Aktualności

Dęby na stulecie odzyskania niepodległości

17 kwietnia 2018 (wtorek)

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Tarnobrzega oraz Nadleśnictwa Nowa Dęba wczoraj posadzonych zostało 100 dębów na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W sadzeniu drzew uczestniczyły m.in. władze miasta, z pełniącym obowiązki prezydenta miasta Kamilem Kalinką, radni miejscy, członkowie Miejskiego Komitetu Obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akcję wspomagali również leśnicy. Na pamiątkę tego wydarzenia ustawiony został kamień, na którym usytuowano tablicę z tekstem: "Wdzięczni za bezcenny dar wolnej ojczyzny w 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przesłanie do przyszłych pokoleń, regionalnej pamięci i tradycji wspólnych działań Miasta Tarnobrzega i Nadleśnictwa Nowa Dęba".

Zasadzone drzewa to najbardziej powszechne w Polsce dęby szypułkowe. Osiągają wysokość ok. 40m i żyją nawet 1000 lat. Dąb szypułkowy to symbol siły, mocy, symbol długowieczności. 100 dębów rośnie dziś w tarnobrzeskim lesie Zwierzyniec.

Sadzenie drzew to jedno z pierwszych wydarzeń, jakie odbędą się w Tarnobrzegu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obsadzanie będzie kontynuowane 26 kwietnia, kiedy to kolejne drzewka zasadzi młodzież z tarnobrzeskich szkół.

Powrót na listę aktualności