Aktualności

Główne obchody jubileuszu 200-lecia Diecezji Sandomierskiej

17 czerwca 2018 ()

Punktem kulminacyjnym, trwających od kilku miesięcy, obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej, była msza święta, która miała miejsce w minioną sobotę 16 czerwca w katedrze sandomierskiej. Uroczystej celebrze przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Eucharystia rozpoczęła się procesją biskupów, duchowieństwa i bractw diecezji, która przeszła z siedziby Kurii Diecezjalnej do katedry.

Jubileuszowe obchody 200-lecia Diecezji Sandomierskiej zapoczątkowane zostały w październiku 2017 roku i potrwają do Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2018 roku. Przebiegają zgodnie z ustalonym kalendarzem celebracji liturgicznych i innych wydarzeń. W obchody jubileuszu wpisuje się również III Synod Diecezjalny, odbywający się pod hasłem: „Aby nieść światło Ewangelii”.

Rozpoczynając sobotnie uroczystości biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji to świętowanie w drodze...Podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór naszego Pana Jezusa Chrystusa. Od kilku miesięcy gromadzimy się na celebracjach jubileuszowych różnych stanów, grup społecznych i zawodowych. Te spotkania pozwalają wydłużyć nasze dziękczynienie Bogu, które dzisiaj osiąga swój moment kulminacyjny. Bo i nie sposób wyliczyć wszystkiego, za co mamy dziękować. Jeśli najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, to rzeczywistość Kościoła, gdzie łaska Boża dokonuje cudów dyskretnie i bez rozgłosu, wydaje znacznie więcej owoców niż te, które możemy zobaczyć oczami – mówił do zgromadzonych wiernych Ordynariusz Diecezji [www.diecezjasandomierska.pl]. 

W jubileuszowym, wspólnym dziękczynieniu uczestniczyli arcybiskupi i biskupi z Polski, Białorusi, Ukrainy, Kamerunu i Bermudów, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, lokalnych. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami. Tarnobrzeg reprezentował p.o. prezydenta Kamil Kalinka, nie zawiedli również, licznie przybyli, tarnobrzescy parafianie.

Po Eucharystii, w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, odbył się Piknik Jubileuszowy i rozstrzygnięcie konkursu „Pochwal się swoją parafią”.

Powrót na listę aktualności