Kalendarz

Najbliższe wydarzenia

 • 1 marca 2019 (piątek)

  Dzień Żołnierzy Niezłomnych

  Prezydent Miasta Tarnobrzega i Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zapraszają na uroczystości Dnia Żołnierzy Niezłomnych 1 marca 2019 r. godz. 15.30 - uroczyste nadanie rondu przy ulicy Sienkiewicza imienia "Młodzieżowego Ruchu Oporu", godz. 16.00 - Zamek Tarnowskich w Dzikowie - spotkanie członków Młodzieżowego Ruchu Oporu i ich rodzin, połączone z wykładem na temat historii tej organizacji.  
 • 1 marca 2019 (piątek)

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz 70-ta Rocznica śm. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. "Zapora"

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz 70-ta Rocznica śmierci cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" Program uroczystości - godz. 12.00: Pokaz "musztry paradnej" - plac Bartosza Głowackiego. Przemarsz na plac dr. A. Surowieckiego - pomnik "Zapory". Otwarcie uroczystości - Hymn państwowy. Modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. Wystąpienie przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej. Wystąpienie Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Wystąpienia zaproszonych gości. Część artystyczna - Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Wspólne odśpiewanie "Marszu Zaporczyków". Apel Pamięci. Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. Przejście na plac B. Głowackiego - II część "musztry paradnej". Zakończenie uroczystości. Organizatorem uroczystości jest Klub Gazety Polskiej w Tarnobrzegu. Pokaz "musztry paradnej" jest realizowany przez uczniów Niepublicznego Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ w Kielcach. Uczestnicy uroczystości mogą skorzystać z poczęstunku ciepłego gulaszu z dziczyzny, ufundowanego przez Polski Związek Łowiecki. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Tarnobrzega do uczestnictwa w uroczystości.
 • 2 marca 2019 (sobota)

  CIUCHOWY SWAP - III Edycja

  Każda z nas ma biżuterię , książki, płyty, bibeloty i ciuchy, które już się znudziły, są w nieodpowiednim stylu lub… rozmiarze. Zamień je na coś nowego, popraw sobie humor i przyczyń się do ochrony środowiska. Spędź z nami miło czas, poznaj nowych znajomych, porozmawiaj z nimi przy filiżance herbaty, kawy i "czegoś dobrego”. Zasady - ubrania muszą być odpowiednio przygotowane (czyste i zadbane). Eksponujemy je we własnym zakresie w pudłach, walizkach na wieszakach itp. Organizator zapewnia stoły, toaletki i wieszaki (ich ilość jest ograniczona). Wstęp wolny. O zajęciu stoiska decyduje kolejność przybycia. Imprezie towarzyszą goście - producenci naturalnych kawowych peelingów, mydła, producenci serów i czekolady oraz wyrobów spożywczych na bazie produktów lokalnych.
 • 15 marca 2019 (piątek)

  Wernisaż wystawy "Wojciech Wiącek chłop - działacz z Machowa"

  W związku z przypadającymi w tym roku rocznicami, 150 urodzin i 75 śmierci Wojciecha Wiącka, Rada Miasta Tarnobrzega ogłosiła rok 2019 Rokiem Wojciecha Wiącka. Życie Wojciecha Wiącka, wójta z Machowa, publicysty ludowego, propagatora oświaty rolniczej, senatora I kadencji w Senacie II RP, dowiodło jak wybitną był postacią. Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Michała Marczaka w Tarnobrzegu przygotowała wystawę „Wojciech Wiącek chłop - działacz z Machowa”, która prezentowana będzie w dniach od 18.03.2019 do 15.04.2019 roku. Eksponowane na wystawie dokumenty, rękopisy, listy, fotografie i publikacje doskonale ukazuję nietuzinkową osobowość „Kościuszki z Machowa”. Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz prywatnych Doroty Kozioł, Sławomira Stępaka i Stanisława Szweda. Serdecznie zapraszamy.
 • 15 marca 2019 (piątek)

  Wernisaż wystawy "Wojciech Wiącek chłop - działacz z Machowa"

  W związku z przypadającymi w tym roku rocznicami, 150 urodzin i 75 śmierci Wojciecha Wiącka, Rada Miasta Tarnobrzega ogłosiła rok 2019 Rokiem Wojciecha Wiącka. Życie Wojciecha Wiącka, wójta z Machowa, publicysty ludowego, propagatora oświaty rolniczej, senatora I kadencji w Senacie II RP, dowiodło jak wybitną był postacią. Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Michała Marczaka w Tarnobrzegu przygotowała wystawę „Wojciech Wiącek chłop - działacz z Machowa”, która prezentowana będzie w dniach od 18.03.2019 do 15.04.2019 roku. Eksponowane na wystawie dokumenty, rękopisy, listy, fotografie i publikacje doskonale ukazuję nietuzinkową osobowość „Kościuszki z Machowa”. Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz prywatnych Doroty Kozioł, Sławomira Stępaka i Stanisł
 • 15 marca 2019 (piątek)

