Rocznice

OKS Wielowieś z pucharem dla najlepszej drużyny osiedlowej!

Niedzielny turniej rozgrywany na stadionie OKS Mokrzyszów stanowił równocześnie jeden z punktów miejskich obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W związku z tym sportową rywalizację poprzedziło nie tylko wciągniecie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu, ale również przybliżenie historycznych faktów na temat sportu w Legionach przez Janusza Kłosa, działacza klubu z Mokrzyszowa.

Pierwszy gwizdek arbitra poprzedziła również inna, bardzo miła uroczystość. Prezes OKS Mokrzyszów Tomasz Malicki odebrał okolicznościowy Puchar z okazji 70 - lecia klubu oraz grawerton. Wyróżnienia te wręczył Tomasz Wolan, który zrobił to w imieniu zarówno Prezesa Podokręgu Stalowa Wola, jak również Mieczysława Golby - Prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Pamiątkowy puchar trafił nie tylko do Prezesa Klubu, ale również do jego zasłużonego działacza Tadeusza Bałaty.

Same zmagania piłkarskie toczyć się miały w dwóch trzyzespołowych grupach. Ostatecznie rywalizowało pięć drużyn, ponieważ zabrakło zawodników Iskry Sobów.

Emocji było wiele, zarówno w starciach grupowych, jak i półfinałowych. Ostatecznie w wielkim finale sporą gościnnością wykazali się gospodarze, piłkarze OKS Mokrzyszów, którzy ulegli OKS Wielowieś 2:7. Triumfator turnieju wystąpił w składzie: Korczyński Tomasz, Sitarski Tomasz, Micał Jakub, Jabłoński Igor, Ciosmak Kamil, Kutyła Sławomir, Gospodarczyk Grzegorz, Kuciński Daniel, Stachowicz Damian, Stachowicz Łukasz, Banasiak Andrzej, Żarów Michał, Jędrzejowski Grzegorz oraz Banaś Józef (kierownik drużyny). Trzecie miejsce przypadło Koniczynce Ocice, która pokonała Wspólnotę Serbinów 5:0.

Po zakończeniu turnieju przyszedł czas na wręczenie pucharów, medali, dyplomów i nagród. Wręczali je Kamil Kalinka – zastępca Prezydenta Miasta Tarnobrzega, Robert Popek – radny Rady Miasta Tarnobrzega oraz Janusz Kłos, przedstawiciel organizatora niedzielnych zmagań.

Przyznane zostały również wyróżnienia indywidualne. Najlepszym strzelcem turnieju został Łukasz Stachowicz z OKS Wielowieś, autor 6 goli. Warto zaznaczyć, że aż 4 z tych trafień zanotował w meczu finałowym. Najlepszym bramkarzem wybrany został Piotr Szczytyński z OKS Mokrzyszów. Organizatorzy postanowili wyróżnić również jego kolegę z drużyny Kacpra Rzepielę, który był z kolei najmłodszym zawodnikiem niedzielnej rywalizacji.

Wyniki gier:

OKS WIELOWIEŚ - OKS MOKRZYSZÓW 1:2
OKS ISKRA Sobów - UKS WSPÓLNOTA Serbinów
wo 0:3
UOKS JUNIOR  Zakrzów - OKS WIELOWIEŚ 1:3
OKS KONICZYNKA Ocice - UKS WSPÓLNOTA Serbinów 2:3
OKS MOKRZYSZÓW - UOKS JUNIOR  Zakrzów 2:1
OKS ISKRA Sobów - OKS KONICZYNKA Ocice wo 0:3

