Aktualności

Podróż w czasie u boku Sarmaty

8 wrzesnia 2017 (piątek)

Taką atrakcję zapewniają członkowie grupy rekonstrukcji historycznych „Sarmata”. To  agencja założona przez pasjonatów, którzy swoją historyczną wiedzę przekazują zakładając szlacheckie kontusze, czapy z piórami, karabele i szable. Swoje pokazy przygotowują z ogromnym zaangażowaniem dbając o każdy szczegół ubioru, broni, całego oprzyrządowania, zgodny z dostępnymi, różnorodnymi przekazami ikonograficznymi.

Podczas XXIII Pikniku Rodzinnego – Familiada tarnobrzeżanie mieli możliwość udziału w plenerowym widowisku przygotowanym przez grupę „Sarmata”. Dostarczył on sporo emocji i ogromną dawkę humoru. Były pokazy różnego rodzaju ubioru szlacheckiego, prezentacja możliwości strzelniczych XVII-wiecznej broni palnej, konkursy dla dorosłych i dzieci z użyciem szabli i szpady. Nie zabrakło również spektakularnego pojedynku na szablę o białogłowę.

Takie pokazy, to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim żywa lekcja historii, którą członkowie grupy chcą kontynuować poprzez organizację zajęć o takim charakterze dla uczniów klas IV i V szkoły podstawowej. Przestrzenią do spotkań z młodzieżą będą sale Zamku Dzikowskiego. Podczas lekcji historii, zgodnych z nową z podstawą programową, uczniowie będą mogli uczyć się m.in. o szesnasto i siedemnastowiecznym okresie w historii Polski. Nie zabraknie oczywiście wiedzy o lokalnej historii, dlatego wśród propozycji jest temat specjalny poświęcony czasom hetmana Jana Tarnowskiego oraz rodowi Leliwitów.

Agencja Eventów Historycznych „Sarmata” planuje też organizację widowisk historycznych poświęconych postaciom Wielkich Hetmanów Koronnych. Odbyłby się w miejscach z nimi związanych, m.in. w Tarnobrzegu, a finałowe wydarzenie miałoby miejsce w zamku Tarnowskich w Dzikowie. Wniosek na organizację tych wydarzeń złożony został przez agencję w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Imprezy historii ożywionej przyciągają coraz więcej obserwatorów i mają stałych fanów, którzy biorą w nich udział niezależnie od miejsca ich organizacji. A nasze miasto może stać się odwiedzanym punktem na mapie rekonstrukcyjnych eventów.

Powrót na listę aktualności