieży Z Polski i Izraela, będące jednym z komponentów projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów. Bliżej siebie”.
Ideą projektu jest przełamywanie stereotypów funkcjonujących zarówno w Polsce, jak i w Izraelu. Uczniowie z Izraela, oglądają Polskę głównie z okien autokarów i odwiedzają niemal wyłącznie miejsca związane z Holokaustem. Dzięki warsztatom i zajęciom integracyjnym młodzież poszerza swoją wiedzę o historii i kulturze obu krajów.
Bliski, bezpośredni kontakt z rówieśnikami pomaga w kształtowaniu postawy otwartości 
i tolerancji u obu grup młodzieży. Jedni i drudzy mogą rozwinąć swoją wrażliwość i otwartość na inne kultury i religie a także przekonać się w bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami, że więcej ich łączy, niż dzieli.
Jest to dla nich znakomita okazja do nawiązania znajomości, korespondencji, a nawet przyjaźni na długie lata, ponad granicami i różnicami kulturowymi  i językowymi.
 

Sukces Tarnobrzeskiej Drużyny Piłki Nożnej Zunifikowanej

W dniach 4 - 7 października odbył się w Opalenicy koło Poznania XV Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, 7-o osobowych drużyn żeńskich i zunifikowanych.
Województwo Podkarpackie reprezentowali uczniowie i absolwenci dwóch tarnobrzeskich szkół: Zespołu Szkół Specjalnych i Gimnazjum Nr 2.
Pod okiem swoich trenerów Pawła Gołąbka i Edmunda Korczaka drużyna wywalczyła w Opalenicy trzecie miejsce, zdobywając tym samym brązowy medal.
Piłka nożna zunifikowana to program Olimpiad Specjalnych, który łączy w drużynie zawodników Olimpiad Specjalnych z zawodnikami w normie intelektualnej (nazywanych partnerami), którzy razem trenują oraz razem walczą na zawodach.
Przypomnijmy, że drużyna z Tarnobrzega działająca przy Zespole Szkół Specjalnych udział w ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej w Opalenicy, zapewniła sobie zdobywając I miejsce na zawodach regionalnych, które odbyły się w Dębicy,Tarnobrzegu i Mielcu.
Drużyna z Tarnobrzega - Leliwa Tarnobrzeg, wygrała dwa z trzech turniejów i tym samym zapewniła sobie udział w zawodach ogólnopolskich.
Zawody odbyły się na obiektach w Opalenicy, gdzie podczas Euro 2012 stacjonowała drużyna Portugali.
 

I-Miejsce i puchar dla Basi Malarz

4-5 października odbywały się regaty z cyklu Pucharu Polski w klasie Optimist o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa na Zalewie Bagry Wielkie.
 
Z Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg w regatach udział wzięli: Lilly May Niezabitowska, Aleksandra Bobula, Barbara Malarz, Hanna Michałeczko, Michalina Baran, Magdalena Śnieżek, Filip Baran oraz najmłodsza Blanka Bobula (wszyscy zawodnicy to uczniowie SP 3 w TBG). W sumie startowało 91 zawodników z 10 klubów z całej Polski.
 
Pomimo ciężkich warunków (słabego i mocno odkręcającego wiatru) nasi zawodnicy znów wypadli znakomicie. Rozegrano przez dwa dni 7 biegów z czego jeden był odrzucony.
 
Poniżej miejsca naszych zawodników:
W kategorii do 12 lat dziewcząt:
I-miejsce Barbara Malarz
W kategorii do 11 lat dziewcząt:
II- miejsce Lilly May Niezabitowska
III-miejsce Aleksandra Bobula
V-miejsce Michalina Baran
VI-miejsce Magdalena Śnieżek
W kategorii do 9 lat dziewcząt:
III-miejsce Hanna Michałeczko
IV-miejsce Blanka Bobula
W kategorii do 9 lat chłopców:
III-miejsce Filip Baran
 
Serdeczne gratulacje dla naszych zawodników 
 
info - Janusz Bobula

Happening Czysty Tarnobrzeg już za nami

„Czysty Tarnobrzeg” pod takim hasłem Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała na Placu Bartosza Głowackiego  happening pod patronatem Prezydenta Miasta. 
 
W trakcie happeningu nie zabrakło konkursów, występów artystycznych czy prezentacji psów do adopcji z Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „Chrońmy Zwierzęta”. Podsumowaniem happeningu było rozdanie nagród przez Prezydenta Norberta Mastalerza zwycięzcom konkursu plastycznego. 
 
Ta szczytna akcja miała na celu dotrzeć do jak największej liczby osób posiadających zwierzęta, a także zachęcić młodzież do pomocy. Tarnobrzeg to wspólne dobro mieszkańców, dlatego mamy nadzieję, że tak jak zawsze, tak i tym razem współpraca zaowocuje widocznymi efektami. 
 
Właściciele psów mają obowiązek sprzątania po swoich pupilach. Za unikanie tego obowiązku właścicielowi psiaka grozi grzywna w wysokości 500 zł. 

Utrudnienia w ruchu drogowym

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że związku z organizacją XXXVI  Biegu Nadwiślańskiego im. Alfreda Freyera w dniu 12 października b.r. wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym :
 
Na odcinku od Baranowa Sandomierskiego  do Nagnajowa w godz. 11:00 do 11:30
Nad Wisłostradzie  w godz 11:15 do 11:45
Na terenie miasta ul. Mickiewicza – ul.Sandomierska w godz 11:40 do 13:30
Wyjazd z ulicy Nadole od strony Parku Dzikowskiego będzie ograniczony w godzinach  
7:00 do 11:00 oraz zamknięty w godzinach 11:00 do 14:00.
Mieszkańców Nadola prosimy o korzystanie w tym czasie z wyjazdu ulicą Słomki.
 
Za utrudnienia w ruchu Organizatorzy Biegu Serdecznie przepraszają.

Informacja

Tarnobrzeskie Stowarzyszenie „Chrońmy Zwierzęta” informuje, że nie przeprowadza zbiórki pieniężnej na potrzeby przytuliska w Machowie, polegającej na wizytach w domach prywatnych i instytucjach. Osoby podszywające się pod wolontariuszy sprzedają gadżety i zbierają pieniądze nielegalnie. Stowarzyszenie nigdy nie stosowało i nie zamierza stosować tego rodzaju praktyk. Jedyną formą zbiórki publicznej, przeprowadzaniej obecnie, są puszki mające wyraźne logo Stowarzyszenia, ustawione, za zgodą Prezydenta Miasta, w następujących miejscach:
 
Sklepy zoologiczne „Pruchnik”, „Jeżyk” i „As”, Salonik dla psów przy ul .Kopernika 6,
Kawiarnia „Mala Czarna”, Salon fryzjerski „Liza”, sklepy „Druczek”, „Czary Mary” i „Nasz sklep” przy ul. Dąbrowskiej.

Zapraszamy na mecz Siarka Tarnobrzeg - Stal Mielec