Aktualności

Wspólnie świętowaliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

4 maja 2018 (piątek)

"Witaj maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj…” Ta pieśń rozbrzmiewała 3 maja na pl. Bartosza Głowackiego podczas obchodzonego w Tarnobrzegu Narodowego Święta Trzeciego Maja.

Świętowanie w Tarnobrzegu 227 rocznicy uchwalenia "Konstytucji 3 Maja Obojga Narodów" rozpoczęła celebrowana w intencji Ojczyzny Msza św. Po mszy na placu Bartosza Głowackiego zebrali się kombatanci, przedstawiciele władz miasta, organizacji i instytucji miejskich oraz mieszkańcy, by wspólnie zamanifestować swoja patriotyczną postawę. Pod pomnikiem Bartosza Głowackiego złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Żywą lekcję historii, nawiązującą do czasu uchwalenia konstytucji, zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Stanisława Staszica. O wspólnej pracy dla Ojczyzny, bez podziałów mówił do zebranych pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Tarnobrzega Kamil Kalinka.

Powstanie ustawy zasadniczej z 3 maja 1791 roku to wzór myślenia o odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo. Troska o wspólne dobro – mówił podczas okolicznościowego przemówienia prezydent. W imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, niezależnie od dzielących różnic, pracujmy dla dobra naszej Ojczyzny. Pracujmy, tak jak zapisano w Konstytucji Trzeciego Maja, by na „błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć. Szukajmy wspólnie drogi zrozumienia, przezwyciężania uprzedzeń, pokoju i wolności, to ona będzie najlepszym dobrem i pracą dla Polski. Pozwoli umocnić pozycję kraju w świecie oraz da poczucie siły i wspólnoty. Takimi słowami prezydent miasta zwracał się do zebranych tego dnia na placu kapłanów, samorządowców, kombatantów, przedstawicieli przedsiębiorstw, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańców naszego miasta, harcerzy, strzelców i młodzieży szkolnej.

Wiązanki kwiatów złożone zostały również pod pomnikami Juliusza Tarnowskiego i mjr Hieronima Dekutowskiego na pl. Surowieckiego. Prezydent miasta Kamil Kalinka ponownie podziękował wszystkim przybyłym na uroczystości i patriotyczną postawę.

Tego dnia na pl. Bartosza Głowackiego rozpoczęła także „Tarnobrzeska Majówka”. Były występy sceniczne. Mieszkańcom zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta i Chór „Łapu-Capu”. Przed tarnobrzeżanami wystąpił również bard Jan Kondrak. Dla dzieci przygotowane były dmuchane zamki, a policja i straż udostępniła najmłodszym swoje pojazdy.

Wieczorem w Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich odbyło się patriotyczne karaoke, które jak co roku cieszyło się dużą popularnością mieszkańców.

Powrót na listę aktualności