Mecze półfinałowe

OKS MOKRZYSZÓW - OKS KONICZYNKA Ocice 2:1
OKS WIELOWIEŚ - UKS WSPÓLNOTA Serbinów 3:1

Mecz o 3 miejsce

OKS KONICZYNKA Ocice - UKS WSPÓLNOTA Serbinów 5:0

Mecz finałowy

OKS MOKRZYSZÓW - OKS WIELOWIEŚ 2:7

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce: OKS WIELOWIEŚ
II miejsce: OKS MOKRZYSZÓW
III miejsce: OKS KONICZYNKA Ocice
IV miejsce: UKS WSPÓLNOTA Serbinów
V miejsce: UOKS JUNIOR Zakrzów

Oddali cześć Juliuszowi Tarnowskiemu

Władze miasta, radni i mieszkańcy Tarnobrzega upamiętnili postać naszego bohatera tarnobrzeskiego - Juliusza Tarnowskiego. W imieniu miasta Tarnobrzega kwiaty pod pomnikiem Juliusza Tarnowskiego na pl. Surowieckiego złożyła delegacja pod przewodnictwem pełniącego obowiązki prezydenta miasta Kamila Kalinki. Prezydentowi towarzyszył skarbnik miasta Urszula Rzeszut oraz sekretarz miasta Jolanta Majchrzak.

Juliusz Tarnowski był powstańcem z wyboru. Uważał, że jest to jego rodzinny, moralny oraz patriotyczny obowiązek. Poprowadził ochotników z Tarnobrzega do walki o wolność ojczyzny podczas powstania styczniowego. Udział w walkach przypłacił śmiercią  w bitwie pod Komorowem.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Dzików.

Juliusz Tarnowski to wzór patrioty. Na wieść o wybuchu powstania wrócił do ojczyzny z Włoch. Napisał stamtąd „Chcieliśmy dla Polski żyć, a trzeba będzie dla niej umrzeć”. Niezwłocznie przyjechał do Krakowa i przyłączył się do grona osób, które chciały ruszyć z pomocą do Królestwa Kongresowego. Na potrzeby tworzonej jednostki zajął się w Dzikowie, ujeżdżaniem koni, umundurowaniem, uzbrojeniem i szkoleniem ochotników. Ostatecznie wszedł w skład pierwszego z dwóch oddziałów, liczących w sumie około 700 ludzi, i został adiutantem pułkownika Zygmunta Jordana. Z tym oddziałem przeprawił się 20 czerwca 1863 r. przez Wisłę w okolicy Szczucina i zdążał do Komorowa. Tam jego oddział starł się z oddziałem rosyjskim. Tarnowski prowadził kilkudziesięciu ochotników do ataku na bagnety, siedmiu z nich udało się chwilowo zająć stodołę na obrzeżu Komorowa; był wśród nich Tarnowski, który jednak po chwili został postrzelony w głowę. Juliusza Tarnowskiego pochowano w kościele dominikańskim w Tarnobrzegu.

Uroczystość wpisała się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jaki znak Twój? - Polskie symbole państwowe - warsztaty dla przedszkolaków w muzeum

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zorganizowało nieodpłatne warsztaty dla przedszkolaków - p.n. "Jaki znak Twój? - Polskie symbole państwowe", któe odbyły się  11 czerwca 2018 roku w salach muzeum. Podczas warsztatów 5-latki z Przedszkola Katolickiego im. św. Józefa i 6-latki z Przedszkola nr 15 w Tarnobrzegu uczyły się jak wykonać flagę i godło Polski. Dowiedziały się również jaki ptak jest w godle Polski, dlaczego flaga naszego kraju jest biało czerwona oraz co to jest flaga i godło. Podczas warsztatów dzieci poznały także legendę o Lechu, Czechu i Rusie. W warsztatach wzięło udział 41 osób - dzieci wraz z opiekunami. Spotkanie warsztatowe dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta przygotował i poprowadził Radosław Pawłoszek – kustosz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Uroczystość wpisała się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Fot. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Jubileusz Ochotniczych Straży Pożarnych w Zakrzowie

