Aktualności

XIII Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2019

9 sierpnia 2019 (piątek)

W międzynarodowym XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2019 rywalizowali zawodnicy z Irlandii, Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi i Polski. Pierwszego dnia zawodów odbył się turniej drużynowy w którym startowało 19 drużyn podzielonych na cztery grupy.

 Turniej drużynowy:

1. Alena KANOVA / Boris TRAVNICEK SVK 1

2. Rafał LIS / Krzysztof ŻYŁKA POL 1

3. Jiri SUCHANEK / Petr SVATOS CZE

4. Mladen CIRIC / Borys STOILJKOVIC SRB 1

5-8. Maciej NALEPKA / Mariusz CZERWIOSKI POL 2

Colin JUDGE / Daniil USTINOV IRL / UKR

Igor LAVRENTJEV / Ivo MELKUS LTU / CZE

Grzegorz PAPIS / Mateusz ROGOWSKI POL 8

Kolejne dwa dni zawodów to rywalizacja w turnieju indywidualnym, gdzie zawodniczki i zawodnicy walczyli o podium w siedmiu klasach startowych.
W klasie Open Kobiet zwyciężyła wyraźnie Alena KANOVA reprezentantka Słowacji, pokonując wszystkie swoje przeciwniczki po 3:0.
Drugie miejsce zajęła Serbka Sonja BOGUNOVIC a trzecie Barbara ROMPA.

Klasa Open Kobiet
1. Alena KANOVA Słowacja

2. Sonja BOGUNOVIC Serbia

3. Barbara ROMPA Polska

4. Spomenka HABETINKOVA Czechy

5. Antonina ARSENOVA Rosja

W klasie 1 zawodników najbardziej poszkodowanych sprawnościowo zwyciężył po raz kolejny Rosjanin Dmitriy Lavrov przed Słowakiem Marianem KAMIEN
i Mateuszem WALSKIM z IKS JEZIORO Tarnobrzeg.
klasa 1

1. Dmitriy LAVROV Rosja

2. Marian KAMIEN Słowacja

3. Mateusz WALSKI Polska

W finale klasy 2 spotkali się ponownie tak jak bywało w poprzednich latach Czech Jiri SUCHANEK i Polak Rafał CZUPER.
Tym razem zwyciężył Rafał pokonując 3:1 (6, -4, 8, 7) swojego przeciwnika. Trzecie miejsce wywalczył Tomasz JAKIMCZUK pokonując 3:0 (9, 5, 3) Romana GUŁYKA z Ukrainy.

klasa 2
1. Rafał CZUPER Polska

2. Jiri SUCHANEK Czechy

3. Tomasz JAKIMCZUK Polska

4. Roman GULYK Ukraina

Finał klasy 3 to pojedynek reprezentanta Polski Macieja NALEPKI IKS jezioro Tarnobrzeg z Colinem JUDGE z Irlandii debiutującym w turnieju.
Irlandczyk po emocjonującym meczu pokonał Macieja 3:1 (-9, 8, 3, 8). Trzecie miejsce zajął Mariusz CZERWIŃSKI, który wygrał 3:0 (9, 3, 9) z Czechem Petrem SVATOS.

klasa 3
1. Colin JUDGE Irlandia

2. Maciej NALEPKA Polska

3. Mariusz CZERWIOSKI Polska

4. Petr SVATOS Czechy

W finale klasy 4 dochodzi do meczu Rafała LISA z Borisem TRAVNICEK ze Słowacji, w którym młodość wygrywa z doświadczeniem. Boris pokonuje 3:0 (8, 10, 5) Rafała. Trzecie miejsce zajmuje Michał CZUŁEK po zaciętym pojedynku wygrywa 3:2 (12, -4, -3, 7, 12) z Ilic NEBOJSA z Serbii.

klasa 4
1. Boris TRAVNICEK Słowacja

2. Rafał LIS Polska

3. Michał CZUŁEK Polska

4. Ilic NEBOJSA Serbia

Klasę 5 wygrywa Daniil USTINOV Ukraina (zrobił sobie prezent na 21 urodziny) pokonuje on po wyrównanym i zaciętym meczu 3 :2 (11, -7, 11, -8, 11) doświadczonego Sławomira PRZYBYSZA.

