Pasowanie na ucznia w "Dziesiątce"

21 listopada, w samo święto patrona szkoły, Janusza Korczaka, odbyło się w „Dziesiątce” uroczyste pasowanie na ucznia. Uczestniczyło w nim 126 pierwszoklasistów, którzy po złożeniu przysięgi w obecności Pana Prezydenta, dyrekcji, sztandaru szkoły, nauczycieli, rodziców oraz pań dyrektorek przedszkoli, do których jeszcze niedawno chodziły, zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Dzieci były bardzo przejęte, z niecierpliwością czekały na magiczne dotknięcie wielkim drewnianym ołówkiem. Po twarzach rodziców można było poznać, że również bardzo przeżywają ten uroczysty moment.
 
Jednak zanim nasąpiło samo pasowanie, dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny, czym udowodniły, jak owocnie pracowały przez pierwsze miesiące roku szkolnego. Sama uroczystość była przygotowana po mistrzowsku przez panie wychowawczynie klas pierwszych: Dorotę Kordas, Ewę Krupkę, Martę Kółeczko, Ewę Sowińską i Martę Bielecką, a także przez panią Ewę Błasiak. Pani Agnieszka Wojciechowska przygotowała układ choreograficzny a nad wszystkim z uśmiechem czuwała pani wicedyrektor Wioletta Lewicka - Stępień.

Karnawałowa gala operowo-operetkowa

Krwiodawcy z "Górnika" wyróżnieni

22 - 26 listopada obchodzone były dni honorowego krwiodawstwa PCK.  W tym roku przypada 56 lat Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji 14 listopada 2014 r. odbyła się uroczystość, z udziałem władz miejskich i powiatowych oraz Zarządu Rejonowego PCK, na której spotkali się krwiodawcy z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Naszą szkołę reprezentowała pod opieką p. Jolanty Kotulskiej delegacja uczniów: Karolina Granda (kl. III e LO), Natalia Niezgoda (kl. III c LO), Katarzyna Jędrzejczak (kl. III b LO). Uczennice otrzymały dyplomy i pamiątkowe upominki z rąk Prezydenta m. Tarnobrzega P. Norberta Mastalerza. Nasz klub krwiodawców "Krwinki Staszica" był jednym, z trzech szkolnych klubów w regionie, wyróżniony oraz odznaczony Pucharem pamiątkowym przyznanym przez Ogólnopolski Zarząd PCK w Warszawie.

Kolejny wyjazd techników z Górnika na zagraniczny staż

Z jednej strony wspaniałe zabytki architektury, barwne wielojęzyczne ulice, uśmiechnięci sprzedawcy zachęcający do kupowania swoich towarów, z drugiej żebrzące dzieci, bieda, zagracone i zniszczone oficyny domów – taki obraz Istambułu wywieźli z Turcji uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Stanisława Staszica, którzy odbywali praktyki zawodowe w ramach projektu europejskiego pt. „Bądź kowalem swojej kariery” – staż zagraniczny paszportem do zawodowej kariery i mobilności na europejskich rynkach pracy. Staż został zrealizowany w ramach projektu systemowego :Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez Fundację Systemu Rozwoju Edukacji, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

„W projekcie wzięło udział 20 uczniów klas trzecich technikum w Zespole Szkół im. Ks. St. Staszica w Tarnobrzegu, którzy mieli najwyższe średnie ocen i najlepsze zachowanie” – mówi koordynator projektu, wicedyrektor szkoły p. Marek Wrona. Zakwalifikowani uczniowie odbyli, planowane na klasę trzecią, miesięczne praktyki najpierw przez dwa tygodnie w Istambule a potem przez kolejne dwa tygodnie kontynuowaliw polskich firmach.

Jeden z uczestników projektu – uczeń klasy IIIcT Rafał Pakulski dodaje – „Dla mnie to była podróż życia i wielka przygoda. W sensie zawodowym praktyki w serwisach takich jak Mercedes, Renault czy Citroen to jest coś! Poza tym samo miasto, o którym uczyłem się na zajęciach kulturowych poprzedzających wyjazd. Kiedy zobaczyłem Hagia Sofia, obecnie muzeum, zaparło mi dech w piersiach, różnokolorowe mozaiki przedstawiające cesarza Justyniana, wielka kopuła zwieńczona minaretami – to naprawdę robi wrażenie!”