Miejskie Obchody Dnia Strażaka Ochotniczych Straży Pożarnych miasta Tarnobrzega połączone z jubileuszem 90 lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu os. Zakrzów.
Strażacy uroczystości  rozpoczęli mszą świętą w intencji wszystkich strażaków miasta Tarnobrzega, w kościele parafialnym której przewodniczył kanclerz diecezji Sandomierz ks. dr Roman Janiec w asyście księdza kapelana ks. Kanonika Jana Kaszewicza. Po mszy świętej dowódca uroczystości dh Wiktor Salamon poprowadził pododdziały na uroczysty apel – który miał się odbyć przed strażnicą, plany te popsuła burza oraz intensywne opady deszczu. Zawirowania pogodowe Ne wystraszyły strażaków ani przybyłych gości i uroczystości odbywały się remizowej świetlicy. Na zaproszenie strażaków i Prezydenta Miasta w uroczystościach uczestniczyli przybyli goście: Rafał Weber – poseł na Sejm RP, Bogdan Romaniuk Wicemarszałek województwa podkarpackiego, st. bryg. Andrzej Babiec – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP który jednocześnie reprezentował Wojewodę Podkarpacką, Ewa Draus – radna sejmiku wojewódzkiego, Bogdan Kida – Wiceprezes WFOŚiGW w Rzeszowie, reprezentująca Senator RP Janinę Sagatowską Dyrektor Małgorzata Wojciechowska, Prezydent Miasta Tarnobrzega – Kamil Kalinka, Dariusz Bożek – Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega, Marek Ożga – Dyrektor WORD w Tarnobrzegu, mł. bryg. Marian Róg – Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu, podinsp. Stanisław Sekuła – Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu, leśniczy Hubert Klubek – reprezentujący Nadleśnictwo Nowa Dęba.

Uroczystego otwarcia i powitania gości dokonał Dyrektor ZOW ZOSP RP w Rzeszowie – jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Tarnobrzegu Druh Edward Szlichta – przedstawiając zadania strażaków ochotników w obecnych czasach. Odniósł się również do historii i udziału druhów w odzyskanie niepodległości. Rys historyczny jubilatki z Zakrzowa przedstawiła Aneta Surowiec – Prezes OSP Tarnobrzeg os. Zakrzów. Aby jubileusz nie został zapamiętany tylko ze względu na pogodę ks. Kapelan Jan Kaszewicz ufundował pamiątkową tablicę na budynku strażnicy która został poświęcona i odsłonięta w asyście Prezydenta Miasta Kamila Kalinki i dh z OSP Zakrzów Zenona Cieplińskiego.

Kolejnym miłym akcentem było przekazanie sprzętu medycznego zakup zrealizowany dzięki środkom Ministerstwa Sprawiedliwości ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w zakresie Wsparcia i rozwoju systemu instytucjalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem. Sprzęt wartości blisko 80 000 złotych w 99% sfinansowało ministerstwo sprawiedliwości. Do OSP trafiło: 8 zestawów medycznych PSP R1 rozbudowanych dodatkowo o deskę ortopedyczną dla dzieci, zestaw do segregacji masowej; 4 zestawy uzupełniające dla jednostek w KSRG oraz 2 defibrylatory AED Zoll Plus. Akty przekazania wręczyli strażakom Poseł na Sejm RP – Rafał Weber, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP-st. bryg. Andrzej Babiec oraz Kamil Kalinka – Prezydent Miasta Tarnobrzega.  Sprzęt druhom przekazał również Bogdan Romaniuk Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego wraz z Markiem Ożgą dyrektorem WORD- zakup sprzętu sfinansował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu a był to: defibrylator AED Zoll Plus, radiotelefon Motorola, pilarka do drewna – z WORD strażacy również otrzymali zaświadczenia o odbytych kursach kierowania ruchem drogowym – szkolenie bezpłatnie przeprowadził WORD Tarnobrzeg.

