Aktualności

1000 drzew na minutę z "Rolnikiem"

30 kwietnia 2018 (poniedziałek)

Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu brali udział w akcji Nadleśnictwa Nowa Dęba ,,sadzimy 1000 drzew na minutę”.

26 kwietnia uczniowie  wraz z nauczycielami  panią Katarzyną Ramian oraz panią Wiolettą Pacholec sadzili odpowiednio przygotowane sadzonki Dębu Quercus robur  w Lesie w Zwierzyńcu. Akcja ,,sadzimy 1000 drzew na minutę” to bardzo szczytny cel, który wpłynie na odnowienie lasów, na warunki środowiskowe w naszej okolicy oraz na świadomość młodzieży. Gdyż trwałość lasów jest priorytetem gospodarki leśnej.

Jak powstaje las?  Drzewa, które mają najlepsze cechy są drzewami matecznymi. Z nich zbierane są nasiona lub pobierane są szczepienia następnie zakładane plantacyjne uprawy nasienne. Dzięki nim powstają sadzonki a następnie lasy. Dzięki temu udział drzewostanów liściastych od czasów II wojny światowej zwiększył się z 13% do 24 %. Coraz częściej sadzone są dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

Powrót na listę aktualności