Uczestnicy projektu w czasie wolnym zwiedzili również Błękitny Meczet, pałac Topkapi, park miniatur Miniaturk i oczywiście Wielki Bazar, na którym robili zakupy. Jednym z ciekawszych miejsc, które odwiedzili uczniowie była polska wieś Adampol (Polonezkoy) leżąca w pobliżu Istambułu, swoista enklawa polskości jeszcze z XIX wieku, służąca polskim powstańcom listopadowym za schronienie. Dziś nadal mieszkają w niej potomkowie polskich uciekinierów, w jednym z domów urządzono małe „muzeum polskości”. Młodzi ludzie zwracali również uwagę na szczególny kult, którym Turcy otoczyli bohatera walk z okresu I wojny światowej i twórcy nowoczesnego państwa tureckiego Mustafę Kemala Ataturka, którego wizerunek znajduje się we wszystkim miejscach użyteczności publicznej.

Stażystom utkwił w pamięci wieczór spędzony w dzielnicy Ortakoy, która zauroczyła ich pięknem świateł ulicznych, oświetlenia mostu przez cieśninę Bosfor oraz oświetlenia pobliskiego meczetu tuż nad brzegiem cieśniny. W tej scenerii słychać było piękną melodię wygrywaną na gitarze, handlujących sprzedawców w pobliskich straganach z pamiątkami. Widoki i przeżycia były  niezapomniane!

„Takie wyjazdy to dla naszych uczniów to przede wszystkim szansa na zawodowy rozwój ale także poznanie innych kultur i religii,dlatego staramy się w tych projektach uczestniczyć. W 2014 roku był to już piąty projekt finansowany ze środków unijnych, a drugi dla młodzieży” – dodaje dyrektor Zespołu Szkół im. Ks. Stanisława Staszica paniTeresa Żyguła. „Nasza praca w postaci wielu godzin spędzonych na poszukiwaniu partnerów przyjmujących, tworzeniu projektu a potem skrupulatnym realizowaniu i rozliczaniu przynosi ogromne korzyści. Kolejna grupa młodych ludzi mogła dzięki temu poznać inne kraje, pracować w zagranicznych firmach poznając nowoczesne technologie oraz łącząc pożyteczne z przyjemnym, tzn. rozwijać kompetencje zawodowe oraz poznawać nowe miejsca i ludzi.”

Święto Misia u przedszkolaków z „Szóstki”

Pięcio i sześciolatki z Przedszkola nr 6 w Tarnobrzegu spędziły przypadający na 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, uczestnicząc w spotkaniu pt. „Proszę Państwa oto miś – czyli misie znane i lubiane”.
 
Wiele atrakcji dla dzieci przygotowały Panie: Alina Byczek i Katarzyna Opioła. Czterolatki odwiedziły firmę „Pluszak” w Sandomierzu. W serdecznej, wręcz „pluszowej” atmosferze dzieciaki poznały cykl produkcyjny od pomysłu, przez rysunek, projekt, przygotowanie formy, krojenie, szycie, wypychanie do gotowego wyrobu. Możliwość samodzielnego doświadczania, obserwowania, a także wykonywania niektórych czynności to najlepszy sposób poznawania świata i jednocześnie wspaniała zabawa. A o to przecież chodzi – edukować przez zabawę i eksperymentowanie.
 
Maluszki uczestniczyły w wielkim misiowym przyjęciu. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ukochanym pluszakiem. Misie otrzymały życzenia od swoich właścicieli, a potem towarzyszyły dzieciom w zabawach i tańcach. 
 
Okazuje się, że mimo coraz bardziej wymyślnych i atrakcyjnych zabawek, moda na pluszowe misie nie przemija i miś pozostaje nadal jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Dlaczego? Bo jest towarzyszem  beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych dziecięcych sekretów i tajemnic.  

Spotkanie z pisarką Dorotą Kozioł w Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu

Tarnobrzeska pisarka Dorota Kozioł nie często opuszcza domowe zacisze, by spotkać się z czytelnikami. Zdecydowała się jednak przyjść do Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu we wtorek 26. 11. 2014 r., by opowiedzieć uczniom o Madagaskarze, czwartej co do wielkości wyspie i zarazem jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Leży on w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowych wybrzeży Afryki. Pani Dorota spędziła na Madagaskarze trzy miesiące, a doświadczenia wtedy zdobyte i poczynione obserwacje zaowocowały kilkoma książkami.
 
