Aktualności

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

13 wrzesnia 2021 (poniedziałek)

Symbolicznie, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, władze miasta oddały hołd poległemu 13 września 1939 roku obrońcy Tarnobrzega, porucznikowi Józefowi Sarnie. Prezydent poinformował o modernizacji pomnika bohatera.

Wraz z reprezentantami Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, w towarzystwie naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega, Tomasza Krawczuka prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek stanął dziś na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu, by oddać hołd poległemu w pierwszych dniach wojny bohaterskiemu obrońcy miasta. Na grobie por. Józefa Sarny złożono wieniec, zapalono znicze. Symboliczny znicz zapalono też przy obelisku na osiedlu Skalna Góra upamiętniającym walki obronne, którymi por. Sarna dowodził i w których poległ, tam właśnie, na wiślanej skarpie, dokładnie 13 września 1939 roku.

Władze miasta, mieszkańcy Tarnobrzega poprzez symbole, kwiaty, znicze dają wyraz, że pamiętają o ważnych wydarzeniach, o ludziach, którzy tworzyli historię naszego miasta. Jak jednak zaznaczył prezydent, wadze miasta troskę o podtrzymywanie pamięci wyrażają jeszcze w inny sposób. – Rusza remont tego pomnika, obelisku poświęconego pamięci porucznika Sarny. Prace, w zakresie których, mi.in. oczyszczenie kamienia, obłożenie jego podstawy granitem, czy wymiana tablicy w całości sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Miasto z kolei, podobnie jak to było z pomnikiem Jędrusiów, zadba o otoczenie. Nasze wyjazdy do Warszawy przynoszą wymierne efekty na różnych płaszczyznach. Oczywiście najważniejsze, że udaje się pozyskać dofinansowania do remontów dróg, do inwestycji, ale równie ważna jest troska o ślady przeszłości. Cieszy, że udało się nawiązać tak dobrą współpracę z IPN. Liczę, że będą dalsze jej efekty – mówi prezydent Dariusz Bożek.  

Powrót na listę aktualności