Dzięki środkom finansowym MSWiA i Gminy Tarnobrzeg zakupiona również została pompa szlamowa WTX40 Honda dla OSP Tarnobrzeg os. Zakrzów – którą na ręce Pani Prezes przekazał Prezydent Miasta Tarnobrzega i Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP.  W roku bieżącym to nie ostatni sprzęt jaki trafi do Tarnobrzeskich ochotników dzięki wsparciu władz parlamentarnych, MSWiA,  samorządowych, Państwowej Straży Pożarnej, firm i instytucji wspierających realizowane będą kolejne przedsięwzięcia i zakupy.

Uroczystość była również okazją do wręczenia medali i odznaczeń dla najbardziej zasłużonych druhów. Głos z gorącymi życzeniami i podziękowani popłynęły od wszystkich przybyłych gości – Prezydent Miasta Tarnobrzega Kamil Kalinka podziękował w swoim imieniu jak również wszystkich mieszkańców Tarnobrzega za codzienną bezinteresowną służbę oraz za okazywaną pomoc w życiu kulturalnym i sportowym miasta.

Uroczystość wpisała się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzień Flagi na placu Bartosza Głowackiego

Tradycyjnie 2 maja, w Dzień Flagi, p.o. Prezydent Miasta Tarnobrzega Kamil Kalinka wraz z samorządowcami rozdawał tarnobrzeżanom flagi narodowe. Tego dnia na pl. Bartosza Głowackiego zebrali się mieszkańcy by wspólnie celebrować przywiązanie do barw narodowych. Uroczystość poprzedziła opowieść o historii barw i flagi narodowej, którą wygłosił Radosław Pawłoszek z Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Przedszkolaki z Przedszkola Nr 12 oraz tarnobrzescy harcerze zadbali o oprawę artystyczną. Były patriotyczne piosenki i wiersze, były uśmiechy na twarzach mieszkańców. Przybyłym miezkańcom rozdano 100 dużych flag, a najmłodszym małe papierowe chorągiewki. Jestem dumny z tego, że coraz więcej mieszkańców Tarnobrzega manifestuje przywiązanie do barw narodowych - powiedział podczas uroczystości prezydent Kamil Kalinka.

Na zakończenie uroczystość wspólnie rozpostarto wielką, 20 metrową flagę. Flaga ta ozdobi pl. Bartosza Głowckiego podczas jutrzejszego Święta Konstytucji 3 Maja. 

Wydarzenie wpisało się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Finał konkursu "Drogi do niepodległości - 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską”

W ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości  przez Polskę, 25 maja 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu rozstrzygnięto konkurs „Drogi do niepodległości-100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską”. Konkurs adresowany do młodzieży tarnobrzeskich szkół średnich przebiegał w trzech etapach.

24  zwycięzców eliminacji szkolnych w finale zmierzyło się z testem, po czym Komisja wyłoniła ośmiu najlepszych uczestników, którzy przystąpili do eliminacji ustnych. Pytania zarówno do części pisemnej jak i ustnej opracował Janusz Kłos, prezes koła Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnobrzegu. Pierwsze miejsce, zgodnie z werdyktem Komisji w składzie Janusz Kłos – przewodniczący, Stanisława Mazur, Dariusz Bożek i Bogusław Uchański, zajął Tomasz Ryś- SLO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Kolejne przyznano Janowi Babińskiemu – ZSP nr im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu  i Janowi Martyniakowi - SLO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Wyróżnienia otrzymali: Karina Wójcik - SLO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu i Patryk Durtka  -  ZSP nr 3 w Tarnobrzegu.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody i dyplomy, pozostali uczestnicy dyplomy za udział w konkursie a nauczyciele za przygotowanie uczniów do konkursu. Miłym akcentem w zmaganiach konkursowych był koncert „Muzyka wierszem malowana” w wykonaniu uczniów i absolwentów Niepublicznej Szkoły Muzycznej Krzysztofa Zwierzyńskiego w składzie: Patrycja Wilk, Patrycja Stankiewicz, Joanna Koziarz, Karolina Nawrot, Piotr Pluta, Wiktor Pluta, Piotr Barwiński.

