Aktualności

W Sobowie na masztach zawisły flagi Tarnobrzega i Polski

4 maja 2018 (piątek)

2 maja mieszkańcy Sobowa wraz z p.o Prezydenta Miasta Kamilem Kalinką uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny która była sprawowana przez księdza proboszcza Andrzeja Maczugę. Następnie udano się pod pomnik symbolizujący odzyskanie przez Polskę niepodległości. Od tego dnia przy pomniku znajdują się dwa maszty flagowe, na których wisi flaga miasta Tarnobrzega oraz wciągnięta w dniu flagi polska biało czerwona.

Maszty zostały zakupione przez Kamila Kalinkę i Jacentego Zioło. W uroczystości wspólnie z Prezydentem uczestniczył ksiądz proboszcz, mieszkańcy osiedla, uczniowie szkoły podstawowej wraz z dyrektorem, sportowcy, zarząd osiedla, oraz służby mundurowe: druhowie z OSP Sobów, policjanci i harcerze.

W maju 1919 roku - pierwszego w wolnej Polsce - wzniesiono w Sobowie pomnik dla wolnych obywateli. Został on przeniesiony na skwer koło kościoła - w centrum Sobowa - w 1989 roku. To kamienny obelisk umieszczony na niewielkim nasypie, zwieńczony orłem w koronie, u którego nóg widnieją zerwane łańcuchy. Inskrypcja na cokole informuje, że pomnik postawiła dla swych wolnych obywateli Sobowska Gromada.

Jak wspomniał prezydent tegoroczny jubileusz odzyskania niepodległości jest doskonała okazją do odnowienia pomnika. Renowacja zaplanowana została jeszcze w roku obecnym, do dnia 11 listopada.

Powrót na listę aktualności