Aktualności

Nie umieramy do końca, jeśli ktoś o nas pamięta - wieczornica w Szkole Podstawowej nr 10

11 czerwca 2018 (poniedziałek)

Nie umieramy do końca, jeśli ktoś o nas pamięta - tymi słowami Maja Kotulska, uczennica klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka podsumowała dyskusję, która zrodziła się podczas wieczornicy 5 czerwca 2018 r. Spotkanie było poświęcone sylwetce tarnobrzeżanina Tadeusza Karakiewicza, który został odznaczony Medalem Niepodległości. - Pamiętając o tym, co zrobili i jak myśleli ludzie, których już z nami nie ma, pobudzamy pamięć zbiorową. Odkrywamy naszą Atlantydę. Wizja Polski wycisza spory, urazy i sprzeczności. Nie wolno zapominać o ludziach, bo nie wolno wymazywać ze świadomości tego, cośmy utracili - mówiła Maja.

Wieczornicę przygotowano w ramach ogólnopolskiego konkursu "Niezwyciężeni. Pokolenia Niepodległej 1918-2018" organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadzonym gościom, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Rady Miasta Tarnobrzega, tarnobrzeskiego oddziału Kuratorium Oświaty, kombatantów, dyrektorów i nauczycieli tarnobrzeskich szkół, młodzieży gimnazjum i szkoły podstawowej, Maja wraz z nauczycielką historii, panią Mariolą Świąder, zaprezentowały vlog o tarnobrzeskim bohaterze.

Spotkanie uświetnił występ Dawida Tepera, ucznia klasy 3HG, który śpiewał o losach tych, którzy zginęli w Katyniu. Po prezentacji vloga zrodziła się dyskusja na temat roli pamięci. Na koniec spotkania Maja podziękowała wszystkim za uczestnictwo w wieczornicy. Szczególne podziękowania skierowała w stronę panów Józefa Dąbrowskiego i Włodzimierza Papiernika, świadków historii, dla których Polska jest zespołem wspomnień i skojarzeń. - My, świadomi tej spuścizny, będziemy lepiej wyposażeni, by kontynuować i rozwijać swoją tożsamość - mówiła Maja.

Powrót na listę aktualności