Aktualności

Górniczy piknik w Tarnobrzegu

3 grudnia 2018 (poniedziałek)

Górnicy z tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa zorganizowali 2 grudnia piknik górniczy, podczas którego promowali tradycje górnicze. Piknik zbiegł się z datą oddania w Tarnobrzegu turystycznej ścieżki historyczno-przyrodniczej pn. „Śladami Górnictwa i Przemysłu Siarkowego”, którą wytyczyło stowarzyszenie turystyczne PTTK z Sandomierza, przy pomocy lokalnych społeczników, głównie członków tarnobrzeskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Z tego powodu górnicza brać, wraz z mieszkańcami zgromadziła się w niedzielę pod urzędem miasta, gdzie umiejscowiony został punkt początkowy tzw. ścieżki miejskiej, mającej około 9 km długości.

Symbolicznego przecięcia wstęgi, czyli otwarcia ścieżki dokonał prezydent miasta Dariusz Bożek wraz z Markiem Szmucem - sekretarzem Zarządu Oddziału SIiTG i Marzeną Martyńską - sekretarzem Oddziału PTTK w Sandomierzu. Korowód, na czele którego maszerowali gwarkowie w historycznych strojach, przeszedł fragmentem ścieżki „trasy żółtej”, by dotrzeć do Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Tam odbyły się prelekcje na temat historii kombinatu siarkowego oraz nastąpiła prezentacja ścieżki. Tego dnia wszyscy przybyli do muzeum mieli możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych bez opłat.

Realizowany przez Oddział PTTK W Sandomierzu, dofinansowany przez Gminę Tarnobrzeg projekt ścieżki historyczno-przyrodniczej przywraca do świadomości społecznej 60-letni okres w powojennej historii miasta i „Siarkopolu”, związany z odkryciem złóż siarki i etapami przemian. W związku z planowanym dalszym rozwojem projektu organizatorzy pikniku zaapelowali do mieszkańców Tarnobrzega, którzy posiadają stare fotografie i dokumenty związane z „siarką” w Piasecznie, Machowie, Jeziórku i w Tarnobrzegu, o nieodpłatne udostępnienie ich w celu skopiowania. Materiały te posłużą do promocji miasta. W tym celu prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji, Sportu i Kultury, tel. 15 81 81 517.

Powrót na listę aktualności