klasa 5
1. Daniil USTINOV Ukraina

2. Sławomir PRZYBYSZ Polska

A koniec zawodów rozegrano kategorię Open gdzie w jednym półfinale spotkali się Mariusz CZERWIŃSKI, który wcześniej pokonał 3:1 (9, 12, -8, 8) Rafała LISA oraz Irlandczyk Colin JUDGE, który 3:1 (8, -7, 6, 8) wygrał z Maciejem NALEPKĄ. Mecz półfinałowy to świetna gra Colina i zwycięstwo 3:0 (2, 7, 10) z Mariuszem.
W drugim półfinale tej kategorii spotkali się Słowak Boris TRAVNICEK i Czech Jiri SUCHANEK. Boris wcześniej pokonał Rafała CZUPERA 3:0 (6, 6, 16) a Jiri 3:0 (11, 4, 11) Alene KANOVA.


Drugi półfinał to kolejny zaciekły mecz na wysokim poziomie, w którym  3:2 (-8, 8, -5, 14, 6) TRAVNICEK ogrywa SUCHANKA.

Finał to mecz dwóch przyjaciół Colina JUDGE i Borisa TRAVNICEK mecz pięciosetowy, z którego zwycięsko wychodzi Irlandczyk pokonując 3:2 (6, -7, 8, -7, 6) Słowaka.
Trzecie miejsce zajmuje Jiri SUCHANEK po kolejnym pięciosetowym pojedynku 3:2 (-9, 1, -8, 5, 2) pokonuje Mariusza CZERWIŃSKIEGO.

klasa OPEN


1. Colin JUDGE Irlandia

2. Boris TRAVNICEK Słowacja

3. Jiri SUCHANEK Czechy

4. Mariusz CZERWIŃSKI Polska
 

Najlepszym zawodnikiem - Most Valuable Player XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2019 został Słowak Borisa TRAVNICEK.
Był rok 2014 Boris młody chłopiec wraz z tatą pojawił się w Tarnobrzegu. Już wtedy dało się zauważyć że ma rączkę do tenisa stołowego.
Szesnastolatek z Czech otrzymał wtedy wyróżnienie puchar i nagrodę dla zawodnika zagranicznego (odkryty talent).
Minęło 5 lat i co!? teraz wygrywa turniej drużynowy, jest najlepszy w klasie 4 i drugi w Open. Rozwija się doskonale jest 19 w rankingu światowym w klasie 4, pokonał wielu zawodników w Europie i Świecie. Reprezentuje teraz Słowację indywidualnie i w drużynie. Brawo Borys, gratulacje.
Najlepszym zawodnikiem zagranicznym - The best foreign player XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach - Tarnobrzeg 2019 został Irlandczyk Colin JUDGE.
Colin przyjechał z Irlandii przez Słowację by zadebiutować w zawodach w Tarnobrzegu. Mistrz Europy z 2017 roku wygrywa klasę 3, wygrywa Open jest 5-8 w drużynie (z Daniil USTINOV Ukraina), debiut wymarzony.
Podziwiam go, że mimo tak dużego „kalectwa” (brak prawej ręki i obu nóg) jeździ po Europie i Świecie i pokazuje wielu osobom, że można.
Sympatyczny młody facet z zielonej wyspy, gra świetnie (mimo kontrowersji w jego grze) jest już 14 w rankingu światowym i myślę, że zamiesza w klasie 3. Brawo Colin, gratulacje.

Trzymam kciuki we wrześniowych Mistrzostwa Europy w Helsingborg w Szwecji i życzę awansu na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020.
Dziękuje, że przyjechałaś do Tarnobrzega. Zapraszam Cię w 2020 roku i w kolejnych latach. Pozdrawiam Radek Zięba

Najlepszym zawodnikiem, który osiągał najlepsze wyniki w Tarnobrzegu w Turniejach w Tenisie Stołowym na Wózkach (lata 2007-2019) na 15 lecie IKS JEZIORO Tarnobrzeg został Rafał LIS, który jednym punktem wyprzedził Krzysztofa ŻYŁKĘ z IKS-u. W tym zawodach Rafał zajmuje drugie miejsce w turnieju drużynowym i drugie w klasie 4.

Powrót na listę aktualności