Kalendarz

Najbliższe wydarzenia

 • 28 października 2018 (niedziela)

  Wystawa "Tarnobrzeskie drogi do Niepodległej"

  Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na otwarcie wystawy pt. Tarnobrzeskie drogi do Niepodległej 1918–1920, przygotowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 28 października 2018 r., o godz. 17.00 w Muzeum-Zamku Tarnowskich w Dzikowie, Tarnobrzeg, ul. Sandomierska 27 Wernisażowi towarzyszyć będzie promocja bezpłatnego katalogu wystawy. Ekspozycja będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych od 28 października do końca grudnia 2018 roku. Serdecznie zapraszamy ! Dofinansowano z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA NA LATA 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.
 • 5 listopada 2018 (poniedziałek)

  Otwarcie wystawy „Niepokorna, Niepodległa..."

  W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka zaprasza, 5 listopada o godz. 18.00, na otwarcie wystawy „Niepokorna, Niepodległa…” oraz wykład prof. dr. hab. Janusza Ciska "Współpracownicy Józefa Piłsudskiego. Próba oceny". Kanwę ekspozycji stanowi literatura dotycząca wydarzeń z lat 1772 – 1918. Opracowania tematyczne, słowniki, wspomnienia to tylko niektóre z gatunków zawierających treści związane z tematem.  To literacka wędrówka od pierwszego rozbioru Polski przez Powstanie Kościuszkowskie, bitwę pod Somosierrą,  po dzień 11 listopada 1918 r. To też,  przypomnienie Tarnobrzeżan, których heroiczne czyny  podczas wielkich zrywów narodowościowych i walk pod obcymi sztandarami, zapisane zostały na kartach historii. Całość ekspozycji uzupełniają reprodukcje obrazów  ze scenami batalistycznymi oraz repliki broni białej i palnej. Przy realizacji wystawy wykorzystano księgozbiór Biblioteki oraz archiwalne numery Tygodnika Nadwiślańskiego. Wystawa będzie czynna do 28.12.2018 r. od poniedziałku do piątku w godz 10-17.
 • 21 listopada 2018 (Środa)

  XX-lecie kwartalnika społeczno-kulturalnego DZIKOVIA

  W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości swój jubileusz XX-lecia obchodzi kwartalnik społeczno-kulturalny DZIKOVIA, od początku, tj. od 1998 roku wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega. O kulisach powstania i redagowania pisma opowie jego pomysłodawca i redaktor naczelny, a jednocześnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, dr Adam Wójcik-Łużycki. Spotkanie będzie też okazją do przypomnienia dokonań TPT, najstarszej tarnobrzeskiej organizacji pozarządowej. Zaprezentowany zostanie premierowy nr 76 DZIKOVII, natomiast uczestnicy spotkania i sympatycy pisma będą mogli uzyskać wiele jego archiwalnych numerów.