Gościa powitała serdecznie dyrektor szkoły, pani Jolanta Mudzik. Gimnazjaliści wprowadzili w tematykę spotkania, czytając krótkie fragmenty pierwszej książki Doroty Kozioł z cyklu o Madagaskarze pt. „Z Machowa na Madagaskar”. Zabierając głos, pisarka najpierw zaprezentowała młodzieży barwne zdjęcia ukazujące stolicę, malgaskie wioski, tubylców wykonujących codzienne obowiązki, przykłady egzotycznej fauny i flory. Później zaś opowiedziała o swoich książkach, które napisała pod wpływem wizyty na Madagaskarze. Czym się żywią Malgasze? Jak odnosili się do pani Doroty? Czy to, co pisarka zobaczyła na wyspie, było zgodne z jej wyobrażeniami? Jak wygląda malgaska szkoła? Czym się zajmują dzieci po lekcjach? Jaki ustrój ma ten kraj? Czy pisarka chciałaby na stałe mieszkać na Madagaskarze? Uczniowie byli dociekliwi i zadawali różne pytania, na które pani Kozioł w sposób wyczerpujący starała się odpowiedzieć. Ta niecodzienna lekcja geografii i języka polskiego na pewno na długo pozostanie w pamięci młodzieży.
 
Spotkanie z Dorotą Kozioł przygotowali pod kierunkiem polonistki Marii Pałkus uczniowie z klasy II b, zaś uczestniczyli w nim także ich koleżanki i koledzy z klasy I d i I f.

Zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Borusewiczem - Marszałkiem Senatu

Prezydent Tarnobrzega serdecznie zaprasza do Zamku Dzikowskiego na spotkanie z Bogdanem Borusewiczem, legendą Solidarności, przywódcą pamiętnych strajków gdańskich z 1980 roku – dziś Marszałkiem Senatu RP.
Termin spotkania: czwartek, 27 listopada, godz. 17:30
Serdecznie zapraszamy

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.b-borusewicz.pl/
 

Kolejne środki na oświatę

Wszystkie szkoły podstawowe w naszym mieście jeszcze w tym roku otrzymają środki na wyposażenie pomieszczeń do nauki dzieci sześcioletnich pozyskanych przez Gminę Tarnobrzeg z 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Łączna kwota dofinansowania wynosi 106 551 zł.
 
W roku szkolnym 2014/2015 naukę w kl. I wszystkich szkół podstawowych rozpoczęło202 dzieci sześcioletnich, które zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty realizują obowiązek szkolny.
 
Środki zostaną wydatkowane  przez dyrektorów szkół na zakup mebli szkolnych, sprzętu multimedialnego, pomocy dydaktycznych przystosowanych do potrzeb tej grupy wiekowej, co ułatwi dzieciom sześcioletnim adaptację w szkole, a nauczycielom pomoże w realizacji procesów dydaktycznych. 

Szóstoklasiści w Gimnazjum nr 2

W dniach 19 i 20 listopada, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, uczniowie klas szóstych szkół podstawowych odwiedzili Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu Podczas  spotkania poznali szkołę i zapoznali się ze specyfiką przedmiotów nauczania z którymi w szkole podstawowej nie mają do czynienia tj.  chemii, biologii i geografii.
 
Na zajęciach chemii przyszli gimnazjaliści po raz pierwszy posługiwali się szkłem laboratoryjnym oraz wykonywali przy jego użyciu doświadczenia mające na celu zanalizowanie roztworów i nazywanie otrzymanych substancji. Szóstoklasiści nauczyli się przewidywania efektów doświadczeń oraz analizy tablic chemicznych. Nowo nabyte umiejętności na pewno przydadzą się podczas lekcji chemii w gimnazjum. 
 
Na zajęciach z biologii uczniowie klas VI wykonywali doświadczenia dotyczące procesów życiowych organizmów żywych takich jak oddychanie drożdży czy fotosynteza roślin. Samodzielnie przygotowywali zestawy, właściwe wyciągali wnioski, co będzie cennym doświadczeniem na przyszłość. Nie brakowało również obserwacji mikroskopowych preparatów stałych i własnych. Dodatkowym zestawem kamery mikroskopowej uczniowie obserwowali własne włosy, paznokcie oraz linie papilarne. Wykonali tornado w butelce, ciecz nieniutonowską, badali tętno, sprawdzali zawartość tłuszczy w produktach spożywczych. Zabawy z jajkiem wzbudziły największe zainteresowanie: oddzielanie żółtka od białka bez dotykania, umieszczenie w szklanej butelce ugotowanego jajka, "skaczące" jajo. Na koniec zdrowa i smaczna niespodzianka – kisiel malinowy.
 
