Aktualności

Tarnobrzeg w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

2 sierpnia 2018 (czwartek)

Najważniejsza jest pamięć … mówiła pełniąca obowiązki Prezydenta Miasta Tarnobrzega Anna Pekár dziękując uczestnikom uroczystej zbiórki zorganizowanej w 74. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która odbyła się 1 sierpnia na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu.

Tarnobrzeżanie spotkali się dokładnie o godz. 17.00 w „godzinę W” rozpoczynającą Powstanie, by oddać hołd i uczcić pamięć tych, których celem było żyć w wolnym kraju. Tuż po wybrzmieniu syren, których dźwięk sygnalizował rozpoczęcie zrywu, rozpoczęły się rocznicowe uroczystości. Wzięli w nich udział kombatanci, delegacje strzelców i harcerzy, przedstawiciele samorządu lokalnego. Uroczystość była okazją by przypomnieć o mieszkańcach naszego miasta, którzy ruszyli na pomoc walczącej Warszawie. W okolicznościowym wystąpieniu Dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych wspomniał m.in. Halinę Bojarską ps. „Natalia”, córkę dzikowskiego archiwisty Michała Marczaka.

Oprawę artystyczną wydarzenia przygotowali aktorzy z Młodzieżowego Teatru Amatorskiego działającego przy Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem pamięci poległym w I i II wojnie światowej złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów, zapalono znicze  i oddano honory sztandarami.

Powrót na listę aktualności