Aktualności

W Tarnobrzegu „Młodzież Zapobiega Pożarom”

6 kwietnia 2018 (piątek)

5 kwietnia 2018 roku w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega Zamku Tarnowskich odbyły się Eliminacje Miejskie 41 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – turniej odbywa się nieprzerwanie od 1977 roku.

Organizatorami turnieju są: Zarząd Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Tarnobrzegu, KM PSP w Tarnobrzegu, Gmina Tarnobrzeg, turniej wspierają WORD w Tarnobrzegu oraz Lasy Państwowe. Celem zawodów jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie: ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej oraz historia pożarnictwa.

Do zmagań przystąpiło 30 uczestników z 15 palcówek oświatowych miasta Tarnobrzega. Dzieci i młodzież rywalizowały w trzech grupach wiekowych,  pierwszym etapem był test pisemny składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru następnie uczestnicy z najwyższa liczbą punktów odpowiadali w finale ustnym każdy na 4 pytania oceniane w skali 0-3 punkty. Odpowiedzi oceniała komisja której przewodniczył jak co roku mł. bryg. Bogusław Opala z KM PSP w Tarnobrzegu. Warto wspomnieć że dla brygadiera był to 30 kolejny turniej który przeprowadzał w Tarnobrzegu.

W kategorii I klasy 1-6 szkół podstawowych 1 miejsce zajął Kacper Szymański z Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu,  miejsce 2 zajęła Karolina Zioło a 3 Martyna Motyka obie finalistki z Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnobrzegu. W grupie II klas 7 SP, 2 i 3 oddziałów gimnazjalnych 1 miejsce zajął Mateusz Pałacha z Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu, 2 miejsce zajęła Małgorzata Ziętek a 3 Tomasz Kawalec oboje z oddziałów gimnazjalnych Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu.

W grupie III najstarszej obejmującej szkoły ponadgimnazjalne 1 miejsce zajął Michał Ramus z Zespołu Szkol im. Ks. Staszica w Tarnobrzegu „Górnik” miejsce 2 Adam Ziętek a 3 Mikołaj Duda obaj z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tarnobrzegu „Budowlanka”.

Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować miasto Tarnobrzeg na eliminacjach wojewódzkich które odbędą się 18 maja w Strzyżowie. Każdy z uczestników tego trudnego turnieju otrzymał upominki a finaliści nagrody rzeczowe których sponsorami byli Gmina Tarnobrzeg, WORD Tarnobrzeg oraz Lasy Państwowe. W podsumowaniu uczestniczyli: dh Edward Szlichta – Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Rzeszowie, Przemysław Rękas – Sekretarz Miasta Tarnobrzega, Marek Ożga p.o. Dyrektor WORD Tarnobrzeg. Wyróżniono maskotkami i kartami pamięci najmłodszych uczestników którymi byli Karolina Zioło i Kacper Szymanski oboje z roku 2006.

Na zakończenie partnerom uczestnikom i opiekunom podziękował dh Wojciech Zioło przekazując również czujniki tlenku węgla w ramach akcji „Tarnobrzeg mówi NIE tlenkowi węgla”  przypominając jednocześnie że okres grzewczy się kończy ale to wcale nie oznacza że zagrożenie z strony CO mija  ponieważ on występuje cały czas. Komendant przestrzegał również i apelował do uczestników o niewypalania suchych traw bo czynność ta jest zabroniona prawem i niebezpieczne ze względu na możliwość utraty życia zdrowia ludzi, zwierząt oraz niejednokrotnie duże straty w mieniu.

Powrót na listę aktualności