Aktualności

Wspólne świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości

11 listopada 2017 (sobota)

„Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości! (…)”
Józef Piłsudski

Tarnobrzeżanie wspólnie świętowali Narodowy Dzień Niepodległości, podczas uroczystości, które rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele OO. Dominikanów koncelebrowana przez kapłanów z tarnobrzeskich parafii. Na modlitewnym spotkaniu przed cudownym obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej zgromadzili się kombatanci, żołnierze, samorządowcy, przedstawiciele grup zawodowych, stowarzyszeń i organizacji, strzelcy, harcerze, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta.

Po uroczystej mszy na placu Bartosza Głowackiego miały miejsce wydarzenia patriotyczne, które rozpoczął Prezydent Miasta. „Symboliczna data 11 listopada, to święto, które łączy wszystkich Polaków, łączy nas zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości. Spotkaliśmy się tutaj w sercu Naszego Miasta pełni troski o dzień dzisiejszy i przyszłość kraju, ale też gotowi na wspólne działanie dla dobra wszystkich mieszkańców, gotowi na radosne świętowanie. 

A świętując Narodowy Dzień Niepodległości, nie zapominajmy o  bohaterach, którzy oddali swoje życie, zdrowie i majątek walcząc o wolność i niepodległość naszego kraju. Podtrzymywanie tej pamięci poprzez udział w takich, jak dziś wydarzeniach, niech będzie, szczególnie dla Was młodzi tarnobrzeżanie, lekcją patriotyzmu i współodpowiedzialności za przyszłość Polski.” - mówił w okolicznościowym wystąpieniu Grzegorz Kiełb.

Prezydent złożył też wszystkim mieszkańcom miasta życzenia „Mądrego używania daru wolności, prawdy i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów. By słowo „niepodległość” jednoznacznie kojarzyło się Państwu ze spokojem, szczęściem i trwałością. Wolnym krajem – wolnych ludzi!”.

Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli niepodległościową prezentację artystyczną w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II, po której delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, a na zakończenie oficjalnej części uroczystości hołd oddały poczty sztandarowe.

Wartę honorową przy Pomniku wystawili: żołnierze 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, harcerze Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Tarnobrzegu, członkowie grupy rekonstrukcyjnej.

Na tę radosną okazję przygotowany został również program artystyczny, w którym wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta z koncertem Pieśni Żołnierskich i Legionowych, laureaci I-ego Międzyprzedszkolnego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Dla Niepodległej” – najmłodsi mieszkańcy miasta - przedszkolaki z Katolickiego Przedszkola im. Św. Józefa, laureatki VII Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowanego przez Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica – Natalia Ciecierska z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego oraz Karolina Szewc z Gimnazjum nr 3, harcerze wykonujący harcerskie piosenki przy akompaniamencie gitary, a uczniowie z klasy III mundurowej „Górnika” wystąpili w pokazie musztry paradnej.

Dla uczestników obchodów Święta Niepodległości przygotowany został również gorący posiłek - wojskowa grochówka.

Odświętnie i uroczyście wyglądał w tym wyjątkowym dniu centralny plac miasta. Zdobiły go m.in. biało-czerwone barwy narodowe – wpięte w poły kokardy narodowe i powiewające na wietrze chorągiewki. Otrzymali je od organizatorów mieszkańcy miasta uczestniczący w święcie.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości prezydent Grzegorz Kiełb wspólnie z Urszulą Rzeszut skarbnikiem miasta i sekretarzem Przemysławem Rękasem zapalił znicze i złożył wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających zasłużonych polskich patriotów z regionu tarnobrzeskiego.

Obchody święta uatrakcyjniły imprezy towarzyszące. W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się koncert „Najpiękniejsza jest muzyka polska” w wykonaniu uczniów z Zespołu Ponadgimnazjalnego Szkoły Muzycznej z Kielc. W Parku Dzikowskim harcerze przedstawili inscenizację historyczną „Droga do Niepodległej”, a na Zamku Tarnowskich zaproszono do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. W dniu 11 listopada nieodpłatnie można było zwiedzać piękne wnętrzna Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Powrót na listę aktualności