Aktualności

Dzień Działkowca w Tarnobrzegu

10 wrzesnia 2018 (poniedziałek)

9 września działkowcy panowali na placu Bartosza Głowackiego, uroczyście świętując „Dzień Działkowca”. Ogrody prezentowały swoje tegoroczne plony, wręczono odznaczenia oraz nagrody w konkurach na „Wzorową Działkę”.

Niedzielna uroczystość, zorganizowana przez tarnobrzeską Delegaturę Okręgowego Zarządu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie, zgromadziła wielu mieszkańców i działkowców, władze miasta reprezentowane były przez zastępcę prezydenta miasta Kamila Kalinkę oraz przewodniczącego Rady Miasta Dariusza Bożka. Tradycyjnie podczas święta wręczone zostały złote odznaki PZD. Wśród odznaczonych znalazło się czterech działkowców z tarnobrzeskich ogrodów:

- Zofia Kawalec z ROD Związkowiec,
- Wanda Sabat z ROD Związkowiec,
- Bogusław Tworek z ROD Związkowiec,
- Józef Korabiowski z ROD Związkowiec.

Najwyższą odznaczeniem PZD „Odznaką za Zasługi dla PZD” udekorowana została Elżbieta Jakubik z ROD Związkowiec.

W trakcie sezonu działkowego trwały konkursy na „Wzorową działkę roku 2018 o Puchar Prezydenta Miasta Tarnobrzega”. Podczas imprezy poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii konkursów. W konkursie „Wzorowa Działka Użytkowa” zwyciężyli:
I miejsce – Tadeusz Tracz  z ROD Miechocin,
II miejsce –  Helena i  Zbigniew Krupa z ROD Mokrzyszów,
III miejsce – Bolesław Kos z ROD Siarkopol.

Natomiast w konkursie „Wzorowa Działka Rekreacyjna” zwycięzcami okazali się:
I miejsce – Anna Bernasiewicz z ROD Wymysłów,
II miejsce – Janina i Andrzej Drożdż z ROD Nadole,
III miejsce – Elżbieta i Jakub Dziewit z ROD Związkowiec.

Dzień Działkowca, to także występy artystyczne. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe, śpiewacze i taneczne, dbając o dobry nastrój uczestników imprezy. Wystąpiły Ocicanki z Ocic, Perełki z Żupawy i Stalowianki ze Stalów. Natomiast tańcem bawił zespół Siarkopolanie.Pośród licznych kiermaszów i stoisk wystawienniczych swoje plony prezentowały tarnobrzeskie ogrody działkowe Siarkopol, Wymysłów, Związkowiec, Mokrzyszów, Kamionka, Nadole oraz  Raj w Gorzycach, Relaks w Nowej Dębie i Wisan w Skopaniu. Jak co roku, także i teraz plony przekazane zostały do hospicjum im. Ojca Pio w Tarnobrzegu.

Dzięki zespołom każdy mógł spróbować i podziwiać regionalne wyroby kulinarne. Do wyboru było mnóstwo pierogów, ciast i wiele innych smakołyków. Kucharze, wraz z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Gorzyce, przygotowali dla uczestników święta specjalną potrawę, nazwana „przysmakiem ogrodnika”, 425 litrów gulaszu. Liczba 425 nie była przypadkowa, nawiązywała do przypadającego w tym roku jubileuszu 425-lecia Tarnobrzega. Dziś ogrody działkowe oprócz możliwości pozyskania zdrowej żywności, są także w dużej mierze miejscem relaksu i rekreacji. To również miejsce integracji międzypokoleniowej, łączącej rodziny i znajomych. Spełniają także funkcję terenów zielonych, tak przecież potrzebnych każdemu miastu.

 

Powrót na listę aktualności