Aktualności

XX Jarmark Dominikański za nami

6 sierpnia 2018 (poniedziałek)

XX Jarmark Dominikański za nami. Było kolorowo, pachnąco i tanecznie. Ponad 100 wystawców z całej Polski prezentowało swoje wyroby rękodzielnicze. Wyroby unikalne i regionalne m.in. artykuły spożywcze jak również artystyczne, prezentujące rzeźbę, malarstwo, sztukę użytkową i ludową.

Za nami XX Jarmark Dominikański. Organizatorem sztandarowej miejskiej imprezy był Urząd Miasta Tarnobrzega. Przez dwa weekendowe dni (4-5 sierpnia) na Placu Bartosza Głowackiego mieszkańcy Tarnobrzega oraz turyści uczestniczyli w tym szczególnym wydarzeniu, na które zaprosił prezydent miasta. Wielu pozytywnych doznań życzyli mieszkańcom, otwierający jarmark zastępca prezydenta Kamil Kalinka oraz przeor klasztoru OO. Dominikanów o. Marek Grzelczak.

Wystawcy przygotowali mnóstwo atrakcyjnych towarów, smakowitych, jak i użytkowych, ozdabiających nasze domy. Nie brakowało również odzieży oraz zabawek dla dzieci. Autentyczni górale serwowali podhalańskie sery. Piekarze sprzedawali ogromne bochenki chleba, a pszczelarze raczyli nas miodem i wyrobami powstałymi na jego bazie. Podlasie kusiło pachnącymi, wędzonymi na miejscu, regionalnymi wędlinami. Na upalne chwile dobrze robił serwowany w wielu punktach kwas chlebowy. Nie sposób było spokojnie przejść obok słodkości wpisanych na listę regionalnych produktów Lubelszczyzny, aby nie pokusić się chociaż o spróbowanie. Niezwykle cieszy, że w Jarmarku wzięło udział kilkunastu wytwórców i rękodzielników z Tarnobrzega, którzy mogli zaprezentować swoją twórczość mieszkańcom. Wszyscy wystawcy otrzymali od organizatorów upominki i okolicznościowe dyplomy. Był to skromny gest podziękowania za wieloletnie uczestnictwo w imprezie.

Każdy, kto miał zamiar upiększyć swoje rodzinne gniazdo, mógł wrócić do domu wyposażony w niepowtarzalne i unikalne wyroby, m.in. artystycznie wykonaną rzeźbę, obrazy olejne, wyroby ze szkła i ceramiki, czy stare odrestaurowane zegary.

Dużą popularnością cieszyły się stragany z potrawami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Sokolnik, czy zespół „Ocicanki”. Można było rozsmakować się w lokalnych wyrobach kulinarnych, by potem uczestniczyć w wielu koncertach, które odbywały się na jarmarkowej scenie. Publiczności prezentowały się ludowe zespoły śpiewacze i zespoły folklorystyczne. Dla dzieci wystąpił również iluzjonista „Sebastiano”. Była też animacje dla dzieci, zabawy z bańkami mydlanymi oraz malowanie twarzy, wykonywane przez Basię Maj.

W sobotę na scenie podziwialiśmy:
- Zespół Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego,
- Wojtka akordeonistę z Grębowa,
- Miejską Orkiestrę Dętą z Tarnobrzega,
- Zespół „Lasowiacy” z Tarnobrzega,
- Zespół Śpiewaczy „Stalowianki” ze Stalów
Na koniec dnia zaprezentował się Zespół „Lesioki”, grający muzykę do tańca.

Natomiast w niedzielę wystąpili:
- Zespół Śpiewaczy Ocicanki z Ocic,
- Zespół Śpiewaczy Jagoda z Grębowa,
- Orkiestra Dęta z Dobrynina,
- Zespół obrzędowy Cyganianki z Cyganów,
- Kapela Jaśki z Grębowa.

Na zakończenie Jarmarku do radosnych pląsów porwała publiczność, doskonale wszystkim znana Kapela Czerniakowska. Zespół o długim rodowodzie zaprezentował repertuar folkloru warszawskiej ulicy. Mocnych i gorących wrażeń wzrokowych dostarczył pokaz w wykonaniu Teatru Ognia „Furion”.

Duże słowa podziękowania należą się pracownikom Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu, którzy wykonali ogromną pracę przy organizacji jarmarku. Podziękowania należą się również sponsorom imprezy, głównemu darczyńcy Zakładom Chemicznym Siarkopol, a także spółce Eco Tarnobrzeg, Pizzerii Quatro, Restauracji Italiana oraz stacji paliw „Moya”.

Powrót na listę aktualności