Podczas zajęć z geografii uczniowie przygotowywali wulkan i obserwowali jego erupcję.
 
Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przyszłych gimnazjalistów.

Postanowienie Komisarza Wyborczego w Tarnobrzegu

Zamieszczamy postanowienie Komisarza Wyborczego w Tarnobrzegu.

Protokoły i zestawienia wyników głosowania

Bezpłatne porady prawne

Szanowni Państwo

Nasza organizacja Fundacja „Fundusz Inicjatyw” udziela w Tarnobrzegu bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich dla mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzeg.

Na porady można zapisywać się tylko drogą telefoniczną w każdy poniedziałek w godz. 8.00 – 16.00 pod nr tel.: 506809585.

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt.

Pozdrawiam

Maciej Kokoszka
m.kokoszka@ffi.org.pl

Fundacja "Fundusz Inicjatyw" FFI

ul. G. Narutowicza 57/4,6

20-016 Lublin

tel/fax: 81 532 10 30

532 10 32, tel. kom. 519 310 560

Literatura i Dzieci 2014

Tarnobrzeski Dom Kultury organizuje eliminacje rejonowe konkursu LITERATURA I DZIECI 2014 „CZASEM SŁOŃCE, CZASEM DESZCZ”. Głównym organizatorem konkursu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Przedmiotem konkursu jest twórczość znaczących i wybitnych autorów, którzy w swoich utworach poruszają  tematykę związaną z hasłem przewodnim aktualnej edycji "Czasem słońce, czasem deszcz”. Tegoroczna tematyka dotyczy wszystkiego, co piękne i radosne, a także szare i smutne w naszym życiu. Ważne jest podkreślenie istoty skrajnych emocji.
 
28 listopada 2014 r. o godz. 10:00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury  podczas eliminacjach rejonowych wezmą udział najlepsi wykonawcy wyłonieni w eliminacjach powiatowych które odbyły się w Stalowej Woli, w Nisku. i w Tarnobrzegu. Uczestnicy zaprezentują 1 utwór wybranego autora w formie  recytacji, piosenki. W konkursie zaprezentuje się 50 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: klasa I – III szkoły podstawowej oraz klasa IV – VI szkoły podstawowej.  
 
Finał konkursu LITERATURA I DZIECI został zaplanowany w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w dniach  4 i 5 grudnia 2014 r.  
 

KINO WISŁA zaprasza na filmy

KINO WISŁA Tarnobrzeskiego Domu Kultury
zaprasza na filmy

WIELKA SZÓSTKA 2D, 3D  
reż.: Donn Hall, Chris Williams, USA, 2014, animacja, komedia sci-fi, czas: 108 min.
Młody geniusz Hiro Hamada wraz ze swoim robotem Baymaxem zostaje uwikłany w plan zniszczenia miasta San Fransokyo
Komedia animowana w polskiej wersji językowej!
28.XI.2014 r., godz. 16.00 wersja 3D cena biletu – 16 zł,  14 zł
godz. 18.00 wersja 3D cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
29-30.XI.2014 r., godz. 15.00, 17.00 wersja 3D
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
1.XII.2014 r., godz. 18.00 wersja 2D cena biletu – 14 zł, 12 zł
2.XII.2014 r., godz. 8.30 wersja 3D cena biletu – 12 zł
2.XII.2014 r., godz. 18.00 wersja 2D cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł
3.XII.2014 r., godz. 16.00,18.00 wersja 3D cena biletu – 14, 12 zł

MIKOŁAJKOWE
SEANSE Z NIESPODZIANKAMI!
6.XII.2014 r., godz. 11.00 wersja 3D cena biletu – 12 zł
godz. 14.30, 17.00 wersja 3D cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł
8-9.XII.2014 r., godz. 18.00 wersja 3D cena biletu – 16 zł, 14 zł

