Aktualności

Konferencja "Policja dla Polski Niepodległej”

5 października 2018 (piątek)

Powstanie Policji, jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa w demokratycznym świecie, ściśle łączy się z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości, 4 października w Zamku Dzikowskim, odbyła się konferencja z wernisażem fotografii i dokumentacji historycznej pod tytułem „Policja w służbie Niepodległej". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, emeryci policyjni, studenci oraz uczniowie klas mundurowych. Władze Tarnobrzega reprezentowała pełniącą obowiązki prezydenta miasta Anna Pekár.

W związku z przypadającymi w tym roku obchodami jubileuszowej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu zorganizowali konferencję pn. ”Policja dla Polski Niepodległej”. Połączona została z wernisażem fotografii i dokumentacji historycznej „Policja w służbie Niepodległej”. Celem spotkania było przypomnienie ważnych aspektów historycznych m.in. działalności i roli Policji Państwowej w historii II Rzeczypospolitej oraz przybliżenie uczestnikom roli i zakresu działań współczesnej formacji.

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Stanisław Sekuła, który w swoim wystąpieniu „Policja w Polsce, zarys historii”, omówił początki tworzenia formacji stojącej na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego od czasów Piastów do okresu międzywojennego. Następnie dr hab. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, przedstawił historię tworzenia Policji Państwowej w 1919 roku. Podkreślił, że dzięki ofiarnej służbie, funkcjonariusze w okresie międzywojennym, swoim zaangażowaniem i ciężką pracą, zdobyli szacunek ówczesnego społeczeństwa. Na koniec naczelnik Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego KMP Tarnobrzeg nadkom. Rajmund Murek, przedstawił w prezentacji multimedialnej współczesną rolę Policji, jej strukturę oraz zadania.

 

Powrót na listę aktualności