Aktualności

Kolorowy weekend z Jarmarkiem Dominikańskim

7 sierpnia 2017 (poniedziałek)

W miniony weekend uczestniczyliśmy w XIX Jarmarku Dominikańskim. Plac Bartosza Głowackiego wypełnił się kolorowymi straganami, a wokół niego roztaczały się kuszące wonie różnych pysznych towarów. Ponad 120 wystawców z całej Polski, wytwórców, artystów, rękodzielników, wytwórców regionalnej żywności 5 i 6 sierpnia ożywiało tarnobrzeski Rynek, przyciągając mieszkańców, którzy całymi rodzinami przechadzali się pomiędzy straganami.

Pomimo panującego upału Jarmark przyciągał niecodziennymi towarami. Na zmęczonych upałem oczekiwał zimny i energetyczny kwas chlebowy, także prosto z beczki. Pokrzepić mogliśmy się także miodem i innymi wyrobami powstałymi na jego bazie. Były góralskie oscypki, chleb robiony na zakwasie, prawdziwa swojska kiełbasa, czy białostocki przysmak, czyli kiszka ziemniaczana oraz mnóstwo innych pyszności. Dużą popularnością cieszyły się stragany przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Sokolnik oraz tarnobrzeskiego osiedla Ocice. Nie zabrakło na Jarmarku ręcznie robionej biżuterii, pięknych obrazów, rzeźb, kwiatów, haftów czy ręcznie robionych glinianych garnków. A to wszystko przeplatane było muzyką i występami ludowych zespołów oraz kapel. Występy na scenie rozpoczęła swoim koncertem Miejska Orkiestra Dęta. Po nich zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Dwikozianie” z Dwikóz. Wystąpiła także Kapela Ludowa „Zaleszaki” z Zaleszan, Zespół Ludowy „Lasowiacy” z Tarnobrzega, Zespół Śpiewaczy „Ocicanki” z Tarnobrzega oraz „Cyganianki” z Cyganów. Folklorystyczną nutę, pełną popularnych piosenek regionu lasowickiego i rzeszowskiego dopełnił występ „Kapeli Sołtysa Z Wąchocka”. Występ ten zgromadził tłumy pod sceną Jarmarku. Koncert znanych i popularnych przyśpiewek przypadł widzom do gustu, gdyż co rusz, wspólnie z muzykami, odśpiewywali oni fragmenty rozbrzmiewających na Rynku melodii. Uczestniczący w Jarmarku mieli także okazję oglądnąć występ „Domino Magic”, czyli wziąć udział w show profesjonalnego iluzjonisty. Była to świetna zabawa dla dzieci i młodzieży. O dobre samopoczucie uczestników Jarmarku zadbał „Kabaret Poważna Sprawa” z Rzeszowa, a podczas występu zespołu „Los Companieros” - peruwiańskich górali z Andów – publiczność miała też okazję do pobujania się w rytm etnicznej muzyki z Ameryki Południowej.

Na stoisku numizmatycznym wszyscy chętni mogli wybić swoje okolicznościowe monety. W tym roku 1 Alfred i 1 Michał, wybijane były na cześć naszego słynnego biegacza Alfreda Freyera i prałata Michała Józefczyka. Były również stoiska, przy których można było spotkać się twórcami literatury, w tym z Panią Dorotą Kozioł. 

Jarmark odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega, a zorganizowany został przez Urząd Miasta Tarnobrzega przy wsparciu Tarnobrzeskiego Domu Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Odbył się też dzięki wsparciu sponsorów. W tym roku byli nimi: Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu, Tarnobrzeską Spółdzielnię Mieszkaniową, Spółdzielnię Mieszkaniową „Siarkowiec”, Pizzerię Quattro, ECO Tarnobrzeg, firmę Karabela i Zakłady Chemiczne „Siarkopol”. Wszystkim im serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Powrót na listę aktualności