Aktualności

XIV Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy

12 wrzesnia 2018 (Środa)

11 września Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu był organizatorem XIV Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Artystyczne spotkanie odbywało się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Honorowy Patronat nad wydarzeniem przyjęli Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, pełniąca obowiązki Prezydenta Miasta Tarnobrzega Anna Pekár, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek.

Tegoroczna edycja zgromadziła 51 placówek z całego Podkarpacia. Inicjatywa pozwala na promocję sztuki osób niepełnosprawnych w wielu jej wymiarach, teatr, taniec, piosenka. Jest także okazją do integracji osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, pozwala na przełamanie krzywdzących stereotypów społecznych. Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz konkurs literacki. Podczas Przeglądu uczczono rocznicę 100 – lecia odzyskania Niepodległości recytacją wiersza „Niepodległość”, autorstwa wyróżnionego Pana Łukasza ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przysiekach.  Formuła Przeglądu nadana przez organizatorów związana była z czasem. Dyplomy, statuetki, scenografia oraz przedstawienie przygotowane przez gospodarzy we współpracy z dwoma innymi placówkami, Środowiskowym Domem Samopomocy w Baranowie Sandomierskim i Nowej Dębie, nawiązywało do tego motywu przewodniego. Zgodnie z nową formułą dotyczącą możliwości wspólnych integracyjnych prezentacji artystycznych, 16 placówek wystąpiło w 5 wspólnych przedstawieniach, a 35 prezentowało się indywidulanie. Występy podczas tegorocznej edycji zachwycały wrażliwością ale i humorem. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki, upominki.

Ważnym wydarzeniem Przeglądu jest przyznawanie przez społeczność tarnobrzeskiego ŚDS statuetek, „Ludzie Wielkiego Serca”. W tym roku statuetki otrzymali Pani Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Pani Małgorzata Dankowska Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Pani Anna Żarów Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, Pan Wacław Strojek Dyrektor Oddziału Banku PKO BP w Tarnobrzegu, Pan Adam Strumiński Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu, ks. Stanisław Bar Proboszcz Parafii p.w. Św. Barbary w Tarnobrzegu, Janusz Czyż Prezes Zarządu Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o., przedstawiciele Zielonej Budki w Mielcu.

Organizatorzy wspierani byli przez wielu wolontariuszy, w tym uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Tarnobrzegu z klasy o profilu pielęgniarsko-rehabilitacyjnym. Inicjatywa organizowana z ogromnym rozmachem wpisała się już na stałe w program artystyczny Miasta Tarnobrzega i całego województwa.

Powrót na listę aktualności