Aktualności

W Tarnobrzegu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2018 (piątek)

Uroczystości związane z obchodami polskiego święta państwowego - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – odbywającego się corocznie 1 marca, miały miejsce w naszym mieście. Wydarzenia poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia odbyły się w budynku dawnego Gimnazjum nr 3, gdzie zaproszeni goście obejrzeli przygotowany przez młodzież program artystyczny. Wśród  zaproszonych gości uczestniczących w obchodach był pułkownik Józef Dąbrowski z koła nr 13 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Józefa Sarny.

Następnie pod  obeliskiem upamiętniającym Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” przedstawiciele władz i rady miasta, uczestnicy uroczystych obchodów zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 10 im. Janusza Korczaka z oddziałami gimnazjalnym oraz tarnobrzeżanie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy asyście honorowej żołnierzy z jednostki wojskowej w Nowej Dębie.

Popołudniu złożono kwiaty i zapalono znicze również przed popiersiem Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na Pl. Antoniego Surowieckiego. Ta uroczystość poprzedziła spotkanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w zamku Tarnowskich, na które zaprosili mieszkańców miasta -dyrekcja Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i Fundacja im. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.  

Z tej okazji warto przypomnieć o rocznicy, jaka przypada w 2018 roku. Jest to 100-na rocznica urodzin majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Urodził się on 24 września 1918 r. w Tarnobrzegu. Harcerz, członek Sodalicji Mariańskiej. Ochotnik wojny obronnej 1939 r. W marcu 1943 r. zaprzysiężony jako cichociemny przyjął pseudonim "Zapora" i "Odra". Dowodząc zgrupowaniem partyzanckim przeprowadził kilkadziesiąt akcji przeciwko wojskom NKWD i armii podległej rządowi lubelskiemu. Zatrzymany 16 września 1947 roku. Po okrutnym śledztwie, 7 marca 1949 roku, został stracony. Ciało wrzucono do zbiorowej bezimiennej mogiły. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono w 2012 roku w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Powrót na listę aktualności