Aktualności

Instruktorskie spotkanie w 105-tą rocznicę powstania harcerstwa na Ziemi Tarnobrzeskiej 

8 października 2017 ()

Na zaproszenie Komendy Hufca ZHP w Tarnobrzegu prezydent Grzegorz Kiełb uczestniczył w spotkaniu instruktorów byłej Chorągwi Tarnobrzeskiej.

Wydarzenie to zorganizowane zostało już po raz szósty. Instruktorzy harcerscy działający na szczeblu wojewódzkim Związku Harcerstwa Polskiego – Chorągwi Tarnobrzeskiej (działającej w latach 1975-1999) spotkali się 7 października we „Fregacie”. Uczestniczyli w nim m.in. byli komendanci tarnobrzeskiego Hufca ZHP: hm. Michalina Rodzeń, hm. Helena Urbaniak, hm. Wanda Adamiak, phm. Kędziora Robert, hm. Jacek Sadrakula, hm. Henryk Kędzia, hm. Józefa Germańska, obecny komendant - phm. Michał Sendrowicz oraz hm. Mariusz Bezdzietny komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP. Nie zabrakło instruktorów od lat pracujących z harcerską młodzieżą.

Ruch harcerski na terenie naszego miasta ma już 105 lat, w 1912 roku powstała pierwsza drużyna zrzeszająca młodych tarnobrzeżan, której założycielem był Adam Malski, profesor Cesarsko-Królewskiej Szkoły Realnej, a pierwszym drużynowym Józef Wojnas. Historia harcerstwa w Tarnobrzegu to czas wypełniony bohaterskimi czynami harcerzy, którym przyszło walczyć o niepodległą Polskę. Ale to też czas pracy wychowawczej zgodnej z harcerskim systemem wychowawczym, którego założenia, mimo upływu lat, nadal z powodzeniem są realizowane.

Powrót na listę aktualności