Aktualności

Czytanie „…o odradzającej się i odrodzonej Polsce.”

10 wrzesnia 2018 (poniedziałek)

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu już po raz siódmy włączyła się do akcji Narodowego Czytania, ogłaszanej od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Czytanie „Przedwiośnia” odbyło się w sobotę 8 września, w Filii nr 3 zlokalizowanej na osiedlu Miechocin. Wydarzenie zainaugurowała pełniąca obowiązki prezydenta miasta Anna Pekár.

W roku inaugurującym akcję Polacy czytali "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w kolejnych latach "Zemstę" Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Celem tegorocznej akcji, oprócz promowania czytelnictwa, było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, na co zwrócił uwagę Prezydent RP Andrzej Duda podczas inauguracji 7. edycji Narodowego Czytania mówiąc: Będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce.  

W tegorocznej edycji wzięło udział 89 osób. Spotkanie rozpoczęło się krótkim występem zespołu Ocicanki. Wykonawcy zaprezentowali składankę popularnych pieśni legionowych. Następnie „Przedwiośnie” czytały osoby, które odpowiedziały na zaproszenie Rady Osiedla i  Biblioteki, a byli wśród nich: zastępca prezydenta Tarnobrzega, mieszkańcy osiedla i miasta, czytelnicy Filii, radni, dyrektorzy instytucji, urzędów i szkół, harcerze, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczestnicy Domu Dziennego Pobytu. Wszyscy czytający otrzymali certyfikaty, na których znalazł się okolicznościowy stempel przesłany przez Kancelarię Prezydenta RP. Stempel ten umieszczany był również na  prywatnych, przyniesionych przez czytelników, powieściach. Na zakończenie czytelniczego wydarzenia organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na degustację staropolskiego żuru.

Powrót na listę aktualności