BOGOWIE
ZŁOTE LWY, Grand-Prix 36. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W roli prof. Religi - Tomasz Kot
 reż. Łukasz Palkowski, Polska, 2014, biograficzny, dramat, czas: 121 min.
Film o pierwszym udanym polskim przeszczepie rserca dokonanym przez prof.  Religę w Zabrzu
29.XI. 2014 r., godz. 20.40
19-21.XII. 2014 r., godz. 18.00
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

DZIEŃ DOBRY, KOCHAM CIĘ
reż. Ryszard Zatorski, Polska, 2014, komedia romantyczna., 1 godz. 33 min.
Szymon jest lekarzem. Kiedy wpada na Basię, miłośniczkę jazdy na rolkach, zakochuje się w niej. Ich miłości może jednak zaszkodzić playboy Leon.
obsada: Barbara Kurdej-Szatan, Aleksy Komorowski, Olga Bołądź, Paweł Domagała, Łukasz Gorlicki, Maciej Musiał, Weronika Książkiewicz, Anna Dereszowska
28.XI.14 r., godz. 20.00, 29-30.XI.14 r., godz. 19.00
1-3.XII.14 r., godz. 20.00, 6.XII.14 r., godz. 19.30
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

EVEREST POZA KRAŃCEM ŚWIATA 3D   reż. Leanny Pooley, Nowa Zelandia, 2014, dramat przygodowy, czas: 90 min.
Niepowtarzalny dokument o pierwszym wejściu na Mount Everest, łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D.
8-9.XII.2014 r., godz. 20.00
cena biletu – 16 zł, ulg. – 14 zł

UWOLNIĆ MIKOŁAJA
reż. Christopher Smith, USA, Wielka Brytania, 2014, komedia, czas: 1 godz. 42 min.
Ojciec i syn znajdują w garażu śpiącego Św. Mikołaja wraz z zepsutymi saniami i łączą siły by ratować Boże Narodzenie
12-14.XII.2014 r., godz. 16.00
15.XII.2014 r., godz. 9.00
17.XII.2014 r., godz. 16.00
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

IGRZYSKA ŚMIERCI: KOSOGŁOS. część 1
reż. Francis Lawrence, USA,  akcja, Sci-Fi, czas: 123 min.
Katniss Everdeen niechętnie staje się symbolem buntu ludności przeciwko władzy autokratycznego Kapitolu.
12-17.XII.2014 r., godz. 20.00
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

OBYWATEL
reż. Jerzy Stuhr, Polska  dramat, komedia, czas: 108 min.
obsada: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Magdalena Boczarska, Sonia Bohosiewicz, Janusz Gajos, Barbara Horawianka
Losy bohatera Jana Bratka, który musi się odnaleźć w kluczowych momentach polskiej historii
12-17.XII.2014 r., godz. 18.00
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

KAROLINA
scen. i reż. Dariusz Regucki, Polska  dramat, obyczajowy, czas: 108 min.
obsada: Marlena Burian, Karol Olszewski, Barbara Duda, Jerzy Trela, Dorota Pomykała
Dwie osiemnastolatki wyjeżdżają do Zabawy, by nakręcić etiudę filmową o Karolinie Kózkównie.
15-17.XII.2014 r., godz. 13.00
19-21.XII.2014 r., godz. 16.00
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

GDZIE JEST MIKOŁAJ
reż. Lourens Blok, Holandia, 2014, familijny, czas: 95 min.
Gigantyczny łoś spada z nieba i zostawiając potężna dziurę w dachu, ląduje prosto w garażu.
Zwierzak doskonala lata i …mówi.
19-21.XII.2014 r., godz. 14.15
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

SERCE, SERDUSZKO
reż. Jan Jakub Kolski, Polska, 2014, dramat, czas: 110 min.
.
obsada: Maria Blandzi, Julia Kijowska, Marcin Dorociński, Gabriela Muskała, Borys Szyc,
Maja Komorowska, Franciszek Pieczka, Lidia Bogaczówna
Bajkowa opowieść o spotkaniu dwóch, spragnionych miłości, osób - kobiety i dziecka
19-21.XII.2014 r., godz. 20.00
cena biletu – 14 zł, ulg. – 12 zł

