Aktualności

W Tarnobrzegu świętowano "Dzień Działkowca"

11 wrzesnia 2017 (poniedziałek)

W niedzielę 10 września tarnobrzeski plac Bartosza Głowackiego wypełnił się straganami z dorodnymi warzywami i owocami oraz regionalnym jedzeniem. W tym dniu obchodzony był bowiem Dzień Działkowca, połączony z jubileuszem 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Impreza zorganizowana przez Delegaturę w Tarnobrzegu Okręgowego Zarządu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców przyciągnęła na tarnobrzeski Rynek wielu działkowców i mieszkańców miasta.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Były stoiska z miodami, wikliną, rękodziełem. Zasięgnąć można było bezpłatnych porad na temat projektowania ogrodów, czy zakupić różnorodne rośliny ozdobne i użytkowe. Podziwiać można było także malarstwo inspirowane kwiatami. Ogromną popularnością cieszyły się stoiska z potrawami regionalnymi, które przygotowane zostały przez Stowarzyszenie Ocice, zespoły śpiewacze „Jarzębina” z Krawców i „Perełki” z Żupawy. Pod hasłem „Zasmakuj w produktach lokalnych” swoje potrawy serwowało Koło Gospodyń Wiejskich z Sokolnik, Gorzyc, Motycza Poduchownego oraz ze Stowarzyszenia „Zielone Zalesie” z Zalesia Gorzyckiego. Spektakularnym wydarzeniem, którego świadkami byliśmy w niedzielne popołudnie było przyrządzenie na ogromnej patelni 350 litrów „Gulaszu Gorzyckiego”. Przysmakiem tym zajadali się wszyscy przybyli na uroczystość mieszkańcy. Smakowitą potrawę przygotowali profesjonalni kucharze: Piotr Łępa i Zenon Durda z restauracji „Wół w Centrum”, Łukasz Budziło z Tawerny „Bocianówka”, Maciej Janczy z restauracji Manuka w Mielcu, Marek Łukasiewicz z restauracji „Patio” w Tarnobrzegu oraz Krzysztof Józef  Rożek z Eko Gospodarstwa.

Zebrane w tym roku plony prezentowały poszczególne tarnobrzeskie ogrody działkowe: Siarkopol, Wymysłów, Związkowiec, Mokrzyszów, Kamionka i Nadole. Wśród zaproszonych ogrodów spoza miasta zagościł również ROD „Raj” z Gorzyc, który tradycyjnie przybył także z gołębiami hodowanymi w swoim ogrodzie. Dodać należy, że po zakończonej uroczystości podziwiane przez wszystkich warzywa i owoce przekazane zostały do Hospicjum im. Ojca Pio w Tarnobrzegu.

Oprócz władz okręgowych PZD w barwnej imprezie uczestniczył także prezydent miasta Grzegorz Kiełb, starosta powiatu Paweł Bartoszek oraz miejscy radni. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe: „Perełki” z Żupawy, „Jarzębina” z Krawców – wraz z sekretarz gminy Grębów Lidią Jurek oraz „Ocicanki”, które zaprezentowały, wyróżnione podczas wojewódzkiego przeglądu twórczości ludowej w Sędziszowie Małopolskim, przedstawienie pn. „Ocepiny”.

Uroczystość stała się jednocześnie okazją do nagrodzenia wyróżniających się działek i ogrodów, a także uhonorowania poszczególnych działkowców za swoją działalność na rzecz idei rozwoju ogrodów działkowych. Tego dnia wręczono sześć odznaczeń Polskiego Związku Działkowców – złotych odznak PZD. Otrzymali je: Sławomira Olszewska ROD Kamionka, Stanisław Bożek ROD Kamionka, Jan Martyniuk ROD Mokrzyszów, Agnieszka Stoczek ROD Związkowiec, Maria Ozimek ROD Związkowiec oraz Zbigniew Jamroży ROD Związkowiec. Działkowców wyróżniono także odznaką za Zasługi dla PZD. To najwyższe odznaczenie Stowarzyszenia, Odznaczeni nią zostali: Stanisława Dzikowska ROD Nadole, Adam Dzikowski ROD Nadole, Stanisław Olszewski ROD Związkowiec, Józef Duma ROD Związkowiec, Stanisław Trybus ROD Związkowiec, Stanisław Paź ROD Związkowiec oraz Andrzej Krasuski ROD Siarkopol.

Poznaliśmy także laureatów konkursów ogłoszonych przez Okręgowy Zarząd Podkarpacki, Prezydenta Miasta Tarnobrzega i Starostę Powiatu Tarnobrzeskiego. W gronie laureatów w Konkursie Okręgowym na Wzorową Działkę  w 2017 r., organizowanym przez Okręgowy Zarząd Podkarpacki, znaleźli się: Maria i Jan Kiełb ROD „Krokus” w Stalowej Woli, Krystyna i Ryszard Piskała ROD Nadole w Tarnobrzegu, Zofia i Józef Leśniowscy ROD „Hutnik II” w Stalowej Woli, Jadwiga i Józef Sibiga ROD „Posanie” w Stalowej Woli, Agata i Grzegorz Dobrasiewicz ROD Związkowiec w Tarnobrzegu, Aneta i Andrzej Hynowscy  ROD „Wisan” w Skopaniu.

W konkursie Wzorowa Działka 2017 roku o Puchar Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego zwyciężyła działka Włodzimierza Mokszyszewskiego z ROD Raj Gorzyce. Natomiast w konkursie Wzorowa Działka Użytkowa w 2017 roku o Puchar Prezydenta Miasta Tarnobrzega za najlepszą uznana została działka uprawiana przez Przemysława Zygmunta z ROD Mokrzyszów. Natomiast w konkursie Wzorowa Działka Rekreacyjna w 2017 roku o Puchar Prezydenta Miasta Tarnobrzega pierwsze miejsce zajęła działka Leszka Ogorzałka z ROD Wymysłów.

Doceniając pracę i wysiłek przy zakładaniu działki prezydent miasta postanowił przyznać nagrodę specjalną w kategorii „Najlepsza metamorfoza działki”. W tej kategorii nagrodzono młodych i ambitnych działkowiczów: Małgorzatę i Tomasza Skowronów z ROD Związkowiec oraz Martę i Sylwestra Kopałów z ROD Siarkopol.

Podobnie jak w poprzednim, także i w tym roku prezydent miasta ogłosił konkurs na wzorowy ogród znajdujący się w Tarnobrzegu. Ogrodem tym okazał się ROD Siarkopol. Wyróżnione w tym konkursie ogrody otrzymały od prezydenta nagrody pieniężne.

Wszystkim wyróżnionym i odznaczonym serdecznie gratulujemy, a działkowcom z Tarnobrzega życzymy przyjemnego wypoczynku na swoich działkach i satysfakcji z ich uprawiania.

Powrót na listę aktualności