Aktualności

O wojnie z bolszewikami słowem i obrazem

11 wrzesnia 2020 (piątek)

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza w najbliższą niedzielę, 13 września, na godz. 16.30 do Zamku hr. Tarnowskich w Dzikowie na wykład „Wojna polsko – bolszewicka 1919 -1921” oraz otwarcie wystawy plenerowej poświęconej tarnobrzeżanom biorącym udział w tej kampanii.

Niedzielny wykład nt. „Wojna polsko – bolszewicka 1919 -1921” wygłosi dr hab. Mariusz Krzysztofiński z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Spotkanie  będzie też symbolicznym otwarciem przygotowanej przez Muzeum ekspozycji plenerowej, pt. Tarnobrzeżanie na froncie wojny polsko- bolszewickiej. Ekspozycja podzielona została na trzy zasadnicze części i  rozmieszczona będzie w trzech punktach miasta. - Pierwsza z nich dotyczy głównych wydarzeń kampanii wojennej: od rozpoczęcia konfliktu, poprzez największe batalie pod Warszawą, Komarowem i Niemnem, aż  po podpisanie pokoju ryskiego. Zlokalizowana będzie na Placu Bartosza Głowackiego – do zapoznania się z ekspozycją zachęca Radosław Pawłoszek, kustosz muzealny w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. - Druga część prezentuje żołnierzy, tarnobrzeżan, którzy dzięki swej bohaterskiej, często okupionej śmiercią postawie, zasłużyli na najwyższe wojskowe odznaczenie - Order Virtuti Militari. Jeden z segmentów poświęcony jest kobietom ochotniczkom, m.in. Marii z Czetwertyńskich Tarnowskiej. Ta część  umiejscowiona zostanie przy kościele oo. Dominikanów w Tarnobrzegu. Ostatni segment, prezentowany przed główną siedziba Muzeum - Zamkiem hr. Tarnowskich w Dzikowie, poświęcony jest historii sformowania oddziału Ochotników Dzikowskich, jego twórcy oraz walczącym w nim mieszkańcom powiatu tarnobrzeskiego.

Wydarzenie  realizowane jest w ramach projektu „Tarnobrzeżanie na froncie wojny polsko – bolszewickiej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty i są darmowe. Zapraszamy !

Powrót na listę aktualności