Aktualności

Odsłonięto pomnik ks. prałata Michała Józefczyka

4 października 2021 (poniedziałek)

W sobotę, 2 października odsłonięto w Tarnobrzegu na pl. A. Surowieckiego pomnik zmarłego przed pięcioma laty ks. prał. Michała Józefczyka, budowniczego tarnobrzeskich kościołów, hospicjum, noclegowni dla bezdomnych, założyciela katolickich szkół, przedszkola, żłobka.    

- Gdyby żył, dwa dni temu skończyłby 75 lat. Gdyby żył, prawdopodobnie zostawiłby po sobie jeszcze wiele pomników. Bo w Tarnobrzegu tych pomników jest naprawdę bardzo dużo. Był skromnym człowiekiem, dla którego dobro drugiego człowieka było najważniejsze. Pochylał się nad strapionymi chorobami, nad bezdomnymi. I to z myślą o tych potrzebujących podejmował się wielkich dzieł – do zgromadzonych na uroczystości odsłonięcia pomnika ks. prał. Michała Józefczyka mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.  Jak podkreślił włodarz, obecnie to przed władzami miasta, radnymi, ale i organizacjami, mieszkańcami stoi poważne wyzwanie. – Myślę, że teraz to ksiądz Józefczyk oczekuje działania od nas. Z myślą właśnie o tych najsłabszych, potrzebujących. Nie tylko marzy mi się, ale miasto wręcz musi, każdy z nas, niezależnie jaką organizację, ugrupowanie reprezentuje, musi wesprzeć ostatnie, niedokończone dzieło ks. Michała, jakim jest budowa kolejnego hospicjum. Mam nadzieję, że niebawem spotkamy się przy równie pięknej okazji, otwierając to hospicjum. I wtedy będziemy mogli powiedzieć, to jest dzieło wieńczące ziemskie losy księdza Michała Józefczyka.

To, że ks. Michał Józefczyk to postać, której życie, działalność, a przede wszystkim dzieła, jakie po sobie zostawił, są jego najpiękniejszym pomnikiem podkreślali wszyscy zabierający głos goście. O ks. Józefczyku jako wielkim społeczniku mówiła przybyła na sobotnią uroczystość Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus. Doradca Wojewody Podkarpackiego Rafał Czupryk podkreślał, że teraz to my, współcześni powinniśmy kontynuować wizję ks. Józefczyka, służenia ludziom w potrzebie. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli rodziny ks. Michała Józefczyka, siostrzenicy Danuty Buczyńskiej z mężem  i siostrzeńca Piotra Filara z małżonką. W imieniu całej rodziny dziękowali mieszkańcom miasta za to, że zawsze byli blisko ks. Michała, że dźwigając trudy poprzedniego ustroju wznosili wraz z nim mury kościołów, byli blisko w czasach heroicznej walki o rzeczy materialne, gdy powstawał dom ulgi w cierpieniu, noclegownia, szkoły.

 

 

O prawie czterdziestoletniej obecności wśród tarnobrzeżan księdza Michała wspominała Dorota Kozioł, dziennikarka, autorka książki pod tytułem „Niedokończony portret” poświęconej księdzu prałatowi Józefczykowi. Z kolei o tym, że miasto i mieszkańcy byli niejako winni postawienia ks. Józefczykowi pomnika mówił Witold Zych, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika. Ks. prałat Jan Biedroń, proboszcz parafii MBNP w Tarnobrzegu, następca ks. Józefczyka, przed poświęceniem odlanego w brązie popiersia podkreślił, że ten wizerunek ks. Michała Józefczyka powinien przede wszystkim przypominać mieszkańcom Tarnobrzega, że każdy człowiek ma taką samą wartość.

            Odlane w brązie popiersie ks. prał. Michała Józefczyka stanęło na placu Antoniego Surowieckiego. Uroczystość jego odsłonięcia poprzedziła msza święta sprawowana w kościele pw. MBNP na Serbinowie - budowanym przez ks. Józefczyka, w którym do śmierci posługiwał. W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika, prócz wspomnianych, udział wzięli także proboszczowie dekanatu tarnobrzeskiego, przedstawiciele placówek i instytucji powstałych z inicjatywy i dzięki olbrzymiej determinacji ks. Michała Józefczyka - szkół katolickich, żłobka, przedszkola, hospicjum, domu dla bezdomnych, punktu rehabilitacji, warsztatów terapii zajęciowej, telewizji katolickiej. Nie zabrakło radnych, przedstawicieli tarnobrzeskich organizacji, a przede wszystkim mieszkańców miasta. Wydarzenie uświetniła Miejska Orkiestra Dęta. Tuż po uroczystości odsłonięcia pomnika goście na zaproszenie oddziału Akcji Katolickiej działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego udali się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na krótką część artystyczną. Korzystając z obecności pani wicemarszałek wręczono także nagrody w konkursie plastycznym „Jezioro Tarnobrzeskie Perłą Podkarpacia”, który zarówno pani wicemarszałek Ewa Draus, jak i prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek objęli patronatem.

Powrót na listę aktualności