HOBBIT: BITWA PIĘCIU ARMII 3D, 2D
reż. Peter Jackon, Nowa Zelandia, USA, 2014, fantasy, przygodowy, czas:
obsada: Ian Murray McKellen, Martin John Christopher Freeman, Richard Crispin Armitage, Ken Stott
Krasnoludy z Ereboru odzyskują swoją ojczyznę, ściągając gniew smoka na Esgaroth. Niebawem wolne istoty Śródziemia łączą siły przeciwko Sauronowi, który wysyła legiony orków w kierunku Samotnej Góry.
26-28.XII.2014 r., godz. 16.00, 19.30  3D dubbing
cena biletu – 18 zł, ulg. – 16 zł
29-30.XII.2014 r., godz. 13.00, 3D dubbing c.b. – 12 zł
29-30.XII.2014 r., godz. 16.00, 3D dubbing c.b. – 18 zł,16 zł
29-30.XII.2014 r., godz. 19.30, 2D napisy c.b. – 16 zł,14 zł
31.XII.2014 r., godz. 9.00, 12.15, 3D dubbing c.b. – 12 zł
1.I.2015 r., godz. 15.00, 3D dubbing c.b. – 18 zł,16 zł
1.I.2015 r., godz. 18.30, 2D dubbing c.b. – 18 zł,16 zł
2-3.I.2015 r., godz. 16.00, 3D dubbing c.b. – 16 zł,14 zł
2-3.I.2015 r., godz. 19.30, 2D napisy c.b. – 16 zł,14 zł
5-6.I.2015 r., godz. 16.00, 3D dubbing c.b. – 18 zł,16 zł
5-6.I.2015 r., godz. 19.30, 2D napisy c.b. – 16 zł,14 zł
zapowiedzi:
od 9.I.2015 r. – PADDINGTON
od 16.I.2015 r. – DZWONECZEK I BESTIA Z NIBYLANDII
od 16.I.2015 r. – WKRĘCENI 2Kino „WISŁA” TDK zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.
INFORMACJE I SPRZEDAŻ BILETÓW: TDK - Dział Organizacji Imprez, tel. 15 822 21 10, w. 32

Szkolny Tydzień Zdrowia w Gimnazjum nr 1

Szkolny Tydzień Zdrowia w Gimnazjum nr 1 to kilka dni z życia szkoły poświęcone zdrowemu stylowi życia. To już druga edycja tego przedsięwzięcia. Uczniowie zostali zaangażowani w przygotowanie konkursów, plakatów, warsztatów, prezentacji i debat promujących zdrowie. Każdy dzień przebiegał pod określonym hasłem, tj. „Ruch to zdrowie”, „Zdrowe żywienie”, „Włącz myślenie, wyłącz palenie”,  „Choroby XXI wieku”, „Wyloguj się do życia”.
 
Szkolny Turniej Piłki Siatkowejodbył się w poniedziałek 17.11.2014 r. Sportowe zmagania były jednym z elementów Tygodnia Zdrowia w naszym gimnazjum. Uprawianie sportu i zażywanie ruchu (najlepiej na świeżym powietrzu) sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Podczas siatkarskiego turnieju młodzież przekonała się, że sport to też świetna zabawa i okazja zarówno do szlachetnej rywalizacji, jak i cementowania przyjaźni.Podczas rozgrywek wyłoniono zwycięzców w klasach I, II i III. Uczniowie zebrali punkty w konkurencji „Zdrowa klasa”. Turniej przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego - p. Mirosława Makarewicz, p. Grażyna Stelmach, p. Lidia Rożek i p. Tomasz Żak.
 
Wtorek był dniem poświęconym zdrowemu żywieniu. Uczniowie zostali zaproszeni do konkursu Master Chef. Zadaniem reprezentantów poszczególnych klas było przygotowanie zdrowego śniadania. Na wykonanie zadania mieli 35 minut. W tym czasie publiczność zapoznała się z prezentacją projektu „Czy warto zdrowo się odżywiać?” Jej autorkami były uczennice II e pracujące pod kierunkiem p. Lidii Rożek. Potrawy przygotowane przez uczniów okazały się równie estetyczne jak i smakowite. Jury miało twardy orzech do zgryzienia przy ich ocenie. Trzeba było coś jednak zdecydować, więc komisja wyłoniła zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni koszem pachnących, świeżych, polskich jabłek. 
Punkty za turniej siatkówki, plakat promujący zdrowie, śniadanie i sposób jego podania zostały przyznane. Wśród klas pierwszych zwyciężyła kl. I f, drugich II c, trzecich III b.  Nad całością przedsięwzięcia czuwała p. Mirosława Makarewicz.
 