Patronat nad konkursem zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Związek Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego objął Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Uroczystość wpisała się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Drogi do niepodległości - 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską"

Symbole narodowe w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu

„Symbole narodowe – godło, barwy i hymn Polski” to temat lekcji bibliotecznej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10, która odbyła się 27 kwietnia b.r. w Filii nr 1 na oś. Serbinów. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, jak również w związku z majowym Świętem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja.

W trakcie lekcji dzieci obejrzały pokaz multimedialny dotyczący historii powstania naszego godła, barw i hymnu. Wspólnie recytowały wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś – Polak mały”, a w postawie stojącej odśpiewały wszystkie zwrotki hymnu Polski. Chętnie uczestniczyły w rozmowie o sławnych Polakach, którzy rozsławili imię Polski w świecie. Obok nazwisk  Mikołaja Kopernika,  Fryderyka Szopena, Ignacego Jana Paderewskiego i Jana Pawła II, padały nazwiska Kamila Stocha, Adama Małysza, Agnieszki Radwańskiej czy Roberta Lewandowskiego. Po tak dużej dawce patriotyzmu przyszedł czas na zajęcia plastyczne nawiązujące do tematu lekcji. Dzieci podzielone na dwie grupy, wyklejały małymi karteczkami w kolorach flagi kontury Polski oraz sylwetkę orła białego w koronie.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kokardy narodowe.

Wydarzenie wpisało się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dęby na stulecie odzyskania niepodległości

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Tarnobrzega oraz Nadleśnictwa Nowa Dęba wczoraj posadzonych zostało 100 dębów na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W sadzeniu drzew uczestniczyły m.in. władze miasta, z pełniącym obowiązki prezydenta miasta Kamilem Kalinką, radni miejscy, członkowie Miejskiego Komitetu Obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akcję wspomagali również leśnicy. Na pamiątkę tego wydarzenia ustawiony został kamień, na którym usytuowano tablicę z tekstem: "Wdzięczni za bezcenny dar wolnej ojczyzny w 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przesłanie do przyszłych pokoleń, regionalnej pamięci i tradycji wspólnych działań Miasta Tarnobrzega i Nadleśnictwa Nowa Dęba".

Zasadzone drzewa to najbardziej powszechne w Polsce dęby szypułkowe. Osiągają wysokość ok. 40m i żyją nawet 1000 lat. Dąb szypułkowy to symbol siły, mocy, symbol długowieczności. 100 dębów rośnie dziś w tarnobrzeskim lesie Zwierzyniec.

Sadzenie drzew to jedno z pierwszych wydarzeń, jakie odbędą się w Tarnobrzegu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obsadzanie będzie kontynuowane 26 kwietnia, kiedy to kolejne drzewka zasadzi młodzież z tarnobrzeskich szkół.

Uczniowie „Rolnika” pamiętali o swoim patronie

13 kwietnia młodzież i grono pedagogiczne z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta wysłuchali na placu Bartosza Głowackiego montażu słowno–muzycznego poświęconego patronowi „Rolnika” – Bartoszowi Głowackiemu.

Dyrektor miejskiego muzeum dr hab. Tadeusz Zych przedstawił sylwetkę patrona szkoły, zwracając uwagę na jego odwagę i rozsądek, które mogą inspirować i stanowić wzór do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży. Uczeń Technikum Spedycji Jan Babiński przedstawił życiorys Bartosza Głowackiego, a uczennice Technikum Ekonomicznego recytowały wiersze. Natomiast chór Dzikowianie zaśpiewał hymn, Bartoszu Bartoszu, Bośmy Dzikowianie, Rotę, Oj na zielonym niżu.

Uroczystość wpisała się w miejski kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.