  Spotkanie upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych

  W programie: 1. Część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkół katolickich. 2. Wystąpienie ks. dr. Jana Biedronia – proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. 3. Wykład dr. hab. Tadeusza Zycha Źródła patriotyzmu w postawach tarnobrzeskich żołnierzy niezłomnych. 4. Wykład pani doktor Zuzanny Kurtyki. 5. Rozstrzygnięcie konkursu poświęconego niezłomnym i wręczenie nagród. 6. Wystąpienie pana Dariusza Bożka – Prezydenta Miasta Tarnobrzega. 7. Słowo zakończenia i błogosławieństwo udzielone zebranym przez JE ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza.   Patronat nad spotkaniem sprawują: Pasterz Diecezji Sandomierskiej Jego Ekscelencja ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz Prezydent Miasta Tarnobrzega Pan Dariusz Bożek Pani Zuzanna Kurtyka Żona Prezesa IPN śp. dr. hab. Janusza Kurtyki
 • 16 marca 2019 (sobota)

  Przeprawowe Mistrzostwa H6

  Ostra rywalizacją w 6 godzinnym maratonie przeprawowym czyli Przeprawowe Mistrzostwa Pedders H6 w Tarnobrzegu . Już 16 marca w Tarnobrzegu spotka się ścisła czołówka Polskiej przeprawy która będzie rywalizować na kilkukilometrowej pętli naszpikowanej odcinkami specjalnymi. Załogi startują w trzech klasach No Limit, Adventure oraz Challenge . Lista startowa zapełniła się w ciągu 3 dni od otwarcia zapisów co samo przez się  pokazuje jak wielkim zainteresowaniem cieszy się ta impreza. Walka fullcontakt , masa adrenaliny i wspaniałe widowisko dla pasjonatów oraz kibiców . Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Tarnobrzeg  . Serdecznie zapraszamy
 • 20 marca 2019 (Środa)

  Dni Teatru

  Dni Teatru 2019 Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza Teatr uczy spojrzenia na drugiego człowieka, zrozumienia go, sprzyja wyzwalaniu emocji i je uszlachetnia. Znakomity aktor Wojciech Pszoniak powiedział, że: „Teatr jest magicznym miejscem podróży w głąb duszy człowieka i tego, co jest tajemnicą jego życia. Nie można teatru przeżywać z dystansem; teatr wymaga uczestnictwa”. Serdecznie zapraszamy do udziały w Dniach Teatru, które od kilku lat wpisują się w kalendarz kulturalny naszego miasta. W repertuarze znajdą się spektakle dla młodego widza a także dla dorosłych. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń, będzie wspaniałą okazją do spotkania się w licznym gronie miłośników teatru. Bardzo miło będzie nam gościć Państwa na tym wydarzeniu. Zapraszamy do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na spektakle w dniach: 20- 30 marca 2019
 • 21 marca 2019 (czwartek)

  Promocja książki Bogusława Szwedo "Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości"

  Bogusław Szwedo - dziennikarz, założyciel i prezes Radia Leliwa w Tarnobrzegu, autor 12 słowników biograficznych. W roku bieżącym, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicą powstania Biskupstwa Polowego, autor wydał kolejny słownik \"Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości\". Zawarł w nim 100 biogramów duszpasterzy ze wszystkich formacji wojskowych ostatnich stu lat. Na promocję słownika serdecznie zapraszamy, 21.03.2019 r. o godz. 18.00, do sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.
 • 22 marca 2019 (piątek)

  Warsztaty firanki lasowiackiej

  Warsztaty firanki lasowiackiej Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza wszystkich chętnych na kolejne warsztaty wycinanki z udziałem Barbary Sroczyńskiej poświęcone tym razem firance lasowiackiej. Wycinanka jest przejawem duchowej i artystycznej aspiracji ludzkiej. W polskiej tradycji ludowej wycinanka zaliczana jest do sztuki dekoratywnej stanowiącej istotny element zdobniczy izby wiejskiej, podkreślającej odrębność danej grupy etnograficznej. Warsztaty będą poprzedzone wykładem i prezentacją o wycinance. Uczestnicy warsztatów nauczą się, jak samodzielnie wykonać firankę lasowiacką z białego papieru. Warsztaty odbędą się w Muzeum - Zamek Tarnowskich w Dzikowie 22 marca 2019 roku w godz. 9:00-13:00. Prosimy zgłaszać grupy liczące max. 35 osób. Czas trwania warsztatów: 60 minut.