W środę 19.11.2014 r. odbyły się warsztaty pt. „Włącz myślenie, wyłącz palenie”. Przygotowały je wraz z uczniami III d p. Urszula Bieniecka i p. Dorota Ziętek. Miłym gościem była p. Małgorzata Stefańska - przedstawicielka tarnobrzeskiego Sanepidu, która współpracuje z naszą szkołą w zakresie profilaktyki uzależnień.Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi szkodliwości palenia papierosów, obejrzeli dwie prezentacje na ten temat, mieli możliwość brania czynnego udziału w zajęciach. Odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzące koleżanki. Rywalizowali w konkursie wiedzy „Cała prawda o tytoniu”. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez tarnobrzeski Sanepid. Podczas warsztatów nagrodzeni zostali także laureaci konkursu na reklamę antynikotynową. Ceremonii wręczenia nagród dokonała w imieniu fundatora - tarnobrzeskiego Sanepidu - p. Małgorzata Stefańska.Podczas warsztatów zaprezentował się szkolny teatr profilaktyczny w scence „W sieci nałogów”. Wystąpili w niej uczniowie kl. III d, którzy przygotowywali się pod kierunkiem p. D. Ziętek.Prezentacje, konkursy i przedstawienie odbyły się na tle pięknej scenografii, której autorką była p. Aneta Majka.
 
20 listopada był  kolejnym dniem Szkolnego Tygodnia Promocji Zdrowia. Poświęcony został profilaktyce chorób zakaźnych, których przyczyną są wirusy. Niezdrowy tryb życia, mało snu oraz stres powodują, że spada odporność naszego organizmu. Jeśli dodatkowo nie przestrzegamy zasad higieny, ryzyko zachorowania wzrasta kilkakrotnie. Musimy też pamiętać, że wraz z rozwojem cywilizacji pojawiają się nowe dolegliwości, a nasza odporność jest coraz niższa. Należy więc podejmować liczne działania, aby zapobiegać chorobom - takie informacje usłyszała młodzież „Jedynki” podczas czwartkowej prelekcji. Prelekcja została przygotowana dla wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Wzięły w niej udział klasy I, II i III. Przekaz trudnych i ważnych informacji wzbogaciły dwa krótkie filmiki dotyczące struktury wirusów, ich rodzajów i sposobów namnażania się, prezentacja multimedialna nt. ptasiej grypy i ebolioraz liczne zdjęcia pt. „W cieniu eboli”
 
Wszystko to miało na celu uświadomienie faktu, że mimo postępów medycyny, choroby zakaźne stanowią dla współczesnych ludzi ogromne zagrożenie, zwłaszcza w biednych krajach.Młodzież z ogromnym przejęciem i skupieniem wysłuchała prelekcji. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza stanie się mocnym fundamentem w profilaktyce omówionych chorób. Prelekcję przygotowali uczniowie kl. II c pod opieką p. Anny Suropek-Stali i p. Marty Kokoszki.
 
Piątek 21 listopada był ostatnim dniem Szkolnego Tygodnia Zdrowia, w którym odbyła się debata dotycząca zalet korzystania z nowych mediów. Ważnym jej punktem było także zwrócenie uwagi młodzieży na zagrożenia wynikające z ich nadużywania.Uczniowie wypracowali propozycje, jak można uniknąć uzależnienia od nowych mediów. Po prezentacji „Wyloguj się do życia” uczniowie mogli sprawdzić, czy grozi im uzależnienie od Internetu wypełniając ankietę na ten temat.Nad całością tego spotkania czuwała p. Małgorzata Kocoń - Biało.
 
Szkolny Tydzień Promocji Zdrowia to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Uczniowie mają możliwość zapoznania się z ważnymi zagadnieniami. Poznają wiedzę podaną w różny sposób. Są także współtwórcami imprez i aktywnymi ich uczestnikami.

Światowy Dzień Rzucania Palenia w SP 6

20 listopada obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. Uczniowie szóstki, propagując zdrowy tryb życia, wyszli na ulice osiedla Miechocin z własnoręcznie przygotowanymi transparentami i hasłami antynikotynowymi. Przekonywali lokalną społeczność do porzucenia zgubnego nałogu i propagowali zdrowy styl życia.
 
