Aktualności

Prezentacja tarnobrzeskiego szlaku żydowskiego

24 stycznia 2018 (Środa)

W Tarnobrzegu 23 stycznia zainaugurowano X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci O Ofiarach Holokaustu Na Podkarpaciu pod Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. W ramach obchodów w Zamku Tarnowskich zaprezentowana została koncepcja utworzenia szlaku żydowskiego w naszym mieście. Pomysł przedstawiony został przez Tadeusza Zycha dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Prezentację poszczególnych punktów szlaku, poprzedziła prelekcja dra Zycha o historii Żydów w Tarnobrzegu i miejscach znaczących dla licznej niegdyś społeczności naszego miasta. Przebieg szlaku został przedstawiony w formie prezentacji ilustrowanej licznymi zdjęciami. Przywołane zostały również, często niezwykle dramatyczne, życiorysy osób związanych z omawianymi miejscami i obiektami.

Przy obiektach, które znajdą się na projektowanym szlaku, zamontowane będą tabliczki z informacjami w dwóch językach, polskim i angielskim. A sam szlak stanowił będzie kolejną atrakcję turystyczną naszego miasta, ukazującą, nieco zapomnianą, historię tarnobrzeskich Żydów i samego Tarnobrzega. Prezydent Grzegorz Kiełb zadeklarował wsparcie w realizacji projektu.

W ramach dnia pamięci, tego samego dnia, w Tarnobrzegu odbył się również wykład dra Tadeusza Zycha. W sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej przytoczona została historia sąsiedztwa polsko-żydowskiego w historii miasta. Zebrani w bibliotece mieszkańcy obejrzeli także spektakl pt.: „Kadisz” w wykonaniu Andrzeja Wilgosza.

Uczestniczący w uroczystościach mieszkańcy odmówili również modlitwę w intencji zamordowanych Żydów w Ohelu na tarnobrzeskim kirkucie. Do wspólnej modlitwy zachęcał ks. Adam Marek.

Powrót na listę aktualności