Aktualności

Uczniowie z Prymasówki pod słonecznym niebem Malagi

16 maja 2017 (wtorek)

Wspaniałą sprawą jest, kiedy zdobywaniu wiedzy i umiejętności towarzyszą nie tylko profesjonalni nauczyciele ale również wyjątkowe plenery. 6 maja 2017 roku 20 uczniów klas trzecich technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu, z opiekunami Marzeną Woźniak-Paul i Dominiką Zajczyk, rozpoczęło dwutygodniowe praktyki zawodowe w Maladze, andaluzyjskim mieście położnym w południowej Hiszpanii. Odbycie przez młodzież zagranicznych praktyk jest możliwe dzięki realizacji projektu "Zagraniczne praktyki zawodowe to lepsza przyszłość" w ramach programu Erasmus +, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Lot z Warszawy do Malagi trwał ok. 4 godzin. Po zakwaterowaniu odbyło się spotkanie z tutorem - opiekunem z ramienia organizacji partnerskiej TRIBEKA Magdaleną Pieczarką, która podczas spotkania dokonała prezentacji członków biura oraz udzieliła pierwszych najważniejszych informacji nt. miejsca pobytu i realizacji praktyk. Prezentacja multumedialna poświęcona Maladze zachęciła wszystkich do jak najszybszego poznania miasta. Przewodnikiem został Ivo z Bułgarii. Już pierwszego dnia pobytu, w niedzielę,  stażyści z opiekunami zwiedzili okolice swojego tymczasowego zamieszkania: Plaza de la Constitucion, Renesansową Katedrę, miejsce urodzenia wybitnego malarza Pablo Picasso oraz poświęcone jego twórczości i życiu muzeum, następnie Teatr Romano, który jak się okazało mogą podziwiać ze swoich okien. Podczas pierwszego spaceru trafili również na piękną plażę Malaguela położoną zaledwie kilkaset metrów od miejsca zakwaterowania. Słońce, wysokie temperatury, egzotyczna przyroda, sprawiły, że wszystkim udzielił się dobry nastrój.

W pierwszym dniu praktyk uczniowie, wraz z przydzielonymi opiekunami, udali się w grupach do swoich miejsc staży (Residencia Universitaria Teatinos, Mendoza Y Palomo, Taberna El Mentidero, Residencia Universitaria Religiosas De Maria Immaculada, Ilunion Hotels Malaga). Będą tam poznawać rutynowe obowiązki pracowników, nauczą się zasad obowiązujących  w ich miejscach pracy, poznają produkty i tajniki kuchni hiszpańskiej, zwłaszcza andaluzyjskiej, a także metody przyrządzania i serwowania potraw oraz szczegóły dotyczące obsługi gości restauracyjnych. Ważnym elementem stażu jest nauka komunikacji z personelem i gośćmi, przede wszystkim w języku angielskim i hiszpańskim.

Już pierwsze dni pobytu wskazały, że będzie to czas ciekawych doświadczeń zawodowych oraz związanych z kulturą i życiem codziennym mieszkańców południowej Hiszpanii.

Powrót na listę aktualności