Aktualności

Tarnobrzeski akcent w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej

11 czerwca 2018 (poniedziałek)

Dwa temu Zespół Szkół Społecznych nr 1 w Tarnobrzegu (popularnie nazywany „Hetmanem”) wziął udział w I edycji największej w Polsce akcji czytelniczej organizowanej pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.  Zainicjowana przez szkołę w mieście akcja czytelnicza okazała się sukcesem. Udział w kolejnych odsłonach tej wspaniałej i mądrej inicjatywy był więc oczywistością.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem ogólnopolskiego wydarzenia jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, a patronuje mu m.in. Biblioteka  Narodowa. Akcja ma za zadanie promować czytanie dla przyjemności, w miłej atmosferze, w gronie rówieśników, z nauczycielami i rodzicami. Kontakt z książką ma się kojarzyć z przyjemnością. Chodzi również o walkę z krzywdzącym stereotypem, że młodzież bardzo mało czyta.

Organizacja wydarzenia jest prosta. W całej Polsce w określonym terminie, o tej samej godzinie spotykają się miłośnicy czytania - uczniowie, nauczyciele, rodzice… - i w przyjemnej atmosferze spędzają czas z ulubioną książką. W ubiegłym roku padł rekord czytania – akcja zgromadziła 450 tysięcy uczniów z ponad 2300 szkół i bibliotek. W tym roku należy przewidywać, że rekord zostanie pobity po raz kolejny, a Tarnobrzeg będzie miał w tym swój udział!

8 czerwca 2018 r., punktualnie o godzinie 10:00 w całym kraju dzieci, młodzież, dorośli pochylili głowy nad ulubionymi książkami. Grupka ok. 120 osób z „Hetmana” w barwnym korowodzie opuściła przed godziną dziesiąta mury szkoły przy ulicy Dominikańskiej i udała się z książkami, kocykami, ręcznikami na Plac Bartosza Głowackiego, gdzie przez godzinę na powietrzu, w miłej atmosferze zażywała rozkoszy czytania.

Szkolnej akcji czytelniczej towarzyszył również konkurs zorganizowany przez Sejmik Uczniowski na selfie z książką. Nadesłane prace zostały wyeksponowane na jednej z tablic w budynku szkoły. Wszystkie zadziwiają pomysłowością, więc pewnie bardzo trudno będzie wyłonić zwycięzcę.

Powrót na listę aktualności