Aktualności

Światowe Dni Książki w "Górniku"

25 kwietnia 2018 (Środa)

Czytanie to nie tylko umiejętność odcyfrowania pojedynczych słów. To cud, nad którym rzadko się zastanawiamy. Coraz częściej sztukę czytania zastępuje sztuka oglądania. Bez wglądu na formę papierową bądź elektroniczną książka wprowadza na drogę wartości i buduje nasze człowieczeństwo.

Wartość kontaktu z literaturą była tematem V Szkolnego Seminarium pt. E-book zamiast Facebook, jakie odbyło się w dniu 24 kwietnia w tarnobrzeskim "Górniku". Prelegentami były: Aneta Sajda nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół. im. ks. St. Staszica, Marta Król z Biblioteki Pedagogicznej oraz Grzegorz Środa. Oprawę artystyczną w sposób brawurowy zapewnili uczniowie z klasy 2 b LO Patrycja Ślęzak, Bartosz Pietrzykowski oraz Sebastian Matusik.

Zgromadzona młodzież miała okazję poszerzyć wiedzę na temat obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, wpływu czytania na ogólny rozwój człowieka i jakość jego życia, możliwości korzystania z zasobów tradycyjnych i elektronicznych bibliotek, w tym ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Szczególne wrażenie wywarło wystąpienie znanego tarnobrzeskiego plastyka, ilustratora książek i twórcy komiksów, który przybliżył tajniki tworzenia okładek i ilustracji. Tegoroczne seminarium  wpisało się w realizowany przez Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W nawiązaniu do długoletniej tradycji Światowego Dnia Książki, tj. wzajemnego obdarowywania się tego dnia książką i czerwoną różą, która jest symbolem tego dnia, młodzież biorąca udział w obchodach otrzymała wybraną przez siebie książkę, a prelegenci różę.

Powrót na listę aktualności