Rocznice

Zapraszamy do udziału w konkursie "Drogi do niepodległości - 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską"

Dęby na stulecie odzyskania niepodległości

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Tarnobrzega oraz Nadleśnictwa Nowa Dęba wczoraj posadzonych zostało 100 dębów na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W sadzeniu drzew uczestniczyły m.in. władze miasta, z pełniącym obowiązki prezydenta miasta Kamilem Kalinką, radni miejscy, członkowie Miejskiego Komitetu Obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akcję wspomagali również leśnicy. Na pamiątkę tego wydarzenia ustawiony został kamień, na którym usytuowano tablicę z tekstem: "Wdzięczni za bezcenny dar wolnej ojczyzny w 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przesłanie do przyszłych pokoleń, regionalnej pamięci i tradycji wspólnych działań Miasta Tarnobrzega i Nadleśnictwa Nowa Dęba".

Zasadzone drzewa to najbardziej powszechne w Polsce dęby szypułkowe. Osiągają wysokość ok. 40m i żyją nawet 1000 lat. Dąb szypułkowy to symbol siły, mocy, symbol długowieczności. 100 dębów rośnie dziś w tarnobrzeskim lesie Zwierzyniec.

Sadzenie drzew to jedno z pierwszych wydarzeń, jakie odbędą się w Tarnobrzegu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obsadzanie będzie kontynuowane 26 kwietnia, kiedy to kolejne drzewka zasadzi młodzież z tarnobrzeskich szkół.

Uczniowie „Rolnika” pamiętali o swoim patronie

13 kwietnia młodzież i grono pedagogiczne z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta wysłuchali na placu Bartosza Głowackiego montażu słowno–muzycznego poświęconego patronowi „Rolnika” – Bartoszowi Głowackiemu.

Dyrektor miejskiego muzeum dr hab. Tadeusz Zych przedstawił sylwetkę patrona szkoły, zwracając uwagę na jego odwagę i rozsądek, które mogą inspirować i stanowić wzór do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży. Uczeń Technikum Spedycji Jan Babiński przedstawił życiorys Bartosza Głowackiego, a uczennice Technikum Ekonomicznego recytowały wiersze. Natomiast chór Dzikowianie zaśpiewał hymn, Bartoszu Bartoszu, Bośmy Dzikowianie, Rotę, Oj na zielonym niżu.

Uroczystość wpisała się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.