W piątkowy poranek 21 listopada, na dzień dobry, uczniowie uczestniczyli w programie profilaktycznym pt. '' Papierosom mówimy NIE". O szkodliwym wpływie produktów nikotynowych na zdrowie i życie człowieka, o sposobach wyjścia z nałogu oraz o korzyściach wynikających z niepalenia mówili starsi koledzy z Gimnazjum nr 2, którzy realizują projekt edukacyjny pt.'' Mój Kodeks Zdrowia". Należy wspomnieć, iż program ten powstał w oparciu o zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, który realizują obie szkoły. Choroby spowodowane paleniem papierosów( czynnym lub biernym) są wielkim problemem współczesnego społeczeństwa, dlatego takie akcje uświadamiające są jak najbardziej potrzebne.

Uczeń Gimnazjum nr 3 pierwszy w Polsce

Piotr Pasławski, uczeń klasy 3d Gimnazjum nr 3 im. kpt. Józefa Sarny w Tarnobrzegu zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim etapie Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Creative Baltie 2014.
Piotrek zakwalifikował się do finału, który odbędzie się w Czechach. Konkurs polegał na napisaniu gry komputerowej za pomocą narzędzia programistycznego SGP Baltie 3.

"Celnicy w Rolniku"

Po raz kolejny w tarnobrzeskim „Rolniku” młodzież ucząca się w technikum spedycji   uczestniczyła w spotkaniu z pracownikiem służby celnej z Rzeszowa.
Uczniowie w ramach  wzbogacania  swoich umiejętności  pogłębili   wiedzę na   temat charakteru pracy służb celnych, warunków przewożenia zwierząt, towarów, których nie można przewozić do Europy  oraz przeznaczeń celnych towarów, które przekraczają granice Polski. Mieli też możliwość  zobaczyć na filmach i zdjęciach  różne przypadki interwencji  celników. Nauczyciele przedmiotów zawodowych w Technikum Spedycji  w trosce o uzyskanie jak najlepszych  kwalifikacji  zawodowych swoich uczniów  nawiązali trwałą współpracę z Urzędem Celnym w Rzeszowie.
Wszyscy mamy nadzieję, że zaowocuje ona doskonałym przygotowanie uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie a tym samym  wzbogaceniem rynku pracy o świetnych fachowców.

Prezentacja nowej książki Andrzeja Bielata OP

Co? Gdzie? Kiedy?

                                                WYSTAWY

29.10.2014 – 12.12.2014
„Gliniane cuda i cudeńka” - wystawa prac Danuty i Jana Chmielowiec z Tarnobrzega.
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 17.00

Galeria OKNO
03.11. 2014 – 27.11.2014
„Złota polska jesień w obiektywie Czesława Korczaka”

24.11.2014 (poniedziałek)
• Biblioteka Główna, Oddział dla dzieci, godz. 16.00 - „Poniedziałkowe spotkania
z plastyka”- zajęcia plastyczne dla dzieci poprowadzi Mariola Gadowska

25.11.2014 (wtorek)
• Filia nr 1( os. Serbinów), godz. 10.15  - „Światowy Dzień Pluszowego Misia”-  spotkanie dla przedszkolaków poprowadzą Iwona Ziemba i Maria  Świerszcz pracownicy Oddziału muzyczno- fonograficznego

• Filia nr 8 ( os. Dzików), godz. 9.30 - „Miś Bodo w przedszkolu”- spotkanie głośnego czytania dla dzieci z Przedszkola nr 1 poprowadzi Beata Mazur, kierownik filii

26.11.2014( środa)
• Filia nr 1 (os. Serbinów), godz. 9.30 - „Aaa – kotki dwa” - lekcję biblioteczną dla  
kl. I Szkoły Podstawowej nr 10 poprowadzi Alina Szczepanik, pracownik Oddziału
dla dzieci

• Filia nr 1 (os. Serbinów), godz. 12.30 - „Bajka z lektorem” - spotkanie dla
sześciolatków z Przedszkola nr 7 poprowadzą Iwona Ziemba i Maria Świerszcz,
 pracownicy Oddziału muzyczno– fonograficznego

• Filia nr 5 (os. Wielowieś), godz. 16.00 - „Spotkania małych artystów ” - zajęcia
plastyczne dla dzieci poprowadzi Sylwia Bornos, kierownik filii

• Filia nr 7 ( os. Dzików), godz. 16.30 - „Światowy Dzień Pluszowego Misia”-spotkanie poprowadzi Marlena Średzińska, kierownik filii